Kinoforums “Un Vārds tapa filma 2010”

No 13. – 18. aprīlim, LELB Jauniešu centrā, Mārstaļu ielā 10, ieeja par ziedojumiem.


Tualete Pāvestam (The Pope’s Toilet) – Enrique Fernandez, Cesar Charlone, Urugv./Braz., 2007, 90′

Lomās: Cesar Tronkoto, Virginia Mendez, Mario Silva, Virginia Ruiz

Beto, kas dzīvo kādā nabadzīgā Urugvajas ciemā, kur vīru ģimenes pārtiek no kontrabandas, ko viņi transportē uz velosipēdiem, šis “bizness” kaut kā nevedas. Ja nu viņam būtu motocikls… Kad visa valsts gatavojas Pāvesta Jāņa Pāvila vizītei, kura maršruts vedīs arī cauri šim ciemam, kas atrodas pie Brazīlijas robežas, Beto galvā dzimst ideja – izveidot  Viņa Augstībai tualeti… Neskatoties uz nabadzību, šie cilvēki ir labsirdīgi un viņu ģimenēs valda mīlestība. Neparastajā komēdijā ir gan pazemība, gan – sirdgudrība.

San Paolo, San Sebastian festivālu balvas, nominēta Oskaram  kā labākā ārzemju filma


Uzticība mīlestībā (Zuo You/In Love We Trust) – Wang Xiao Shuai, Ķīna, 2007, 115′

Lomās: Weiwei Lui, Mei Zhu, Xiao Lu

Kāds šķirts pāris uzzina, ka vienīgais veids, kā var glābt viņu meitiņu, kurai ir asins vēzis, ir laist pasaulē vēl vienu bērnu. Problēma ir tikai, ka abi jau paguvuši apprecēties otrreiz.

Kā to cilvēcīgi atrisināt? Kā glābt bērnu, nenodarot pāri cilvēkam, kas tev uzticas – kinodarbs, kas uzdod svarīgus jautājumus par cilvēku attiecību substanci.
2008. gadā Berlīnes kinofestivālā filmu atzīmēja Ekumēniskā žūrija, Sudraba Lācis par labāko scenāriju

Ceturtd., 15. apr. plkst. 18.00


Lūgšana krustā – Dzidra Smiltēna, Latvija, 2008., 52′

Šī filma atspoguļo latviešu bīskapa Boļeslava Sloskāna (1893.-1981.) dzīvesstāstu, kas risinājās sarežģītā laikmetā. Tāds fakts vien, kā viņa nelegālā iesvētīšana par bīskapu 1926. gadā Maskavā, komunistiskās impērijas citadelē, liecina par šī garīdznieka iekšējo spēku un apustulisko noskaņu. Ilgus gadus viņš pavadīja komunistisko cietumu un nometņu izolācijā.
Bīskapa dzīve noslēdzās emigrācijā, bet pēc komunistiskās impērijas sabrukuma viņa mirstīgās atliekas tika pārvestas uz Latviju un svinīgi apglabātas Aglonas bazilikā.

Piektd., 16.apr. plkst. 16.00


Mirguļojošās gaismas (Flickering Lights) – Anders Thomas Jensen, Dānija, 2003, 109′

Lomās: Søren Pilmark, Ulrich Thomsen, Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas

Četri sīki gangsteri apkrāpj savu bosu: vairāk kā 4 miljoni kronu, ko vajadzēja atdot viņam, patur sev. Mēģinot bēgt uz Barselonu, viņi spiesti apmesties laukos, kur vairākas nedēļas slēpjas vecā, nolaistā mājā. Pamazām viņi atklāj, ka labprāt paliktu te dzīvot un pārveidotu māju par restorānu. Taču pagātne nelaiž tik viegli vaļā… Asprātīga komēdija – brāļu Koenu un Tarantino garā.

Jensena triloģijas pirmajā daļā (iepriekšējos kinoforumos rādīta tās pēdējā filma  Ādama āboli) piedalās tie paši aktieri. Režisora īsfilma Valgaften (1998) saņēmusi Oskaru

Piektd., 16.04 plkst. 18.00


Mirušais nāk (Dead Man Walking) – Tim Robins, ASV, 1995, 118′

Lomās: Susan Sarandon, Sean Penn 

Cilvēks ir kas vairāk, nekā tas sliktais, ko viņš izdarījis, šāda pārliecība vada māsu Helēnu, kas brīvprātīgi pavada kopā ar uz nāvi notiesātu cilvēku, slepkavu, viņa mūža pēdējās dienas. Pēc mūķenes Helēnas Prežīnas autobiogrāfiskā romāna veidotā filma tapusi pēc aktrises Sarandonas iniciatīvas. Tā konfrontē ar nāves soda mašinēriju, taču neprovocē uz nosodījumu un moralizēšanu, bet gan apliecina žēlsirdības spēku. Arī – mīlestību un cerību, kuru var saglabāt līdz pēdējam elpas vilcienam.

Sjūzenai Sarandonai – Oskars, Berlīnes kinofestivāla Sudraba Lācis un Independent Spirit balva –  Šonam Penam, Ekumēniskās žūrijas balva – filmai.

Sestd., 17.apr. plkst. 16.00


Mežonīgās āres (Dikoje pole) – Mihails Kalatozašvilli, Krievija, 2008, 108′

Lomās: Boriss Rubaškins, Nikolajs Gusarovs, Vladimirs Antoniks, Matļuba Alimova

Filma vēsta par kādu jaunu lauku ārstu, kura dzīves vieta šķiet kā civilizācijas pēdējais bastions, kas atgriezts no pārējās pasaules. Tuksnešainā ainava varētu likties Dieva pamesta, taču tās centrā esošais cilvēks apliecina jēgpilnas, humānas un laimīgas eksistences iespējamību, neskatoties ne uz kādiem apstākļiem, pat – konfrontāciju ar nāvi.

Ekumēniskās un FIPRESCI žūrijas balvas Kotbusas kinofestivālā

Sestd., 17. apr. plkst. 19.00


Kailais kalns (Treeless Mountain) – So Yong Kim, Dienvidkoreja, 2008, 89′

Lomās: Kim Mi Jung, Mi-hyang Kim, Park Boon Take

Divas pirmsskolas vecuma meitenes, kuras pametusi māte, nonāk tantes – alkoholiķes  apgādībā. Smago situāciju, kad māsām ar visu  jātiek vienām  pašām galā, glābj mīļa vecmāmiņa. No bērna perspektīvas parādītais stāsts atklāj arī  humānisma stūrakmeņus – vērtīgākais, ko mēs varam otram dot, ir mūsu laiks.

2009. gadā Berlīnes kinofestivālā Ekumēniskās žūrijas balva

Svētd., 18.apr. plkst. 14.00


Brīnums (Čudo) – Aleksandrs Proškins, Krievija, 2009, 110′, Jurija Arabova scenārijs

Lomās: Poļina Kutepova, Konstantins Habenskis, Vitālijs Kiščenko, Sergejs Makoveckis

1956. gadā Samārā kāda jauna meitene paņēma rokās ikonu, sāka dejot un…sastinga. Tā viņa nostāvēja 100 dienas. Apkārt smaga sociālā realitāte, neticīgo valsts, pat pops no bailēm aizmuka. Kad meitene atdzīvojās, viņu, protams, ielika trako namā. Kaut gan viņa jau bija kļuvusi par svēto.

Svētd., 18.apr. plkst. 18.00


Nemierīgie ūdeņi (DeUsynlige) – Erik Poppe,  Norvēģija, 2008., 115′

Lomās: Pal Sverre Valheim Hagen, Trine Durholm, Ellen Dorrit Petersen 

Jans Tomass iznāk no cietuma un atrod darbu kādā baznīcā kā ēŗģelnieks. Vai kāda zēna nāve, kurā viņš tika vainots, bija nelaimes gadījums? Jaunu perspektīvu traģiskais gadījums iegūst, kad Janu Tomasu uzmeklē zēna māte… lai dalītos savās sāpēs un pārciestajā. 

Abi aktieri – Trine Dyrholm un Pal Sverre Valheim Hagen – tik patiesi izdzīvo savu varoņu likteni, ka to var emocionāli izjust absolūtā klusumā, ar aizturētu elpu. Īpašu spriegumu drāmai par tik nopietnu tēmu piešķir arī mūzika, kas sasniedz kulmināciju, kad Jans Tomass spēlē uz ērģelēm Bridge Over Troubled Water.

Tik skumji, tik skumji, bet spoži- tik paradoksālus izsaucienus šis kinodarbs rosinājis.

Pirmd., 19. apr. pl. 18.00

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti