“Misericordias Domini in aeternum cantabo!”

Pāvests Inocentijs III, bīskaps Alberts, Livonijas hronikas autors Indriķis, Kaupo un viņa mazmeita – šie un citi personāži 14. maija Muzeju naktī bija sastopami pie Rīgas Sv. Jēkaba katedrāles, palīdzot rīdziniekiem iztēloties, kā gandrīz pirms 800 gadiem Rīgas dibināšanas rītausmā tapa Jēkaba katedrāle. Lomās iejutās priesteris Andris Priede (Indriķis), priesteris Ilmārs Tolstovs (bīskaps Alberts), seminārists Renārs Birkovs (pāvests) un draudzes jaunieši. Vēsturisko uzvedumu muzikāli bagātināja dziedātājs Jānis Kurševs.

Pulcējušies skatītāji varēja vērot, kā pirmais Rīgas bīskaps Alberts kopā ar Gaujas lībiešu vecāko Kaupo, latviešiem un lībiešiem dodas pie pāvesta Inocentija III, kurš, skaistās dziedāšanas aizkustināts, atļauj tautām savā zemē lūgties savā valodā. Pāvests uzklausa arī Kaupo mazmeitas Magdalēnas vēlmi, lai Rīgā būtu klosteris, un dod svētību Jēkaba katedrāles celšanai. Indriķis svarīgo notikumu apraksta savā hronikā un izrādes beigās pauž prieku, ka vēl šobaltdien latvieši pulcējas 1225. gadā tapušajā baznīcā, kuras ieeju rotā vārdi: „Misericordias Domini in aeternum cantabo!” (Es dziedāšu par Kunga žēlastību mūžīgi!”)

Savukārt ienācēji katedrāles priekštelpā varēja iepazīties ar skaidrojošu plakātu par to, kā caur ķermeņa valodu pagodinām Dievu. „Mēs lūgšanā saliekam rokas vai tās plaši paceļam. Saliecam celi vai ceļus Vissvētākā Sakramenta priekšā. Stāvot mēs klausāmies Evaņģēliju. Sēžot mēs meditējam.” Plakātā bija arī rodamas atbildes uz to, kā mūs maina Svētā Komūnija, kāpēc Dievs ir pieļāvis ciešanas, ko nozīmē brīvība u.c.

Lielu interesi Muzeju nakts dalībniekos izraisīja izstāde par Turīnas līķautu, kurā varēja aplūkot tā kopiju un uzzināt vēsturiskus un zinātniskus faktus par audeklu, kurā pēc Kristus nāves bija ietītas Viņa miesas un kas apliecina Evaņģēlijos aprakstīto notikumu patiesumu.

Gida priestera Ilmāra Tolstova pavadībā bija iespējams aplūkot dažādu gadsimtu krāšņus liturģiskos tērpus – ornātus jeb priesteru tērpus, mitras jeb bīskapu galvassegas, stolas u.c.

Katedrāles apmeklētājus muzikāli priecēja kora “Balsis” garīgās mūzikas koncerts diriģenta Inta Teterovska vadībā, kā arī ērģeļmūzikas bagātīgais skanējums.

Sirdī dzimstošās vēlmes un lūgsnas Muzeju naktī varēja uzticēt Dievam, noliekot aizdegtu sveci pie Damiāna krusta katedrāles altāra priekšā.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti