Septiņas tikšanās ar tēvu Viktoru Pentjušu

Līdz 7. okotobrim galerijā „BonhanS.S” būs apskatāma Jāņa Valdemāra Helmaņa fotoizstāde „Septiņas tikšanās ar tēvu Viktoru Pentjušu”. Izstāde tika atklāta 6. septembrī, dienu pirms priestera Viktora Pentjuša dzimšanas dienas un 2 dienas pirms Jaunavas Marijas dzimšanas dienas. Izstādes organizētāji uzsvēra, ka šī izstāde jau pašos pamatos bija Dieva plāns un viss notika ar Viņa gādību un svētību.

Tēvs Viktors bija ļoti pazīstams kā katoļticīgo vidū, tā arī citu konfesiju pārstāvju vidū. Viņš ikvienam palīdzēja ar padomu, garīgi stiprināja, ilgus gadus bija Garīgā Semināra garīgtēvs, viņš ir izaudzinājis vairākas priesteru paaudzes. Pie viņa nāca visi, kam sāpēja, kam bija grūtības, tie, kurus nomāca rūpes…

| Tēvs Viktors Pentjušs ir dzimis 1915. gada 7. septembrī Rundēnu draudzē, ticīgā ģimenē. Viņš mācījās Aglonas Katoļu ģimnāzijā. No 1937. – 1942. gadam studēja Rīgas metropolijas Garīgajā seminārā. Par priesteri Viktoru iesvētīja 1942. gada 9. martā. Viņš kalpoja Lamiņu, Viļānu, Arlavas – Cīruļu, Saldus, Grendzes, Eglaines un daudzās citās draudzēs. 1972. gadā garīdznieku iecēla par sv. Jēkaba katedrāles vikāru un Rīgas Garīgā semināra garīgo tēvu.

Padomju vara V. Pentjušu notiesāja uz desmit gadiem par “pretpadomju aģitāciju”. Apcietinājumu tēvs Pentjušs pavadīja ieslodzījumā Vorkutā, Komi. Atgriezies no ieslodzījuma vietas 1956. gada 17. jūlijā, Dieva kalps turpināja pildīt savus priestera pienākumus, aktīvi iesaistoties draudzes darbā. Un šī gada 19. februāra naktī tēvs Viktors aizgāja mūžībā.

Izstāde ir tapusi 7 dienu laikā pusotru mēnesi pirms priestera aiziešanas mūžībā, kuras fotomākslinieks pavadīja kopā ar priesteri Sāpju Dievmātes baznīcas istabiņā. Fotomākslinieka radošās darbības mērķis ir paust filozofiskās nostādnes, kas sakņojas dziļi kristietībā.

Izstādes atklāšanas diena uzausa saulaina un silta, šķiet, pats t. Viktors bija parūpējies par saviem garīgajiem bērniem. Apmeklētājiem ir iespēja, ne tikai aplūkot tēvu Penjušu fotogrāfijās, bet arī dzirdēt viņa pēdējās celebrētās sv. Mises ierakstu. Galerijas vidū novietots ratiņkrēsls, kurā savus pēdējos mūža gadus pavadīja garīgtēvs. Atnestos ziedus fotomākslinieks lika tieši šajā ratiņkrēslā, vienmēr sakot, ka ziedi ir tēvam Viktoram.

Izstādes atklāšanas laikā bija apskatāma arī tēva Pentjuša sarakstītā grāmata „Ceļā uz garīgo pilnību”, kas ir kā ceļavārds visiem tiem, kuri meklē patiesību. Īpašu noskaņu radīja Katoļu jauniešu koris “Collegium Vocale Frisingae” no Vācijas Fraizingas pilsētas.

Ikviens apmeklētājs varēja sajust tēva Viktora klātbūtni, un cauri visam skan viņa vārdi: „Dzīvosim tālāk. Satiksimies mūžībā. Dzīvosim mūžīgi.”

 

Santa Everte
Laura Savicka
Latvijas Romas Katoļu Baznīcas
Informācijas Centrs

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti