Now Reading
Vēlēšanas-2011: kā balsot kristiešiem?

Vēlēšanas-2011: kā balsot kristiešiem?

Netaisos aģitēt par konkrētām partijām un politiķiem. Vēlos pievērst uzmanību tam, ka kristīgā ticība un dzīves veids neaprobežojas tikai ar dievbijīgu uzvedību svētdienas dievkalpojumā. Cilvēki, kuriem šķiet, ka par kristieti var būt tikai baznīcas sienās, izraisa nožēlu. Taču tieši tādu absurda loģiku mums uzspiež pasaule: “Ticība ir tava privātā lieta!” Ir gandrīz vai nepieklājīgi publiski apliecināt savu ticību un reliģiozitāti. Tas attiecas arī uz politiku. Latvijā ir ļoti maz politiķu, kuri atklāti stāsta par saviem kristīgiem uzskatiem. Turklāt gandrīz neviens no viņiem netika ievēlēts 10. Saeimā. Kāpēc?
Pirms vēlēšanām politiķiem nāksies atbildēt uz virkni jautājumu: kā konsolidēt budžetu, kā reformēt medicīnu, kā paaugstināt sociālos pabalstus un tml. Uzklausot atbildes, mēs konstatēsim, ka starp partijām praktiski nav atšķirību. Visi saka vienu un to pašu, lai tikai iekarotu publikas simpātijas. Ja nav atšķirību, cilvēki balso par skaistām acīm vai arī etniskiem saukļiem. Bet ja mēs saucam sevi par kristiešiem, kāpēc nevar uzdot kandidātiem jautājumus, uz ko nav iespējams sniegt nekonkrētas, “politiski korektas” atbildes?
Pajautājiet savam kandidātam, kā viņš izturas pret abortiem? Pašlaik Latvijā nebūtu iespējams pilnīgi aizliegt nedzimušo bērnu slepkavības, taču periodiski tiek mēģināts ieviest zināmus ierobežojumus. Iepriekšējā parlamentā dzīvības aizstāvji piedāvāja pirms šādas “operācijas” obligātā kārtā sūtīt māmiņas uz ultrasonogrāfiju. Citu valstu pieredze liecina, ka bieži vien ar to pietiek, lai sievietes mainītu savu lēmumu. Šī projekta pieņemšanai pirmajā lasījuma pietrūka viena balss.
Vai jūsu kandidāts ir gatavs par savu galveno mērķi izvirzīt normālas, tradicionālas ģimenes aizstāvēšanu? Ar to es domāju vienīgo dabisko modeli “tētis, mamma un bērni”. Kādus konkrētus pasākumus viņš piedāvā, lai uzlabotu jauno ģimeņu stāvokli – kredīta atlaides, pabalstus, izmaiņas nodokļos? Vai viņš (-a) piekrīt, ka daudzbērnu ģimene ir kaut kas vērtīgs un prestižs? Starp citu, būtu vērts arī painteresēties, kādā stāvoklī ir paša kandidāta ģimene.
Kā politiķis piedāvā risināt zemas dzimstības problēmu? Pievērsiet uzmanību tam, ka daži politiķi atklāti lobē valsts finansēšanu mākslīgās apaugļošanas (in vitro) programmai. Starp lobētajiem ir arī veselības ministrs Juris Bārzdiņš. Diemžēl tas ir patiešām amorāls veids, kā risināt problēmu, jo “in vitro” procedūra paredz necilvēciskas manipulācijas ar jau ieņemtajiem bērniņiem un arī “lieko” embriju nonāvēšanu.
Daži politiskie spēki jau pirms vēlēšanām atklāti paziņoja, ka atbalstīs Partnerattiecību likumu. Šī projekta būtībā ir viendzimuma attiecību legalizēšana juridiskajā līmenī. Tā vēl nav viendzimuma laulību ieviešana, taču ir solis šajā virzienā. Šī likuma pieņemšanu jau vairākus gadus lobē bēdīgi slavenā “Mozaīka”. Vai jūsu kandidāts ir gatavs tiesiski pielīdzināt viendzimuma partnerus normāliem pāriem?
Kāda ir jūsu kandidāta pozīcija seksuālās audzināšanas jautājumā? Latvijas skolās ar Izglītības un zinātnes ministrijas atļauju tiek izmantotas mācību grāmatas, kurās homoseksuālisms tiek aprakstīts kā pilnīgi normāla parādība, “cita norma”. Dažās skolās jūsu bērniem tiek demonstrēti organizācijas “Papardes zieds” videomateriāli, kuros nepilngadīgos aicina nebaidīties no “seksuāliem pārdzīvojumiem” un nodarboties ar “drošu seksu” (tātad, pirkt un izmantot kontracepciju). Vai jūsu kandidāts piekrīt, ka tas ir pareizi? Vai jums pašiem nešķiet, ka šāda “audzināšana” ir pretrunā ar tikumību un pārkāpj jūsu ģimenes tiesības?
Ko kandidāts domā par kristietības nozīmi Latvijā? Vai viņš atbalsta ticības pamatu pasniegšanu skolās? Vai viņš pats ir kristietis? Ja ir, tad pie kuras draudzes viņš pieder? Cik bieži piedalās dievkalpojumos? Vai viņš nekautrējas publiski apliecināt savu ticību Jēzum Kristum? Bet varbūt viņam šķiet, ka reliģiskie uzskati ir “katra cilvēka privātā lieta”? Katrs no mums var turpināt šo jautājumu sarakstu pēc saviem ieskatiem.
Pieņemu, ka jūsu kandidāta atbildes izraisīs jūsos vilšanos. Izmantosim dārgo laiku, lai atrastu sev citus favorītus! Esmu pārliecināts, ka starp simtiem pretendentu noteikti ir labas gribas cilvēki, kuriem būtu vērts uzticēt savu balsi. Mēs pietiekoši ilgi esam bijuši pārāk lētticīgi. “Esiet gudri kā čūskas” – lai šis Evaņģēlija aicinājums palīdz katram no mums pēc rūpīgas analīzes un lūgšanas izdarīt izvēli, par ko nebūs kauns.

Mareks Mališevs

Scroll To Top