Now Reading
Jaunas skaņas Svētā Jēkaba katedrālē

Jaunas skaņas Svētā Jēkaba katedrālē

Jau labu laiku rit Sv. Jēkaba katedrāles ērģeļu restaurācija, uz sarunu esmu aicinājusi ērģeļu restauratoru Alvi Melnbārdi, lai viņš pastāstītu sīkāk, kā norit darbi.

Sākumā vēlos jautāt, cik ilgi jau rit ērģeļu restaurācija un kad to plānots pabeigt?

Darbi tika sadalīti vairākās kārtās. Tie tika iesākti 2007. gada februārī, tad līdz augustam pabeidzām ērģeļu otrā manuāļa restaurāciju un šoziem sākām atlikušos darbus, tos plānots pabeigt šī gada 15. augustā. Šī datuma sakritība ar Marijas Debesīs Uzņemšanas svētkiem ir nejaušība.

Cik senas ir ērģeles? Kāda ir ērģeļu vēsture?

Salīdzinājumā ar citām Rīgas centra ērģelēm, tās nav lielas, bet caurmērā Latvijā tās ir gana lielas. Patreizējās ērģeles ir būvējis tā laika ievērojamākais ērģeļu meistars Emils Martins 1913. gadā, taču viņš ērģeles iebūvēja aiz vecā prospekta; tā daļa, ko mēs varam aplūkot no lejas ar stabulēm un skaistiem kokgriezumiem, ir palikusi no iepriekšējām ērģelēm, to ir būvējis Henrihs Andreass Konciuss 1762. gadā. Šīs ir pirmās ērģeles, kuras viņš uzbūvēja šeit: Baltijā. Konciuss strādāja Vācijā, viņa tēvs bija ļoti ievērojams ērģeļu būvētājs, viņš pats ir viens no izcilākajiem sava laika ērģeļu būvētājiem.

Vai ērģeles darbu sākumā bija ļoti bojātas?

Ērģeles jau ilgāku laiku atradās diezgan kritiskā stāvoklī, neskatoties uz to, dievkalpojumos ērģeles joprojām tika lietotas, bet izmantot tās koncertos bija sarežģīti, jo ērģelniekiem, kuri nāca ar kori un nepazina šīs ērģeles un to nianses, bija ļoti grūti spēlēt.

Vai savā dzīvē esat atjaunojis jau daudzas ērģeles?

Grūti saskaitīt, darbnīca pastāv jau vairāk nekā 10 gadus, taču šīs ir vienas no lielākajām ērģelēm, ko esmu atjaunojis.

Vai vairāki meistari ir iesaistīti šajā darbā?

Ikdienā pie ērģeļu restaurācijas strādā 2- 4 cilvēki.

Cik draudzei izmaksā ērģeļu restaurācija?

Vēl neesmu izrēķinājis galīgo summu, bet apmēram 30 000 Ls.

Cik bieži pēc darbu pabeigšanas nāksiet pārbaudīt un regulēt instrumentu?

Pirmajā pusgadā pēc restaurācijas regulāri jāseko līdzi ērģeļu stāvoklim, jo var vēl parādīties kādas nelielas problēmas, kamēr ērģeles vēl nav „iesēdušās”, pēc tam tās ir jāregulē un jāskaņo apmēram reizi pusgadā. To skanējumu ietekmē dažādi faktori, tai skaitā arī klimata maiņas un gaisa mitrums.

Vai Latvijā ir daudz ērģeļu meistaru?

Latvijā ir 3 nozīmīgi restauratori, kuriem katram ir sava darbnīca un cilvēki, kuri palīdz. Šis ir ļoti interesants darbs.

Paldies par sarunu!

Irēna Pujāte, RKBL Informācijas centrs.

Scroll To Top