Latvijā viesojas Marijas leģiona pārstāves no Dublinas

14. jūlijā Latvijas apmeklējumu uzsāka Marijas leģiona pārstāves no Dublinas – Kerolaina Greja (Caroline Grey) un Mērija Fahija (Mary Fahey). „Esam atbraukušas, lai tiktos ar leģionāriem, palīdzētu ar padomu un atvestu sveicienus no Dublinas, kur atrodas mūsu galvenā mītne, kā arī pateiktos leģionāriem par visu, ko viņi dara,” pēc sestdien Rīgā notikušās tikšanās ar Rīgas, Rēzeknes un Jelgavas diecēžu leģionāriem sacīja Kerolaina, līdzstrādniece Marijas leģionam Latvijā.
Turpinot iepazīt kustības darbību Latvijā, Īrijas pārstāves 15. jūlijā devās uz sanāksmi Marijas leģiona Liepājas diecēzes kūrijā „Jūras zvaigzne”, kur uzrunu teica bīskaps Andrejs Ārvaldis Brumanis, emeritus. Nākamajā dienā ceļš veda uz Latgali, kur norisinājās tikšanās ar Rēzeknes – Aglonas diecēzes bīskapu Jāni Buli, Viļānos kalpojošajiem mariāņu tēviem, kā arī Kalupes, Līksnas, Atašienes, Bērzgales, Rēzeknes, Ludzas, Viļānu un Varakļānu draudžu leģionāriem, kas darbojas Rēzeknes diecēzes kūrijas „Aglonas zvaigzne” paspārnē. 17. jūlijā Marijas leģionāres no Dublinas tikās ar Rīgas arhibīskapu – metropolītu Zbigņevu Stankeviču, kā arī apmeklēja Rīgas arhidiecēzes kūriju „Svētā Gara mājoklis”. Savukārt 18. jūlijā paredzēta viesošanās Jelgavas kūrijā „Cerības zvaigzne” un tikšanās ar bīskapu Antonu Justu, emeritus, – pastāstīja Latvijas Marijas leģiona komīcija prezidente Zinaīda Raģele.

„Esam ļoti pateicīgas par to, kā tikām uzņemtas. Leģionāri ir brīnišķīgi cilvēki, un mēs ar cerību raugāmies uz Marijas leģiona attīstību Latvijā. Mūs ļoti aizkustināja Latvijas leģionāru nodošanās Dievmātei,” pēc tikšanās ar Rīgas arhibīskapu atzina Mērija, kas Marijas leģionā Īrijā darbojas jau vairāk nekā 50 gadus. „Visā, ko leģionāri Latvijā dara, viņi ieliek sirdi. Gan tikšanās ar leģionāriem, gan priesteriem, kas Marijas leģionam izrādīja pretimnākšanu un atbalstu, bija lieliska pieredze,” viesošanos raksturoja Kerolaina.
„Mēs vēlamies leģionārus iedrošināt turpināt iet uz priekšu, mēģināt piesaistīt vairāk jauniešu, palielināt kustības locekļu skaitu, izvērst kalpošanu dažādās jomās un nodibināt prezidijus draudzēs, kur to vēl nav,” – tā Marijas leģiona attīstību Latvijā saredz Kerolaine. „Nodibinot prezidiju, draudzē tiek ieaicināta Dievmāte, tiek iedzīvināta viņas klātbūtne,” atzīst Mērija. Šobrīd Rīgas diecēzes kūrijā darbojas 12 Marijas leģiona prezidiji, Rēzeknes diecēzes kūrijā – 11, bet Liepājas un Jelgavas diecēžu kūrijās – pa četriem katrā. Īrijas pārstāves aicina tiekties uz to, lai prezidiju skaits pieaugtu, kā arī lai tajos būtu vairāk locekļu. Līdzīgi kā Īrijā, arī Latvijā varētu veidot diskusiju grupas jauniešiem, kā arī grupas bērniem.
Kā norit Īrijas Marijas leģiona darbs ar bērniem? „Īrijā mēs bērniem dodam medaljonus un sakām – tu vari to iedot kādam savam draugam un paskaidrot, kas tas ir. Vai arī mēs sakām: „Tev būs jāizdara īpašs darbiņš mammai vai tētim, un nākamreiz tu pastāstīsi, ko tu esi izdarījis. Ja kādi no taviem draugiem garlaikojas vai nedara to, ko viņiem vajadzētu darīt, tev viņiem jāpasaka, ko ir pareizi darīt.” Tad bērni nākamreiz nāk un stāsta, ko ir izdarījuši. Mēs mēdzam dot arī īsas lūgšanas un sakām: „Ja tu satiec kādu, kurš ir noraizējies vai satraucies, iedod viņam šo mazo lūgšanu!” Īpaši mēs lūdzam būt paklausīgiem mājās un, ja mamma lūdz kaut ko izdarīt, tad šo lūgumu izpildīt,” stāsta Mērija.
Vēl viens no Marijas leģiona darbības virzieniem Dublinā ir bezpajumtnieku patversmes uzturēšana. „Pat satiekot vakarā uz ielas kādu narkomānu, es viņam saku, lai viņš nepavada nakti uz ielas, bet lai dodas uz patversmi, jo tur būs gulta un varēs dabūt siltu ēdienu,” stāsta Mērija. Cilvēkiem šajā patversmē ir brīvība nākt un iet, un arī patversmes darbinieki ir brīvprātīgie. „Šādu patversmi ar laiku varētu izveidot arī Latvijā,” domā Kerolaina.
Tāpat kā Latvijā, Marijas leģionāri Īrijā kalpo cilvēkiem, kuriem kaut kā trūkst. Piemēram, apmeklē slimnīcās tos, kuriem nav neviena, kas pie viņiem atnāktu, pavada ar viņiem laiku. Ja šie cilvēki vēlas saņemt Svēto Komūniju, leģionāri uzaicina pie viņiem priesteri. „Mēs mudinām cilvēkus atgriezties Baznīcā un sekojam viņu garīgajai dzīvei,” skaidro Kerolaina.
Marijas leģionu Dublinā 1921. gada 7. septembrī nodibināja Frenks Dafs (Frank Duff). Pirms tam, darbojoties Sv. Vincenta de Pola biedrībā, kas rūpējas par nabadzīgajiem, viņš bija apjautis, ka cilvēku garīgā nabadzība ir vēl lielāka par viņu materiālo nabadzību. Lai rastu veidu, kā atbildēt uz cilvēku garīgajām vajadzībām, kādu vakaru neliela cilvēku grupa sapulcējās uz kopīgu lūgšanu. Pirmais, ko topošie le?ionāri darīja, – visi kopā nometās ceļos, nolieca galvas un lūdza Svēto Garu, pēc tam lūdzās Rožukroņa lūgšanu. Kad bija izskanējuši lūgšanas pēdējie vārdi, viņi apsēdās un, piesaucot Marijas aizbildnību, apsvēra, kā vislabāk varētu kalpot Dievam un panākt, lai visi cilvēki pasaulē Viņu mīlētu. Šīs apspriedes rezultātā izveidojās Marijas le?ions – katoļu laju organizācija, kuras locekļi uz brīvprātības pamata šobrīd kalpo Baznīcai ap 170 valstīs.
„Jo vairāk iesaistījos Marijas leģionā, jo vairāk apjautu tā potenciālu. Kristus ir teicis, lai mēs sludinām Evaņģēliju visām tautām, un Marijas leģions dod iespēju lajiem kļūt par apustuļiem,” ir pārliecināta Mērija. „Marijas leģionā laji var likt lietā savus talantus, un tas palīdz cilvēku garīgajā dzīvē: iesaistoties kalpošanā, tu pats mainies. Mūsu galvenā priekšniece ir Dievmāte. Mēs veicam veltīšanās aktu Marijai, sekojam Sv. Lūisa Marijas de Montforta veltīšanās Marijai piemēram. Mūsu garīguma pamatā ir arī sv. Terēzes no Lizjē princips – darot mazas lietas ar garīgu motivāciju, tās kļūst lielas.”
LRKB IC
Foto: Latvijas un Īrijas Marijas leģionāres (3. no kreisās – Mērija Fahija, 4. no kreisās – Zinaīda Raģele, 5. no kreisās – Kerolaina Greja)

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti