Now Reading
Vatikānā parakstīts līgums par albuma Terra Mariana faksimilkopiju izdošanu

Vatikānā parakstīts līgums par albuma Terra Mariana faksimilkopiju izdošanu

22. maijā, Ārlietu ministra Arta Pabrika vadībā Vatikānā ieradās delegācija no Latvijas. Ārlietu ministrs kopā ar Latvijas Nacionālās Bibliotēkas direktoru Andri Vilku parakstīja līgumu ar Vatikāna Apustulisko bibliotēku par unikālā albuma Terra Mariana faksimila izdošanu un zinātnisko komentāru sagatavošanu. Klāt bija arī Latvijas vēstnieks pie Svētā Krēsla Alberts Sarkanis. No Vatikāna puses līgumu parakstīja Apustuliskās Bibliotēkas prefekts, arhibīskaps Žans Luijs Torāns.

Albums Terra Mariana vēstī par kristīgās ticības izplatīšanos Latvijā un Igaunijā – kādreizējā Livonijā, ko mēdz dēvēt par Marijas zemi (Terra Mariana). Tajā atrodams bagātīgs vizuālais un tekstuālais materiāls par Livonijas 800 gadu vēsturi – par tās pilīm, pilsdrupām, baznīcām, senu dižciltīgu dzimtu ģerboņiem. Albums izgatavots vienā eksemplārā un šobrīd pieejams tikai Vatikāna Apustuliskajā bibliotēkā. To savulaik pabeidza Gustavs Manteifels un uzdāvināja pāvestam Leonam XIII. Albums ir Latvijas nacionālā kultūras mantojuma un Katoliskās Baznīcas kultūras un mākslas mantojuma svarīga sastāvdaļa.

Tuvāko divu gadu laikā Modenas tipogrāfijā „Franco Cosimo Panini” tiks izgatavotas 10 faksimila kopijas. Nedaudz vēlāk dienas gaismu ieraudzīs arī grāmatas formāta izdevumi Latvijā. Šobrīd notiek arī zinātnisko komentāru sagatavošana, kur savu ieguldījumu sniedz mākslas un vēstures eksperts Imants Lancmanis, teologi Anita Stašulāne, Paskals Marija Jerumanis un citi.

Kā informēja vēstnieks Sarkanis, Latvijas Ārlietu ministrs Artis Pabriks vizītes laikā tikās arī ar Vatikāna valsts sekretāru, arhibīskapu Dominiku Mamberti un norādīja uz Vatikāna milzīgo lomu ētisko vērtību uzturēšanā pasaules politikā. Amatpersonas pārrunāja arī par Eiropas Savienības nākotni un bija vienisprātis, ka vērtību jautājums saglabās savu aktualitāti.

Latvijas Ārlietu ministrs Romā apmeklēja arī Neatkarīgā Maltas Bruņinieku ordeņa galveno mītni, kur tikās ar šī ordeņa lielmestru Endrjū Bertī un uzsvēra Maltas ordeņa seno vēsturi. Viņš pateicās par sniegto palīdzību Latvijai, īpaši par Maltas palīdzības dienesta sniegto atbalstu Latvijas pašvaldībām, lai risinātu sociāla rakstura problēmas, uzlabotu veselības aprūpi un dzīves apstākļus bāreņiem, invalīdiem un maznodrošinātajiem iedzīvotājiem.

Dienu vēlāk, 23. maijā, Ārlietu ministrs Artis Pabriks tikās ar pāvestu Benediktu XVI un vispārējās audiences beigās pasniedza viņam miniatūru, kurā attēlots svētā Meinarda kaps Rīgas Domā.

Inese Šteinerte, Alberts Sarkanis

Scroll To Top