Benedikta XVI pastorālās darbības programma 2010. gadā

Ārzemju ceļojumi, Romas sinagogas apmeklējums, pastorālās vizītes Itālijas diecēzēs, Pasaules priesteru kongress, Tuvo Austrumu Bīskapu Sinode, Jāņa Pāvila II beatifikācijas svinības – tie ir Benedikta XVI pastorālās darbības 2010. gadā galvenie punkti.
17. janvārī pāvests apmeklēs Romas sinagogu. Pēc Pija XII (1939-1958) tikumu varonības apstiprināšanas, kas izraisīja plašu rezonanci ebreju aprindās, radās šaubas vai tiks īstenota šī vizīte. Pagājušā gada 23. decembrī Romas ebreju kopienas pārstāvji izdeva speciālu paziņojumu, kurā uzsvērts, ka pāvesta vizīte būs «svarīgs posms» dialogā starp jūdaismu un kristietību, taču ar to netiks izbeigti «strīdi par Pija XII klusēšanu Otrā pasaules kara laikā».

Jaunā gada sākumā pāvests tiksies ar diplomātisko misiju vadītājiem, kas akreditēti pie Svētā Krēsla. Savā uzrunā Benedikts XVI izvērtēs starptautisko situāciju. Vatikānā ieradīsies arī Krievijas pilnvarotais vēstnieks pie Svētā Krēsla. Pēc pagājušā gada decembra sākumā notikušās prezidenta Dmitrija Medvedieva vizītes Vatikānā tika pilnībā nodibinātas attiecības abu valstu starpā. Tas nozīmē, ka līdz šim pastāvošās pārstāvniecības paceltas Apustuliskās nunciatūras un vēstniecības līmenī. Pašlaik Vatikānam ir diplomātiskās attiecības ar 178 valstīm.

Aprīļa vidū Benedikts XVI apmeklēs Maltu. 17. aprīlī pāvests tiksies ar šīs mazās un blīvi apdzīvotās Eiropas valsts civilas varas pārstāvjiem un apmeklēs sv. Pāvila grotu Rabatā, kur – saskaņā ar tradīciju – gūstā turēts Tautu apustulis. 18. aprīlī Benedikts XVI svinēs Euharistiju. Valletā paredzēta tikšanās ar Maltas jauniešiem.

Maijā pāvests veiks ceļojumu uz Portugāli. Vizītes laikā, kas notiks no 11. līdz 14. maijam, Svētais tēvs apmeklēs Lisabonu, Fatimu un Porto. Galvaspilsētas centrālajā laukumā viņš svinēs Euharistiju. Plānota tikšanās ar garīdzniekiem un kultūras pasaules pārstāvjiem. Fatimā pāvests vadīs Dievmātes parādīšanās atceres svinības, kā arī piedalīsies rožukroņa lūgšanā un procesijā ar svecēm.

No 4. līdz 6. jūnijam Benedikts XVI uzturēsies Kiprā, kur apmeklēs Nikosiju un Pafosu. Vizītes laikā Svētās Zemes bīskapiem pāvests pasniegs dokumentu Instrumentum laboris, kurā apkopoti galvenie ieteikumi Tuvo Austrumu Bīskapu Sinodes darbam. Sinode notiks šī gada oktobrī Vatikānā. Iespējams, ka pirms tās Benedikts XVI apmeklēs Lielbritāniju. Ceļojums varētu notikt no 16. līdz 19. septembrim.

2010. gadā Benedikts XVI apmeklēs arī vairākas Itālijas diecēzes. 2. maijā viņš dosies uz Turīnu. Tās katedrālē tiks izstādīts Kristus līķauts. Savu vizīti pāvests sāks ar lūgšanu šīs kristiešiem dārgās relikvijas priekšā. Pēc tam svinēs Euharistiju. 2. maija pēcpusdienā Svētais tēvs tiksies ar jauniešiem.

4. jūlijā Benedikts XVI apmeklēs Sulmonu, Abruco apgabala pilsētu, lai piedalītos sava priekšgājēja Celestīna V dzimšanas 800 gadu jubilejas svinībās. 5. septembrī pāvests dosies uz Lacio apgabala pilsētiņu Karpineto Romano, kur pirms divsimts gadiem piedzima Leons XIII, bet 3. oktobrī Svētais tēvs plāno ceļojumu uz Sicīliju. Palermo viņš piedalīsies Itālijas ģimeņu un jauniešu saietā.

2010. gadā no 9. līdz 11. jūnijam Romā notiks Pasaules priesteru kongress «Kristus uzticība, priestera uzticība». Ar šo pasākumu noslēgsies Benedikta XVI pasludinātais Priesterības gads. Kongress sākies ar Euharistijas svinībām sv. Pāvila ārpus mūriem bazilikā. Tikšanās laikā priesteri noklausīsies konferenes «Atgriešanās un misija», «Pēdējo vakariņu nams: kopā ar Mariju lūgt Svēto Garu», kā arī piedalīsies Vissvētākā Sakramenta adorācijā un kopīgās lūgšanās. Priesteriem būs iespēja apskatīt arī senās Romas arhitektūru un mākslu. Kongresa dalībniekus uzrunās Benedikts XVI.

Pasaules priesteru kongress noslēgsies 11. jūnijā, Vissvētās Jēzus Sirds svētkos. Sv. Pētera bazilikā pāvests svinēs Svēto Misi, kuras laikā priesteri atjaunos uzticības Kristum solījumus. Euharistijas noslēgumā pāvests pasludinās Arsas prāvestu par visu priesteru debesīgo aizbildni. Līdz šim priesteru starptautiskās tikšanās norisinājušās Fatimā, Jamosukro, Gvadalupē, Svētajā Zemē, Romā un Maltā.

2010. gada oktobrī (10-24) Vatikānā notiks Tuvo Austrumu Bīskapu Sinode par tematu: «Katoļu Baznīca Tuvo Austrumu reģionā: kopiena un liecība». Kardināls Valters Kaspers uzskata, ka sinode sniegs svarīgu ieguldījumu miera veicināšanā. Politiskie saspīlējumi skar visu kristiešu kopienas šajā reģionā. «Konflikta globālo cēloņu izpētei veltītās sinodes ekumeniskais aspekts ir kaut kas jauns» – uzsvēra Pontifikālās kristiešu vienotības veicināšanas padomes prezidents, kard. Kaspers. Sinodē piedalīsies Austrumu Baznīcu vadītāji, nekatoļu Baznīcu pārstāvji, kā arī ebreju un musulmaņu novērotāji.

2010. gadā svarīgs ekumenisks pasākums, bez šaubām, būs Benedikta XVI vizīte Romas evaņģeliski luteriskajā baznīcā. Tā paredzēta 14 martā. Iespējams, ka jau šī gada oktobrī altāru godā tiks paaugstināts pāvests Jānis Pāvils II. Pagaidām Kanonizācijas lietu kongregācija nav apstiprinājusi ar viņa aizbildniecību veiktā brīnuma autentiskumu. Plašsaziņas līdzekļi aizvien biežāk min pāvesta beatifikācijas datumu, kas varētu būt 17. oktobris.

S. Krivteža / vr, kai, ansa, la stampa

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti