Now Reading
Konference Maskavā – Ikonoloģija un ikoniskums

Konference Maskavā – Ikonoloģija un ikoniskums

2008. gada 25. – 26. janvārī notika IV starptautiskā konference „Ikonoloģija un ikoniskums.” Tāpat kā iepriekšējos gados, tā bija veltīta literatūras un mākslas, galvenokārt Baznīcas, darbu simboliskās jomas iepazīšanai un izpratnei. Tika piedāvātas un apspriestas tēmas par : terminu „ikoniskums” un tā pielietojamības robežām; par tēla pareizticīgo izpratni; par ikonas glezniecības valodu, stilu un iespējamo novatorismu tajā; par mākslas zinātnes pieejas (iskustvovedčeskogo podhoda) nozīmi ikonas Dievvārda analīzē. Literatūrzinātnieki pārdomāja par gaismas parādīšanas (tēlošanas) principiem G.R. Djeržavina dzejā un F.M. Dostojevska darbu ikonisko detaļu īpatnībām. Tika apspriesta Savino-Storoževskas klostera mūsdienu gleznojumu programma.

No Svētā Filareta institūta konferences darbā ar lasījumu „Par mūķenes Joannas (Reitlinger) daiļradi” piedalījās Baznīcas arheoloģijas profesors A.M. Kopirovskis. Protereja Sergija Bulgakova garīgās meitas – māsas Joannas senās ikonas un 20. gs. pirmās puses glezniecības sintēzes pamatā ir nevis stilizācija, bet Bizantijas un senkrievu ikonglezniecības tradīcijas dzīva un radoša turpināšana, „ikonas glezniecība”. Klātesošajos tas radīja lielu interesi, lai arī lielākā daļa dalībnieku ikonas meistaru bija „kanoniskā” virziena piekritēji. 

Konferences organizētāji piedāvāja dalībniekiem padomāt par Baznīcas mākslas žurnāla „Sveķiļņik” atjaunošanu Baznīcas līmenī. Šis žurnāls tika izdots pirms revolūcijas (daži neveiksmīgi numuri bija arī laikā no 2001. līdz 2003. g.). Tika rosināts turpināt ikoniskuma problēmu apspriešanu šiem jautājumiem izveidotajā interneta vidē. 

invictory.org
informācijas dienests SFI

Scroll To Top