Now Reading
Izraēlas valsts latviešu katoļu priesteri nosaukusi par „Taisnīgo starp tautām”

Izraēlas valsts latviešu katoļu priesteri nosaukusi par „Taisnīgo starp tautām”

Latviešu priesterim Kazimiram Vilnim ir piešķirts Izraēlas valsts goda tituls „Taisnīgais starp tautām”.Tēvs Kazimirs II Pasaules kara laikā glāba ebreju dzīvības, riskējot ar savējo. Viens no šādiem cilvēkiem, kas devis liecību par pr. K.Vilni, ir Deivids Pačkins, kas vēlāk aizbēga uz ASV. Kara laikā pr. Kazimirs bija Kristus Karaļa draudzes prāvests Rīgā, kur viņš baznīcā un tai piederošās ēkās apmēram gadu slēpa D. Pačkinu. Īsi pirms Latvijas okupācijas, pr. Kazimirs Vilnis devās uz Zviedriju, kur uzturējās līdz dzīves beigām 1988. gadā.

Zviedrijas katoļi K.Vilni piemin ar siltu vārdu, izceldami viņa labo sirdi un humora izjūtu. Visu šo Zviedrijā pavadīto gadu laikā viņš uzturēja attiecības arī ar radiniekiem Latvijā un latviešiem visā pasaulē. Savas dzīves laikā viņš nevienam īpaši nestāstīja par to, ka ir palīdzējis izglābties ebrejiem. Tikai gadu pirms nāves Latvijas ebreju kopiena ASV viņu apbalvoja ar medaļu, un tā tas nāca gaismā.

Pierādījumus tam, ka pr. K.Vilnis ir palīdzējis izglābties ebrejiem, savāca Stokholmas diecēze, un organizācija „Jadvašem” šī gada 27. martā nolēma viņam piešķirt goda nosaukumu „Taisnīgais starp tautām”. Tā ir augstākā atzinības zīme, ko Izraēlas valsts piešķir citu valstu pilsoņiem.

Tā kā pr. Kazimirs Vilnis ir miris, goda diplomu un medaļu Izraēlas vēstniecībā Rīgā saņems viņa tuvākie radinieki. Datums pagaidām vēl nav noteikts. Tēva Kazimira vārdu organizācija „Jadvašem” arī ierakstīs „Taisnīgo starp tautām” goda plāksnē.

Stokholmas katoļu bīskaps Anders Arborelius ir priecīgs un pateicīgs, ka pr.Kazimira Viļņa labais darbs ir pamanīts un novērtēts.

„Esmu pateicīgs, ka tas, ko viņš ir darījis slepenībā, nu ir pamanīts un novērtēts. Tas arī norāda uz ciešajām saitēm, kādas ir starp jūdiem un kristiešiem. Tēva Kazimira rīcība ir vēl viens pierādījums tam, ka arī visgrūtākajos laikos cilvēki var pasniegt roku otram cilvēkam un izvēlēties darīt to, kas ir labs un taisnīgs.”

Saskaņā ar statistiku Latvijā ir 111 cilvēki, kas ieguvuši šo „Taisnīgā starp tautām” apbalvojumu. Zviedrijā tādi cilvēki ir deviņi.

LRKBIC

Scroll To Top