Žans Vanjē: kā atbrīvoties no vainas apziņas?

Kā atbrīvoties no vainas apziņas nastas? Kā iziet no vainas apziņas cietuma un atrast patiesu brīvību? Par kādu vainas apziņu ir runa? Šos un citus līdzīgus jautājumus aplūkos Žans Vanjē konferences laikā UNESCO mītnē Parīzē, Pasaules Slimnieku dienā, 11. februārī. Konferences tēma: „Vainas apziņa: kāda iespējamā izeja?” To organizē Cilvēku ar īpašām vajadzībām kristīgā biedrība.
Žans Vanjē vēlas uzrunāt katru no mums tur, kur mēs atrodamies ar savām grūtībām un nebrīvi, lai kopā rastu ceļu, kas mūs atver dzīvībai – norādīts biedrības izdotajā paziņojumā. Tās periodiskā izdevuma „Ēnas un gaisma” pēdējā numurā Žans Vanjē aplūko vainas apziņas jautājumu, paskaidrojot, ka pastāv divi šīs apziņas veidi: morālā vainas apziņa un psiholoģiskā vainas apziņa. Viņš min šādu piemēru: runājot par pirmo, cilvēks tiek pieķerts zagšanā veikalā un atzīts par vainīgu. Viņam jāsaņem sods un jāatlīdzina nodarītais zaudējums. Bez tam, jāpalīdz viņam apzināties zagšanas ļaunumu. Attiecībā uz otro vainas apziņas veidu, Vanjē min jaunieti, kuram vecāki, kas viņā vīlušies, nemitīgi atgādina: Tu esi slikts, tu neesi nekas… Šie vārdi var iespaidot visu viņa turpmāko dzīvi un viņš domās, ka tiešām ir „nulle”. Pirmajā gadījumā cilvēks tiek mudināts apzināties savu ļauno rīcību, bet tai pat laikā paturēt prātā, ka kā persona viņš ir labs. Turpretī otrajā gadījumā, tiek novests pie apziņas, ka viņš pats ir slikts. Šie divi vainas apziņas veidi tiks aplūkoti konferences laikā UNESCO mītnē. Kādā intervijā Radio Notre Dame Žans Vanjē atzina, ka vainas apziņa, no vienas puses, var kļūt par gaismu mūsu ceļā. Tā var palīdzēt mums virzīties uz priekšu. Bet, no otras puses, tā var mūs iegrūst vēl dziļākā tumsā. Par to viņš runā arī savās grāmatās.

Žans Vanjē dzimis 1928. gadā Šveicē, Kanādas diplomāta un augsta ranga virsnieka ģimenē. Ieguvis doktora grādu filozofijā. 1964. gadā Francijā nodibināja kopienu „Šķirsts” (L’Arche), kas uzņem cilvēkus ar garīgās attīstības traucējumiem. Šodien 36 pasaules valstīs ir vairāk nekā 130 šādu kopienu. Žans Vanjē ir arī „Ticības un Gaismas” līdzdibinātājs. Tā ir kustība, kas apvieno cilvēkus ar īpašām vajadzībām, viņu vecākus un draugus. Visā pasaulē pastāv ap 1500 kopienu. Par savu darbību Žans Vanjē ir saņēmis Francijas un Kanādas valdību un starptautisku humanitāro organizāciju apbalvojumus. Jau pagājuši 45 gadi kopš viņš darbojas nabago, trauslo un cilvēku ar īpašām vajadzībām vidū. Vienīgais veids kā varam pārveidot šo dziļi ievainoto pasauli ir mīlot un pieņemot cilvēkus tādus, kādi tie ir. Tāda ir Žana Vanjē pārliecība.

J. Evertovskis / Archeaparis, Zenit

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti