Mātes Terēzes mantojums – Evaņģēlijs Latvijai

26. augustā, dienā kad svētīgajai mātei Terēzei no Kalkutas apritēja 100 gadi, Rīgā grāmatu namā Valters un Rapa, Aspazijas bulvārī 24 notika izdevniecības KALA Raksti izdotās austriešu priestera Leo Māsburga grāmatas Brīnišķīgie atgadījumi Mātes Terēzes dzīvē prezentācija.

Atklājot pasākumu izdevniecības KALA Raksti pārstāve, grāmatas literārā redaktore Aija Balode uzsvēra, ka māte Terēze ir viens no cilvēkiem, ar kuru starpniecību Dievs īpašā veidā bija un ir starp mums. Aija Balode atcerējās, ka līdzīgs prezentācijas pasākums jau notika Aglonā. Tur 13. augustā arī notika šīs grāmatas prezentācijas pasākums klāt esot grāmatas autoram Leo Māsburgam un apustuliskajam nuncijam Baltijas valstīs Luidži Bonacci.

Pirmajam vārds tika dots grāmatas izdošanas iniciatoram Arnim Šablovskim, kurš atgādināja, ka šobrīd svētki tikai sākas. Pasaule sāk svinēt mātes Terēzes gadu. Mums ir daudz iespēju svinēt un domāt par mātes vērtībām. Arnis Šablovskis pateicās Aijai Balodei un izdevniecībai KALA Raksti, Irēnai Pujātei, kuras iniciatīvas dēļ notika Arņa Šablovska kārtējais ceļojums uz Indiju, kurā tika sastapts Leo Māsburgs. Pateicība tika izteikta klātesošajam šveiciešu fotogrāfam Kurtam Sauteram, kuram bija izdevība personīgi satikt un fotografēt māti Terēzi un visiem pārējiem, kuri veicinājuši šīs grāmatas iznākšanu.

Daloties iespaidos grāmatas tulkotājs Valdis Bisenieks uzsvēra, ka tulkojot grāmatu bija nepārtraukti svētki. Tulkotājam bijusi sajūta, kā sarunājoties ar savu māti.

Savukārt literārais redaktors Ēvalds Ikaunieks uzsvēra, ka šīs grāmatas tekstā, līdzīgi, kā tā, kā Franciska ziediņos, parādītas ikdienas situācijas, kā konkrēti izpaudies mātes Terēzes darbs. Strādājot ar grāmatas tekstu tas bija ļoti aizkustinoši.

Pēc grāmatas mākslinieces Lauras Feldbergas domām, mēs visi esam satikuši māti Terēzi viņas lūgšanās, viņas teiktajos vārdos un cilvēku liecībās, viņas māsu klātbūtnē.

Pasākuma noslēguma klātesošos uzrunāja arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, kurš dalījās savā pieredzē iepazīstot māti Terēzi. Arhibīskaps atgādināja, ka māte Terēze ir pārtulkojusi Evaņģēliju 20. gadsimta cilvēkam saprotamā valodā. Visa pasaule apbrīno viņu un viņas kalpošanu, bet tikai nedaudzi uzdod jautājumu, kur bija tas spēka avots, no kura viņa smēlās to mīlestību, ko viņa dāvāja tālāk? Par šo jautājumu ir vērts padomāt. Jānis Pāvils II ir teicis, ka svētie ir labākais komentārs Evaņģēlijam. Ja tiek diskutēts par to, vai ir vajadzīga Bībeles mācība skolās, māte Terēze dod atbildi: Lasi Bībeli uzmanīgi, un, atveries tam, kas tur ir iekšā. Aizslēgt durvis Evaņģēlijam skolās, nozīmē aizslēgt durvis arī mātei Terēzei un visiem tiem, kuri patiešām iemiesoja Evaņģēliju savā dzīvē.

Arhibīskaps uzsvēra, ka tas ir izaicinājums arī mums un, ja mēs gribam mātes Terēzes mantojumu pieņemt un likt lietā, mēs arī esam aicināti pārtulkot Evaņģēliju 21. gadsimta valodā, pārtulkot Evaņģēliju Latvijai. No tā, kā mēs to spēsim izdarīt, ir atkarīgs Latvijas tālākais liktenis.
Aigars Brikmanis

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti