Iesvētīts piemineklis latgaliešu rakstniekam un dzejniekam Jānim Klīdzējam

21. jūlijā Rēzeknes novadā Kantinieku pagasta kapsētā tika atklāts piemineklis pazīstamajam latgaliešu rakstniekam un dzejniekam, romāna „Cilvēka bērns” autoram Jānim Klīdzējam. Piemineklis ir veidots bronzā un tajā ir attēlos zēns ar savu sunīti, kurš sēž uz akmens. Uz tā ir iegravēti romāna „Cilvēka bērns” galvenā varoņa Boņuka vārdi, kurus viņš veltīja savam draugam sunītim Žikam: „Otras līdzīgas debešu puses nav visā pasaulē.”

Pieminekļa autors ir lietuviešu tēlnieks Henrikas Orakauskas no Kernaves (Lietuvas pirmā galvaspilsēta). Žurnāla „Katōļu Dzeive” redaktore Maruta Latkovska raksta, ka viņam viss latgaliskais garīgo vērtību ziņā ir ļoti tuvs un viņš priecājas par to, ka Boņuks ir atgriezies Latgalē. Pasākumā piedalījās arī režisors Jānis Streičs, kurš pēc romāna „Cilvēka bērns” sižeta ir uzņēmis tāda paša nosaukuma filmu latgaliešu valodā. Tāpat arī dzejniece Anna Rancāne un daudzi citi J. Klīdzēja dzimtas pārstāvji un daiļrades mīļotāji. Pieminekli atklāja jaunākais Klīdzeju dzimtas pārstāvis Mārtiņš Klīdzējs, bet pasākumu vadīja filmas „Cilvēka bērns” Boņuka un Paulīneites atveidotāji.

LETA ziņo, ka pieminekļa izgatavošanas un uzstādīšanas izmaksas ir aptuveni 10 000 latu, no kuriem 7200 ir Lauku atbalsta dienesta finansējums, 800 – pašvaldības līdzfinansējums un aptuveni 2000 latu – ziedojums.

Jānis Klīdzējs dzimis 1914. gadā Kantinieku pagasta Liužas ciemā, mācījies Rēzeknes komercskolā un Latvijas Universitātes Lauksaimniecības fakultātē. Pirmā Klīdzēja publikācija datēta ar 1931. gadu, kad latgaliski iznākošajā žurnālā Sauleite tika publicēts viņa dzejolis Vēsture. Pirmo romānu Jaunieši Klīdzējs publicēja 1939. gadā. Kara laikā Klīdzējs emigrēja uz Vāciju, bet 1950. gadā – uz ASV, kur vēlāk Kalifornijas universitātē ieguva maģistra grādu klīniskajā socioloģijā.

Vienu no saviem populārākajiem romāniem „Cilvēka bērns” Klīdzējs izdeva 1956. gadā. Klīdzējs ir 24 grāmatu autors, bijis Rakstnieku savienības biedrs un Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis.

Jānis Klīdzējs aizgāja mūžībā 2000. gada 2. maijā ASV, Kalifornijas štatā.
2008. gadā Klīdzējs kopā ar dzīvesbiedri Emīliju Klīdzēju pārapbedīts Klīdzēja dzimtas kapos Rēzeknes rajona Kantinieku pagastā.

LRKB IC, fotogrāfijas autore Maruta Latkovska

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti