Miris Rumānijas pareizticīgo Baznīcas patriarhs Teoktists

Pēc ilgas un smagas slimības 31. jūlijā mūžībā aizgāja Rumānijas pareizticīgo Baznīcas patriarhs Teoktists. Svētais tēvs izsaka visdziļāko līdzjūtību Rumānijas pareizticīgo Baznīcai saistībā ar patriarha nāvi. Jāņa Pāvila II 1999. gadā veikto vizīti Rumānijā un Teoktista 2002. gadā veikto vizīti Vatikānā Benedikts XVI nosauca par svarīgiem notikumiem, kas stiprināja savstarpējās attiecības. Svētais tēvs norāda uz viņu pūlēm atvērt jaunu lappusi abu kopienu vēsturē, pārvarēt grūto un sarežģīto pagātni un ar paļāvību raudzīties nākotnē.

Benedikts XVI novēl Rumānijas pareizticīgo Baznīcai saprātīgi izmantot mirušā patriarha bagāto pastorālo pieredzi. Apliecina savu garīgo tuvumu rumāņu bīskapiem un visiem ticīgajiem. Vatikāns paziņoja, ka patriarha Teoktista bēru dievkalpojums notiks 3. augustā. Tajā piedalīsies Pontifikālās kristiešu vienotības veicināšanas padomes prezidents kardināls Valters Kaspers.

Bukarestes arhibīskaps un Vološinas metropolīts dzimis 1915. gada 7. jūlijā Tocileni ciematā valsts ziemeļos. 1928. gadā iestājās mūku ordenī. Trīsdesmito gadu sākumā uzsāka teoloģijas studijas Garīgajā seminārā. Tās turpināja Bukarestes universitātē. Mācību laikā salika svētsolījumus, pieņemot vārdu Teoktists. Par priesteri iesvētīts 1945. gada 25. martā. Garajā mūžā pieredzēja daudzas grūtības. Ar savu piekāpību valdošajam režīmam radīja aizdomas un neizpratni. Kad 1989. gada decembrī Timišoāžā notika pret valdību vērsta manifestācija, patriarhs bija pirmais, kurš pauda asu nosodījumu un steidzās apliecināt savu cieņu tā laika prezidentam Čausesku.

Pēc revolūcijas uzvaras Teoktists atkāpās no amata un devās uz klosteri, kur veica zināma veida gandari. Patriarhs vēlāk atzinās, ka to visu ir darījis Baznīcas un ticīgo labā, lai gan labi zināja, ka Čausesku ir „paranoisks” diktators. Dzīves pēdējos gados viņš aizvien vairāk atvērās ekumenisma dialogam. 1999. gada maijā kā pirmais pareizticīgo vadītājs Teoktists uzņēma pāvestu Jāni Pāvilu II. Trīs gadus vēlāk viņš ieradās vizītē Vatikānā.

LRKBIC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti