Now Reading
Lauras Freinātes personālizstāde “Atklāšanās” – par Kristus ciešanu jēgu

Lauras Freinātes personālizstāde “Atklāšanās” – par Kristus ciešanu jēgu

No 26. jūnija līdz 26. jūlijam grafikas galerijā „Rīgas Tālers” iespējams apmeklēt grafiķes un scenogrāfes Lauras Freinātes personālizstādi „Atklāšanās”. Lai gan izstādes darbi eksponēti grafikas galerijā, tos grūti uztvert kā grafiku klasiskā izpratnē. Sietspiedes tehnika izmantota tikai darbu tapšanas sākuma stadijā. Katrā no sietspiedē drukātajiem punktiem tiek iedzīta nagla, kā rezultātā ap 50 000 naglu kopā izveido Turīnas līķauta Kristus sejas attēlu.

Lai radītu vienu autordarbu izvēlētajā tehnikā, māksliniece strādājusi aptuveni gadu. Atrodoties darba tuvumā, redzamas tikai kokā blīvi sadzītas naglas, taču attālinoties attēlu var saskatīt aizvien skaidrāk. „Līdzīgi cilvēks bieži nespēj izprast savas dzīves notikumu sakarības un jēgu, bet, laikam paejot un attālinoties, rodas cits redzējums. Tas, ko var ieraudzīt aiz grūtībām un sāpju pieredzes, ir dievišķā klātbūtne”, skaidro Laura Freināte.

Māksliniece darbos izmantotās naglas asociē ar grēku un ievainojumu. Taču ļoti būtisks ir arī pats ritmiskais naglošanas process. Atkārtošanās un ritms ir dabiska cilvēka dzīves sastāvdaļa. Elpot, pacelt, nolaist acu plakstus, šūpoties šūpuļtīklā, virpināt lūgšanu krelles. Daudzās reliģijās atkārtošanās principam lūgšanās un kustībās ir liela nozīme. Arī pirmais šajā tehnikā darinātais darbs tapis kā aizlūgums. Tas veltīts 22 gadu vecumā mirušajam dzejniekam Kikane, kas bija tuvs autores draugs. Izstādes nosaukums „Atklāšanās” aizgūts no šī 2005. – 2006. gadā tapušā darba.

Laura Freināte (meitas uzvārdā Kovaļevska) dzimusi 1983. gadā. Absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu. Ieguvusi bakalaura grādu grafikā un maģistra grādu scenogrāfijā Latvijas Mākslas Akadēmijā, izglītību papildinājusi Florences Mākslas Institūtā un Minhenes Mākslas Akadēmijā. Kopš 2000. gada piedalās izstādēs Latvijā un ārzemēs.

Mākslinieces darbi bieži veidoti, apvienojot kādu no klasiskajām grafikas tehnikām (sietspiede, litogrāfija) ar novatoriskiem, tehnikai neraksturīgiem elementiem vai formu.

Ar scenogrāfijas pieteikumu 2007. gadā L. Freināte piedalījusies prestižajā Prāgas scenogrāfijas kvadriennālē, kur LMA studentu ekspozīcija saņēma zelta medaļu. Kā scenogrāfe Laura Freināte galvenokārt strādājusi kopā ar režisoru Valteru Sīli, veidojot izrādes Latvijas Nacionālajā teātrī, festivālā „Homo Novus” un citur. Nozīmīgākās izrādes:„Dažas atklātas fotogrāfijas”, „”Pierādījums”, „Par mammām” („Spēlmaņu nakts” balva – 2008./2009. gada sezonas labākā bērnu izrāde).

Kopš 2006. gada strādā par pasniedzēju Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā.

Grafikas galerija “RĪGAS TĀLERS” atrodas Latvijas Mākslinieku savienības ēkā, 11. novembra krastmalā 35, Rīgā. Galerijas darba laiks: pirmdien, otrdien, piektdien no pl. 12.00 – 18.00, sestdienās no pl. 12.00 – 17.00.

Laura Freināte/ LRKB IC

Scroll To Top