Now Reading
Marijas apmeklēšanas svētki Žemaišu Kalvarijā veicina dialogu

Marijas apmeklēšanas svētki Žemaišu Kalvarijā veicina dialogu

6. jūlijs pulcināja Žemaišu Kalvarijā, Lietuvā, Latvijas svētceļniekus no Liepājas, Rīgas, Jelgavas, Dobeles, Elejas, Cēsīm un Madonas. Žemaišu Kalvarija ir ievērojama svētvieta, kur 1637. gadā bīskaps Jurgis Tiškevičus uzstādīja Krustaceļu ar 20 apstāšanās vietām. Katra no stacijām ir atzīmēta ar mazu kapelu, un atstarpe starp tām ir līdz 200 metriem, ejot kalnā un lejā. Mūs jau brīdināja, ka Krustaceļā jāiet ātrā solī, un vecākiem cilvēkiem tas var sagādāt grūtības. Krustaceļš notiek pus skriešus, bez liekas kavēšanās, – tā kā Jeruzalemē, kad Kristu steidzināja uz Kalvārijas kalnu, kur Viņam bija jāmirst.

Žemaišu Kalvarijā godina arī brīnumdarītājas Jaunavas Marijas svētbildi, kura 17. gadsimtā tika atvesta no Romas. Svinību dienas ir pirmās divas nedēļas jūlija sākumā. 6. jūlijā pēc vecā ieraduma tiek atzīmēti Jaunavas Marijas Elizabetes apmeklēšanas svētki. Desmit dienu garumā katrai dienai ir sava nozīme, jo Žemaišu Kalvarijas Dievmāte ir ģimeņu aizbildne, un cilvēki vēršas pie Dievmātes, lai izlūgtos svētību, saticību un mīlestību ģimenē. Mēs, Latvijas svētceļnieki, lūdzāmies par mūsu ģimenēm. Mēs bijām trīs bīskapi – V.E. bīskaps E. Pavlovskis, A. Justs un V. Lapelis, kas turēja Sv. Misi lietuviešu valodā, kamēr bīskaps A. Justs sprediķoja un bīskaps E. Pavlovskis vadīja Krustaceļu. Sv. Misē piedalījās Telšu bīskaps un viņa palīgbīskaps, kā arī mūsu Latvijas priesteri: dekāns B. Kublinskis, prāvests A. Skadiņš un jaunais priesteris J. Gorbačevskis.

Latviešiem 6. jūlijs izvērtās kā sevišķa diena sakarā ar Lietuvas valsts svētkiem. Lietuva 6. jūlijā atzīmē sava pirmā karaļa Mindauga (citur Mīndauta) kronēšanas dienu. Mindaugs un viņa sieva Marta, kura nāk no Aglonas Madalāniem, tika abi kronēti ar pāvesta Inocenta IV svētību 1253. gada 6. jūlijā. Lietuvieši priecājās par viņu pirmo karali Mindaugu; mēs, latvieši, priecājāmies, ka latgaliešu meitene Marta no Aglonas Madalāniem tika kronēta līdzās Mindaugam un ar pāvesta svētību. Karalis Mindaugs dzimis 1200. gadā. 1263. gada 12. septembrī, apmeklējot sievas Martas radus Aglonā, karavadonis Tranaitis kopā ar kunigaiti Daumantu sazvērestībā viņu nogalināja. Pastāv ieskats, ka viņš apglabāts Aglonā, bet viņa kapa vieta nav zināma, ir tikai minējumi. Mindauga sieva Marta bija mirusi 1262. gadā.

Bīskaps A. Justs sprediķī uzsvēra, ka Jaunavas Marijas apmeklēšanas svētki Žemaišu Kalvarijā veicina dialogu cilvēku starpā. Kā divas sievietes varēja satikties un sarunāties, tāpat tas jādara ģimenēm, laulātiem draugiem, māsām un brāļiem. Uzturēt ģimeņu un radu saites ir, ne lai kontrolētu, bet pateiktos Dievam par ģimeņu, radu un draugu panākumiem. Te jau arī notika tikšanās starp lietuviešiem un latviešiem: lietuvieši atzīmē Lietuvas pirmā karaļa kronēšanu, mēs, latvieši, mūsu Latgales meitenes Martas kronēšanu.

Ceru, ka 6. jūlijs nākotnē izveidosies par tradīciju, kur lietuvieši un latvieši satiekas un pateicas Dievam par viņu ģimeņu mīlestību un mūsu valstu pastāvību un neatkarību.

Bīskaps Antons Justs

Foto: 

1. (augšā) Krusta ceļš Žemaišu Kalvarijā
2. Jelgavas svētceļnieki ar Telšu un Jelgavas bīskapiem
3. Pieņemšana pie Telšu bīskapa Jonas Borutas S.J.

Scroll To Top