Dziesmu konkurss mariāņu tēva V.Čivžeļa piemiņai

Sestdien, 2009. gada 14. novembrī Tēvu Mariāņu klosteris Viļānos kopā ar Kultūrkapitāla fondu un Latgales reģionālās attīstības aģentūru, Viļānu mūzikas un mākslas skolu, kā arī ar Viļānu katoļu draudzi Viļānu Sv. Erceņģeļa Miķeļa baznīcā organizēja II Latgales bērnu un jauniešu mūzikas kolektīvu dziesmu konkursu „Slava Dievam lai skan” veltītu mariāņu tēva Viktora Čivžeļa piemiņai. Pirmais konkurss notika 2006. gada 21. oktobrī. Toreiz savu dalību bija pieteikuši septiņi kolektīvi, uzvaras laurus plūca Aglonas bazilikas kora skolas koris un Viļānu mūzikas un mākslas skolas koris Dextera.
Šogad savu klātbūtni konkursā bija pieteikuši 14 mūzikas kolektīvi no visas Latgales, viņu uzstāšanos vērtēja žūrijas komisija no Rēzeknes Jāņa Ivanova mūzikas vidusskolas. Šis konkurss un koncerts vienlaicīgi bija dāvana Latvijai tās 91. dzimšanas dienā.

Konkursa dalībnieki izpildīja gan jau labi zināmas garīgās dziesmas, gan arī pilnīgi jaunas, tieši šim konkursam sacerētās dziesmas, šoreiz tādas bija septiņas. Pēc koncerta konkursa organizētāji nolēma piešķirt divas III, divas II un divas I vietas, kā arī specbalvu par jaundarbu. Skatītāju simpātijas balvu ieguva Ludzas mūzikas pamatskolas 7. – 8. klašu ansamblis, turpretī žūrija par laureātiem šogad atzina Jēkabpils Arvīda Žilinska mūzikas skolas duetu Lauru Purenu un Gintu Meņģeli, kā arī Bērzgales sv. Annas Romas katoļu draudzes solisti Sigitu Kuzminu, kura izpildīja savas māsas, Guntras Kuzminas tieši šim konkursam sacerēto jaundarbu „Mozai dvēselei mozajā pasaulī“. Šis jaundarbs ieguva arī konkursa galveno balvu kā šī gada konkursa dziesma.
Viktors Čivželis dzimis Jelgavā 1919. gada 13. janvārī, mācījies Jelgavas skolotāju institūtā, kara laikā bija spiests kopā ar tautiešiem doties bēgļu gaitās uz Itāliju, kur mācījās vokālo mākslu kopā ar Luciano Pavarotti un citām tā laika slavenībām, kopā uzstājās uz pasaules slavenākajām operu skatuvēm. Viktors Čivželis savu dzīves ceļu pilnībā izmainīja pēc tikšanās ar stigmatizēto kapucīnu, tagad par svēto pasludināto tēvu Pio no Petralinas (viņa kanonizācija svinības notika Romā 2002. gada 16. jūnijā). Saklausot savā sirdī Dieva aicinājumu, Viktors izvēlējās mariāņu mūka un katoļu priestera dzīves ceļu. Pēc teoloģijas studijām Romā, devās uz ASV, kur līdz sirmam vecumam kalpoja trimdas latviešiem Čikāgas Aglonas Dievmātes katoļu draudzē, vienlaikus vadot arī draudzes kori. Dzīvojot Čikāgas klosterī, t. Viktors labprāt dalījās ar savām zināšanām un Dieva dāvātajām dāvanām ar visiem, kuri vēlējās padziļināt savas teorētiskās zināšanas mūzikas teorijā, kā arī iegūt praktiskās iemaņas dziedāšanā. Par t. Viktora talantīgāko skolnieku kļuva Raimonds Matisons, kurš katru reizi finansē balvas konkursa uzvarētājiem. Tēvs Viktors pēdējos dzīves gadus pavadīja Viļānu klosterī, bet viņa ievērojamā mūzikas plašu kolekcija tika dāvināta Viļānu mūzikas un mākslas skolai. Viļānu klostera arhīvā atrodas neliela daļa no t. Viktora korespondences ar slaveniem dziedātājiem, piem. ar Luciano Pavarotti. Tēvs Viktors devās mūžībā pēc smagas slimības 2006. gada 1. aprīlī, tika apbedīts Viļānu katoļu baznīcas dārzā.
Vēlamies izteikt pateicību visiem, kuri palīdzēja konkursa organizēšanā un to atbalstīja ar dažāda veida palīdzību. Vislielākā pateicību izsakām Raimondam Matisona kungam no ASV, Kultūrkapitāla fondam un Latgales reģionālās attīstības aģentūrai par piešķirto finansējumu, kā arī Viļānu mūzikas un mākslas skolas pedagogu draudzīgajam kolektīvam. Ceram, ka vēl šogad dienas gaismu ieraudzīs šī konkursa CD ieraksts, kuru varēs iegādāties katoļu draudžu grāmatu galdos visā Latvijā. Konkursa organizētāji nākošo mūzikas konkursu ieplānojuši Viļānu baznīcā pēc diviem gadiem – 2011. gada novembrī.

 
t. Rinalds MIC
Viļānu draudzes prāvests
foto: I.Medveckis

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti