Projekts „Agape”- dalīšanās maizē un mīlestībā

Jūlija pēdējā nedēļā Rīgas Katoļu ģimnāzijā atkal skanēja itāļu valoda. Jau otro gadu šeit norisinājās jauniešu apmaiņas projekts, kurā programmas „Jaunatne darbībā” ietvaros sadarbojas latviešu un itāļu jaunieši. Pērn tas bija projekts „Atceries! Iededzies! Sauc līdzi!”, kura ietvaros tika popularizētas latviešu un itāļu tradicionālās spēles. Šogad kā projekta turpinājums tika iemēģināta roka abu valstu tradicionālajās virtuvēs jauniešu apmaiņā „Agape”.

Vārds „agape” nāk no grieķu valodas, un itāļu karmelītu tēvs Evinčenco Vakarīno jauniešiem uzsvēra, ka agape tā ir dalīšanās, sadraudzība, vienotība un mīlestība, kuru aicināja izdzīvot visa projekta laikā. Dienu pirms došanās prom jaunieši dalījās, ka patiesi spējuši piedzīvot šo vienotību. Viņi pat apgalvoja, ka tā bijusi daudz spēcīgāka nekā pirmā projekta laikā. Īpašs piedzīvojums daudziem bija iespēja būt un komunicēt ar neredzīgiem un vājredzīgiem jauniešiem, kuri piedalījās projekta aktivitātēs. Tā bija pazemības, pacietības un mīlestības skola, jo vājredzīgajiem bija jāpalīdz iejusties jaunajā vidē. Tai pat laikā pārsteidzoši bija saprast, ka nereti cilvēki, kas ir vājredzīgi vai absolūti neredzīgi, ir daudz „redzīgāki” un spējīgāki nekā mēs.

Projekta „Agape” galvenais mērķis bija popularizēt latviešu un itāļu tradicionālo virtuvi, kā arī veicināt neredzīgo un vājredzīgo personu integrāciju sabiedrībā. Projekta laikā jaunieši iesāka darbu pie kalendāra, kurā katru mēnesi būs iespēja izlasīt vienu latviešu un vienu itāļu recepti. Lai arī neredzīgie un vājredzīgie varētu iegūt informāciju par receptēm, no šī kalendāra tiks izveidots arī audio disks.
Uz projektu abu valstu jaunieši ieradās ar jau sagatavotām recepšu prezentācijām, bet itāļi līdzi bija atveduši dažus savus nacionālos produktus, lai daudz autentiskāk spētu pagatavot savus nacionālos ēdienus. Atsevišķas receptes tika izvēlētas sagatavošanai, nofotografēšanai kalendāram un apēšanai. Itāļiem liels atklājums šķita biezpiena mājiņas ar marmelādi. Interesants šķita arī rupjmaizes kārtojums un maizes nozīmība latviešu virtuvē kopumā.
Projekta dalībnieki arī klātienē maizes ceptuvē „Lāči” iepazina maizes cepšanas noslēpumus, iepazina bērzu sulas tecināšanas paņēmienus un izmantošanas iespējas Linarda Liberta darbnīcā, kā arī nogaršoja kūpinātas zivis Mērsragā.
„Agape” dzīvoja ne tikai skolas telpās, bet 2. augustā devās uz Vērmanes dārzu, kur pasākuma laikā „Taureņi vēderā” piedāvāja katram garāmgājējam iespēju sagatavot pašam savu uzkodu un piedalīties spēlēs. Receptes varēja gatavot ar aizsietām acīm, lai saprastu, ko nozīmē būt neredzīgam. Arī vairākas spēles bija piemērotas neredzīgajiem – noteikums bija būt neredzīgam (vai ar aizsietām acīm).
4. augusta rītā jaunieši šķīrās ar gandarījumu par padarīto, jauniem iespaidiem un patīkamām atmiņām par kopā pavadīto laiku. Kopīgās dalīšanās laikā vairāki jaunieši jau runāja par to, kam būtu jāpievērš uzmanība nākamā projekta laikā. Projekta vēl jau nav, nav pat idejas, bet tas nozīmē, ka sadarbība turpināsies! Daudzi izteica cerību nākamgad projektu organizēt Itālijā.
 Projekts “Agape” norisinājās programmas “Jaunatne darbībā” ietvaros un tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. 

Linda Valle, Ilze Mežniece, foto no RKĢ arhīva

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti