Now Reading
Grāmatas „Bioētika visiem” atvēršanas svētki

Grāmatas „Bioētika visiem” atvēršanas svētki

5. janvārī, Rīgā, P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā tika svinēti Elizabetes Burguā grāmatas „Bioētika visiem” atvēršanas svētki. Uz šo notikumu cilvēki bija pulcējušies kuplā skaitā, kas nozīmē, ka bioētikas jautājumi ir būtiski un aktuāli daudziem. Kā norāda priesteris Aleksandrs Stepanovs, katra apmeklētāja klātbūtne liecina par to, ka cilvēks meklē atbildes uz šiem sarežģītajiem un aktuālajiem jautājumiem.

Klātesošos uzrunāja Latvijas Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs Dr. Vilnis Sosārs. Viņš, kurš katru dienu sastopas ar cilvēka sāpēm un ciešanām, atrodoties pie neskaitāmu cilvēku nāves gultas, aicināja pārdomāt to, kas ir dzīvība, kad tā sākas un kā – beidzas. Ārsts norādīja, ka daudz ir tādu, kas vēlās strādāt ar mirstošajiem un lielās sāpēs nonākušajiem, bet, ja nav saskatījuši dievišķo dzirksti katrā cilvēkā, viņi ātri izdeg un nespēj darboties. Gaisma ir tā, kas dod cerību. Tā ir jāierauga, īpaši šajā Ziemassvētku laikā, kad mēs priecājamies par to, ka ir dzimusi Dzīvība, spoža Gaisma pasaules tumsā. „Grāmatas izdošana arī ir piedzimšana. Šī grāmata ienesīs gaismu. Gribu novēlēt, lai šī grāmata ir mūsu draugs un mūsu skolotājs,” saka Dr. V. Sosārs.

Latvijas Kristīgo mediķu apvienības „Baltā zvaigzne” valdes priekšsēdētāja Irēna Kondrāte savā uzrunā savukārt paskaidroja, kāpēc grāmatas nosaukumā tiek lietots vārds „visiem”. Šī grāmata ir uzrakstīta tādā valodā un formā, kas ir saprotama cilvēkam bez medicīniskās izglītības, tā ir saprotama visiem. Kā norāda I. Kondrāte, šī grāmata ir nepieciešama visiem, jo ir pienācis laiks, kad cilvēkam jāapzinās, kurā pusē viņš atrodas – vai viņš kalpo dzīvībai, vai ir nostājies tumsas pusē. „Pēdējā laikā ir izveidojies kas tāds, ko varētu saukt par vērtību aizvietošanu: mēs neesam par nāvi, mēs esam par vieglāku variantu; mēs neesam pret dzīvību, mēs esam par izvēli. Tajā brīdī cilvēks apjūk. Lai varētu saglabāt skaidru skatu, arī mediķim ir vajadzīgs liels spēks, pārliecība un ticība. Lai to nodotu bērniem, ir vajadzīgs mūsu atbalsts,” norāda Irēna Kondrāte.

Klātesošos uzrunāja arī Vidzemes slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas vadītājs Gints Lapiņš. Ārsts, kurš ginekoloģijas nozarē darbojas jau 20 gadus, pastāstīja par savu attieksmi pret dzīvību, jo ik dienas viņš redz gan to, kā bērniņš piedzimst, gan arī to, ka mazulis ir tikai mazs punktiņš mātes klēpī. Ejot šo dzīves ceļu, ārsts nonāca pie atziņas, ka veikt abortu ir smags grēks, no kura izriet vēl daudzi citi grēki. Tādēļ viņš nolēma atteikties no šī smagā pārkāpuma pret dzīvību, aicinot no abortiem atteikties arī savu sievu, kura tāpat ir ginekoloģe. Vēlāk viņu idejai pievienojās arī citi Valmieras slimnīcas ārsti. „Satikšanās ar Dievu man parādīja dzīvības īsto vērtību un dzīvības svētumu. Tas man atklāja, ka dzīvība nav tikai pikucītis, šūnu sakopojums mātes miesās – melns punktiņš. Šajā punktiņā pukst sirds, un to var ļoti ātri redzēt, jau trešajā grūtniecības nedēļā. Tas vairs nav kaut kas, bet tā ir persona, kura nāks šai pasaulē, dzīvos, augs, mīlēs, strādās, radīs, cels, veidos… Viņi būs tādi kā mēs šeit, un nevienam nav tiesību šos bērniņus iznīcināt. Tādēļ ir labi, ka šādas grāmatas tiek izdotas, jo tās sargā dzīvību,” norādīja Dr. Gints Lapiņš.
Noslēgumā priesteris Aleksandrs Stepanovs klātesošos iepazīstināja ar grāmatas saturu un struktūru. Grāmatas noslēgumā autore mudina lasītāju rīkoties, jo tieši rīcība ir tā, kas pamudina rīkoties arī otru. Priesteris liecināja arī par to, kas viņu mudināja grāmatu izdot latviešu valodā. Šī degsme nāk no kāda itāļu priestera, kurš nu jau ir mūžībā, bet savu dzīvi bija veltījis tam, lai glābtu dzīvības, lai nestu dzīvību tur, kur tā tiek postīta. Viņš vēlējās veltīt visu savu enerģiju, lai kādam palīdzētu. Priesteris A. Stepanovs uzsver: „Ir vērts ieguldīt savu enerģiju, laiku, naudu – to, kas mums ir, lai darītu labu. Tas aizdedzina mūs, un iededz daudzas gaismas šajā pasaulē”.
Grāmatas „Bioētika visiem” izdošanu latviešu valodā sagatavoja biedrība “Nepaliec viens” un Rīgas Augstākais reliģijas zinātņu institūts. Priesteris Aleksandrs Stepanovs atklāja, ka drīzumā tiks izdota grāmata „Es vēlos mammu un tēti”, kas ir veltīta adopcijas jautājumam.

Grāmata “Bioētika visiem” ir domāta praktizējošiem vai topošiem medicīnas nozares darbiniekiem, kuriem ir svarīgi saprast jauno tehnoloģiju sniegtos ieguvumus un radītos zaudējumus, kā arī visiem, kam ir svarīga cilvēka dzīvības cieņa, kas interesējas par bioētikas jautājumiem un vēlas darboties sabiedriskajā, ģimenes vai politiskajā jomā.

Savā grāmatā franču izcelsmes medmāsa Elizabete Burgua talantīgi un pamatoti runā par cilvēka dzīves sākumu un beigām, seksualitāti un attiecībām, kontracepciju, cilvēka apaugļošanas metodēm, ģenētiku un gēnu inženieriju, cilvēka izaicinājumu slimības priekšā, eitanāziju un cieņu pret nāvi.

Grāmatu “Bioētika visiem” varēs iegādāties Rīgas Metropolijas kūrijas, Rīgas Garīgā semināra, kā arī baznīcu grāmatu galdos.

Attēlā no kreisās:  Latvijas Kristīgo mediķu apvienības „Baltā zvaigzne” valdes locekle Anita Āboltiņa, pr. Aleksandrs Stepanovs, Latvijas Kristīgo mediķu apvienības „Baltā zvaigzne” valdes priekšsēdētāja Irēna Kondrāte, biedrības “Nepaliec viens” pārstāve Mārīte Jēkabsone, Latvijas Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs Dr. Vilnis Sosārs, ginekoloģe Silvija Lapiņa, Vidzemes slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas vadītājs Gints Lapiņš.

Līga Malāne, „Katoļu Baznīcas Vēstnesis”

 

 
Scroll To Top