Now Reading
Lielajā Ceturtdienā priesteri atjauno solījumus

Lielajā Ceturtdienā priesteri atjauno solījumus

Lielā Ceturtdiena sākās ar dievkalpojumu sv. Jēkaba katedrālē plkst. 9.00, kurā piedalījās Rīgas arhidiecēzes priesteri, lai kopā ar augsto ganu –  kardinālu Jāni Pujatu svinētu Svēto Misi un vēlreiz atcerētos priesterības nozīmi. Svētās Mises laikā kardināls svētīja arī hrizmas eļļas, kuras vēlāk tiks izmantotas Priesterības, Iestiprināšanas un Slimnieku Sakramentu vajadzībās.

Ar Lielo jeb Svēto ceturtdienu sākas Lieldienu Tridiums (Tridium Pasquale) jeb Trīs Svētās dienas, sākot ar Pēdējām Vakariņām kopā ar mācekļiem, ejot kopā ciešanu ceļu un līdz pat Kristus Augšāmcelšanās dienai – Lieldienu svētkiem.

Lielā Ceturtdiena ir īpaši nozīmīga tamdēļ, ka Kristus šajā dienā iedibināja Vissvētāko Sakramentu (Dievmaizi). „Ņemiet un ēdiet: šī ir mana Miesa” (Mt 26, 26).

Kristus parādīja pazemības piemēru saviem mācekļiem, tas ir priesteriem, mazgājot viņiem kājas. Šī kāju mazgāšana simboliski nozīmē kalpošanu. Tas ir, priesteriem ir jākalpo savai tautai, jākalpo arī pašu starpā. Tāpēc vakara dievkalpojumā draudzēs notiks šī simboliskā „kāju mazgāšana”.

Dievkalpojuma noslēgumā ticīgā tauta pavadīs Kristu uz „tumsības vietu”. Šis vakars ir tas, kad Kristus tika nodots augsto tiesnešu rīcībā un arī satrakotā pūļa nevaldāmajai rīcībai.

„Tad kareivji un virsnieks, un jūdu kalpi apcietināja Jēzu un sasēja viņu.” (Jņ 18, 12). Šī notikuma traģiskais raksturs izpaužas arī ārēji Baznīcas liturģijā, jo Vissvētākā Sakramenta mājiņa lielajā altārī paliek atvērta un tukša, altāris stāv neapsegts, ērģeles un zvani ir apklusuši līdz pat Lielajai Sestdienai.

LRKB Informācijas centrs
29444171

Scroll To Top