Now Reading
Adventa un Ziemassvētku pasākumi Iļģuciema sieviešu cietumā

Adventa un Ziemassvētku pasākumi Iļģuciema sieviešu cietumā

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments atbalstījis biedrības „ Iļģuciema sievietes” projektu „Notiesāto sieviešu psiholoģiskās spriedzes mazināšana un garīgā rehabilitācija Adventa un Ziemassvētku laikā cietuma apstākļos”.

Novembris un decembris parasti ir visdepresīvākais laika posms, īpaši cilvēkiem cietuma apstākļos. Pirmkārt, tumšais gadalaiks uz jebkuru cilvēku atstāj depresīvu iespaidu. Bet cietuma psiholoģijā tas ir atzīts par īpaši psiholoģiski smagu laika periodu. Otrkārt – Adventa laiks- Ziemassvētku gaidīšanas laiks uzliek vēl papildus psiholoģisku slodzi, – sievietes pastiprināti ilgojas pēc mājām, savas ģimenes un bērniem.

Tāpēc cietuma vadība kopā ar sabiedriskām organizācijām un citiem labas gribas cilvēkiem meklē iespēju šajā laika periodā nodrošināt notiesātās ar īpašiem rehabilitācijas pasākumiem, lai mazinātu psiholoģisko spriedzi un sniegtu palīdzību garīgai atjaunotnei.

7. decembrī paredzēts pirmais pasākums – SIA „Retro Foto” mākslinieku Ineses un Edvīna Cibuļsku organizētā fotosesija, kurā piedalīsies sievietes, kurām tumšajās ziemas dienās ieslodzījuma laiks ir īpaši psiholoģiski apgrūtinošs. Viņām ir grūti kontaktēties ar pārējām kameras biedrenēm, un bieži rodas konflikti. Sievietes tiks ietērptas renesanses laika kostīmos, cepurēs, lai viņu ārējais izskats pārmainītos līdz nepazīšanai. Pats fotografēšanās process, pārtapšana citā tēlā, kā arī pēc tam saņemtās 5 fotogrāfijas uz rokas, kuras viņas var sūtīt piederīgajiem, priecāties pašas un rādīt savām biedrenēm, atstāj uz psihiski nelīdzsvarotām personām pozitīvu iespaidu- ļauj sajusties labākām, cēlākām un sievišķīgākām.

19. decembrī notiks notiesāto pašdarbības koncerts, kas ļaus sievietēm iesaistīties un lietderīgi pavadīt laiku trīs nedēļu garā sagatovašanās periodā, būt šajā laikā radoši pacilājošām. Šādi koncerti parasti ceļ notiesāto pašvērtējumu, uzlabo savstarpējās attiecības un audzina cieņu pret līdzcilvēku uzdrīkstēšanos un talantu, sniedz gandarījumu par savām spējām un prasmēm, dod iespēju saviem spēkiem sarūpēt svētkus visām notiesātajām un arī daļai apcietināto.

25. decembrī V.E. Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs cietuma klubā svinēs Svēto Misi. Arhibīskaps dalīs Sakramentus, kristīs jaunpiedzimušos un dos svētību arī Mātes un bērnu nodaļas iemītniekiem. Īpaši cietuma apstākļos ir patīkami saņemt dāvanas. Tāpēc projektā iedalīti līdzekļi arī nelielam cienastam visām dievkalpojuma apmeklētājām, kā arī saldumiem un augļiem bērniem un mātēm Mātes un bērnu nodaļā un nepilngadīgo audzināšanas nodaļas meitenēm. Savukārt mazie bērni dāvanā saņems arī kādu savam vecumam atbilstošu rotaļlietu.

Jau otro gadu pēc kārtas Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments neatsaka atbalstīt šo projektu, atzīstot to par nepieciešamu un vērtīgu sociālās integrācijas jomā. Projekta mērķis ir kaut nedaudz kompensēt notiesātajām ģimenes un tuvinieku klātbūtnes iztrūkumu, uzlabot psiholoģisko gaisotni un dot impulsu garīgai atjaunotnei Adventa un Ziemassvētku laikā, kā arī palīdzēt darbiniekiem viņu rehabilitācijas darbā ar notiesātajām.

Brīvprātīgā Katoļu cietuma kapelāne un biedrības „Iļģuciema sievietes” valdes priekšsēdētāja Daina Strelēvica

Scroll To Top