R. Dubras Ziemassvētku oratorija – gaviles par Kristus piedzimšanu

28. un 29. decembrī Rīgas Sv. Jēkaba katedrāli piepildīja brīnišķīgas mūzikas skaņas – Swedbank koris, Rīgas Doma kora skolas jauktais koris, Gadsimtu orķestris un Latvijas Nacionālās operas solisti daudzajiem klausītājiem deva iespēju izbaudīt Ziemassvētku sajūtas R. Dubras Ziemassvētku oratorijas „Oratorio in Natali Gaudio” pasaules pirmatskaņojuma koncertos.

„Oratorio in Natali Gaudio” ir komponista Riharda Dubras jaunākais lielformāta darbs orķestrim, korim un solistiem. Pats komponists atzīst, ka viņa Ziemassvētku mūzika ir vairāk filozofiska, nekā parasti pieņemts uzskatīt, jo vairāk interesē tieši Ziemassvētku nakts izjūtas, nevis svētku rīta jautrība. Ziemassvētku oratorija aicina klausītāju piedzīvot brīnišķīgas Ziemassvētku nakts izjūtas, kuru pamatā ir sapņošana, viegla laimes izjūta, cerības, mierinājuma un absolūtas mistikas klātbūtne.

Ziemassvētku oratorijas pirmatskaņojuma koncertos piedalījās starptautisko atzinību guvušais Swedbank koris, Rīgas Doma kora skolas jauktais koris, Latvijas Nacionālās operas solisti un Gadsimtu orķestris, kas ir dibināts ar mērķi iesaistīties dažādos muzikālajos projektos un vokāli instrumentālu skaņdarbu atskaņojumos un tā sastāvā muzicē profesionāli mūziķi no Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, Latvijas Nacionālās operas orķestra un pūtēju orķestra „Rīga”.

Pēc 29. decembra koncerta Rīgas arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankevičs atzina, ka komponistam Rihardam Dubram, radot šo skaņdarbu, ir izdevies sadzirdēt tās gaviles, kas Ziemassvētkos skanējušas Debesīs, kā arī pateicās mūziķiem par šī debešķīgā prieka ietērpšanu skaņās.

Šie koncerti bija vieni no noslēdzošajiem Rīgas Domes atbalstīto tradicionālo Ziemassvētku kultūras notikumu 2011. gada kalendārā, un klausītājiem tika pasniegti kā īpaša dāvana gada izskaņā.

“Swedbank”, LRKB IC, foto: pr. Ilmārs Tolstovs, audio: Aldis Jonikāns

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti