“Nakts ar enciklopēdiju” Rīgas Katoļu ģimnāzijā

Piektdien, 21. oktobrī, Rīgas Katoļu ģimnāzijā (RKĢ) notika bērnu tik ļoti gaidītā „Nakts ar enciklopēdiju” sākumskolēniem, viņu vecākiem un skolotājiem.

Jau otro gadu piektdienā pirms rudens brīvdienām RKĢ aicināja visjaunākos skolēnus pavadīt skolā ne tikai dienu, bet arī visu nakti un sestdienas rīta cēlienu. Vēlā pēcpusdienā bērni paši sāka gatavoties gaidāmajai naktij, sarūpējot matračus, griežot salātus, smērējot sviestmaizes un gatavojot augļu kompozīcijas vakariņām.

Lai arī bērni paši varētu piedalīties sava veida burvju trikos, četru klašu telpas bija sagatavotas eksperimentu veikšanai. Te varēja pārliecināties, ka daudzi triki patiesībā nemaz nav triki, bet gan fizikas likumu sekas. Pēc eksperimentiem bērni skolotāju pavadībā devās ekspedīcijā apkārt Māras dīķim, lai mācītos izmantot savas maņas naktī un tumsā.

Nākamais rīts bija īpaši svarīgs, jo bērni sadalījās komandās un piedalījās konkursā – uz dažādiem āķīgiem jautājumiem bija jāatrod atbildes enciklopēdijās. Enciklopēdiju izvēle bija plašas, tāpēc nācās rūpīgi apdomāt, kurā no tām atrodama īstā atbilde. Komandu rezultāti bija dažādi, bet gan skolēniem, gan vecākiem un skolotājām bija iespēja uzzināt kaut ko līdz šim nezinātu.

Līdzīgs pasākums RKĢ notika arī pērn. Tas guva lielu vecāku un bērnu atsaucību. Toreiz tā bija „Nakts ar grāmatu”, kuras laikā bērni paši lasīja un iestudēja dažādu grāmatu fragmentus, kā arī ieklausījās savu vecāku bērnības pasaku un grāmatu fragmentos.

Sākumskolas skolotāja Marija Gulbe stāsta, ka ideja par nakts pasākuma rīkošanu skolā radās, jo visā valstī sākumskolas skolēni un viņu skolotāji saskaras ar lasīšanas problēmu. Bērni nelasa, jo domā, ka tas ir garlaicīgi. Taču RKĢ pasākumu mērķis ir parādīt, ka lasīšana ir interesanta, ka tās rezultāti var būt interesanti un jēgpilni, ka grāmata ir ne tikai jālasa, bet tā ir jāpiedzīvo.

„Šogad pasākuma mērķis arī bija lasīšana, īpašāku vērību veltot dabaszinībām. Didaktisko mērķi sasniedzām jau pirms nakts, jo bērni lasīja enciklopēdijas. Paši bērni izdomāja jautājumus, strādājot ar enciklopēdiju nedēļas laikā. Tādā veidā apgūstot grāmatu, bērni pakāpeniski iemācījās mērķtiecīgi meklēt atbildes. Arī eksperimentu jēga ir aicināt lasīt enciklopēdiju, jo zinātne sākas ar to, ka kāds kaut ko ieraudzīja, sadzirdēja, sajuta, un pēc tam mēģināja to saprast, izskaidrot,” skaidro M. Gulbe.

Pasākums patīk ne tikai bērniem, bet arī pašām skolotājām un bērnu vecākiem. Jau mācību gada sākumā vecāki jautājuši, vai šoruden kaut kas tāds notiks, bet bērni jaunpienācējiem aizrautīgi stāsta, cik interesanta ir nakts ar grāmatu.

Ilze Mežniece, foto: Anita Sosnare, www.rkgimnazija.lv

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti