Now Reading
Svētais Krēsls digitālajā pasaulē

Svētais Krēsls digitālajā pasaulē

Baznīca turpina pievērst aizvien lielāku uzmanību modernajiem komunikācijas līdzekļiem. 2009. gadā, kad laicīgajos medijos plašu rezonansi izraisīja Svētā Pija X brālības bīskapa Viljamsona lieta vai debates par prezervatīviem Benedikta XVI ceļojuma laikā uz Āfriku, Svētais Krēsls tiecās paplašināt savu klātbūtni digitālajā pasaulē. Janvārī Vatikāns atklāja savu kanālu interneta video krātuvē You Tube. Līdz šim, gada laikā, ir pārraidīti aptuveni divi ar pusi miljoni video materiālu par pāvesta dzīvi un darbību.
Jau pirmajās nedēļās kanāls pieredzēja ievērojamu apmeklētāju skaitu. Tas pieejams itāļu, angļu, spāņu un vācu valodā. Taču Benedikta XVI Lieldienu un Ziemassvētku vēstījuma „Urbi et Orbi” subtitri – 27 valodās, tai skaitā, arī latviski. Portāla apmeklētāji var izvēlēties sev vēlamo subtitru valodu, ieklikšķinot logā, kas atrodas labajā pusē ekrāna lejasdaļā. Tā ir pirmā reize visā You Tube pastāvēšanas laikā, kad šajā vietnē tiek ievietots video materiāls ar tik lielu skaitu valodu. Ticīgajiem un visiem interesentiem tādējādi ir iespēja iepazīties ar Svētā tēva galvenajām aktivitātēm, dzirdēt viņa uzrunu fragmentus, kā arī uzzināt par kristiešu dzīves galvenajiem notikumiem.

2009. gadā tika arī atklāts portāls Pope2you (www.pope2you.net). Iniciatīvas autors – Pontifikālā Sociālo komunikāciju padome. Kā paskaidroja šī dikastērija vadītājs, arhib. Klaudio Čelli, mērķis ir palīdzēt jauniešiem, pateicoties Facebook tīklam, iPhone, kā arī citām ierīcēm un aplikācijām, „nodibināt kontaktus” ar pāvestu. Piemēram, līdz Ziemassvētkiem tika reģistrēti divi miljoni lapas apmeklētāju. Jaunieši sūtīja Kristus dzimšanas svētku apsveikumus pāvestam un apmainījās vēlējumiem savā starpā ar Svētā tēva attēliem un viņa mācības fragmentiem.

Kāds cits pieminēšanas vērts notikums – tādu portālu kā Facebook, Wikipedia, You Tube, u. c. veidotāju tikšanās Vatikānā no 12. līdz 15. novembrim. Saieta tēma bija „Interneta kultūra un Baznīcas komunikācija”. Jāatgādina, ka Svētais Krēsls ir klātesošs arī „tradicionālajās” globālā tīmekļa vietnēs. Kopš 1995. gada pastāvošā Vatikāna oficiālā mājas lapa (www.vatican.va) ir viena no apmeklētākajām visā pasaulē. Caur to var nokļūt uz laikrakstu L’Osservatore romano, Vatikāna Televīzijas Centru un citur. Bez šaubām, Svētais Krēsls uzrunā pasauli ar Vatikāna Radio starpniecību (www.radiovaticana.org) un misiju aģentūru Fides (www.fides.org). Izveidotas speciālas lapas priesteriem: www.clerus.org un www.annussacerdotalis.org, kā arī – nozīmīgi Pontifikālās Sociālo komunikāciju padomes portāli (www.pccs.va un www.intermirifica.net).

Baznīcas klātbūtne globālajā tīmeklī – You Tube, Facebook un citos portālos – liecina par tās pretimnākšanu mūsdienu cilvēkiem. Tā vēlas būt tur, „kur cilvēki satiekas”, veicināt dialoga, savstarpējas cieņas un draudzības kultūru, un katram pavērt ceļu pie visaugstākā labuma avota – Dieva.

J. Evertovskis / Zenit, Youtube, Pope2you

Scroll To Top