Garīgā „nots” Dziesmusvētku nedēļā

Jūnija beigās Rīgu sāks ieskandināt dziedātāji, dejotāji, pūtēji un citi mākslinieki, kas piedalīsies XXV vispārējos Dziesmu un XV Deju svētkos. Šogad svētkos pulcēsies ap 1600 kolektīvu ar vairāk nekā 40 000 dalībnieku. Pieļauju domu, ka daudziem līdzīgi kā man nav izdevies izstāvēt rindu, lai nopirktu biļeti uz lielajiem koncertiem. Varbūt tā ir iespēja paraudzīties uz Dziesmusvētkiem nedaudz citādāk. Tie nav tikai svinīgais gājiens, deju koncerti Daugavas stadionā un dziesmu koncerts Mežaparkā pēdējās Dziesmusvētku nedēļas dienās. Svētku organizētāji šogad vairakkārt atgādina, ka svētku laikā būs pulka dažādu citu pasākumu un koncertu, kas sāksies jau jūnija beigās. Būs arī garīga rakstura koncerti. Šogad pat šķiet, ka to ir nedaudz vairāk nekā citus gadus. Tāpēc turpinājumā par dažiem garīgās mūzikas koncertiem, kurus svētku laikā var apmeklēt bez un ar biļetēm.
Dziesmusvētki šogad pirmo reizi pēckara vēsturē sāksies ar ekumenisko dievkalpojumu svētdien, 30. jūnijā, plkst. 11 Rīgas Domā. Dziesmusvētku pārstāve Inga Vasiļjeva norāda, ka svētku tradīcijas pirmsākumos dievkalpojums vienmēr ir bijis nozīmīgs svētku uzsākums. „Zināmā mērā šoreiz mēs atgriežamies pie svētku sākotnes, un ekumeniskais dievkalpojums būs viens no Dziesmu un deju svētku atklāšanas dienas pasākumiem. Dievkalpojumu tiešraidē translēs arī Latvijas Televīzija. Tajā piedalīsies dažādu konfesiju draudžu kopkoris ar aptuveni 300 dziedātājiem no desmit koriem, tostarp no Aglonas bazilikas kora un Rīgas Kristus Karaļa baznīcas kora, kā arī kristiešu simfoniskais orķestris. Dievkalpojumā piedalīsies dziedātāji Inga Šļubovska, Jānis Kurševs, diriģenti Guntars Prānis, Māris Dravnieks, Ieva Lazdāne un Rudīte Tālberga. Uzrunas teiks četru konfesiju pārstāvji – Edgars Mažis, Krists Kalniņš, Andris Kravalis un Jānis Dravants. Dievkalpojumā izskanēs gan latviešu komponistu – Jāzepa Vītola, Pētera Barisona, Lūcijas Garūtas, Ērika Ešenvalda un Riharda Dubras -, gan ārvalstu mūziķu skaņdarbi. Dievkalpojumā var piedalīties jebkurš un par dalību tajā nav jāmaksā.
Šīs dienas vakarā turpat Domā notiks garīgās mūzikas koncerts. Tā sākums plkst.18.30 un tajā piedalīses Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts Akadēmiskais koris „Latvija”, Latvijas Radio koris, kamerkoris „Ave Sol”, kā arī Rīgas Doma zēnu koris, kas atskaņos pēdējā laika latviešu autoru vokāli instrumentālo garīgo mūziku. Garīgās mūzikas koncerta galvenais vadmotīvs – Mātes Terēzes lūgšanas un teksti. Koncertā skanēs latviešu komponistu (Ēriks Ešenvalds, Rihards Dubra, Arturs Maskats, Juris Karlsons u.c.) garīgās mūzikas opusi. Tiks izmantoti arī katoļu, pareizticīgo, luterāņu un baptistu autentisku sakrālu dziedājumu fragmenti (fonogrammas), ko iedziedājuši ticīgi cilvēki dažādos Latvijas novados. Biļešu cena uz koncertu ir 3, 5 un 7 lati.
4. jūlijā no plkst. 19 sāksies pūtēju orķestru koncerti Rīgas baznīcās. Pirmo reizi Dziesmusvētku vēsturē 20 pūtēju orķestri muzicēs Rīgas dievnamos. Bezmaksas pūtēju koncerti šajā laikā notiks Rīgas Sāpju Dievmātes baznīcā, Sv. Jēkaba katedrālē, Sv. Mārtiņa baznīcā, Jēzus baznīcā un Torņakalna baznīcā.
4. jūlijā plkst. 20 tie, kuriem tuvi psalmu dziedājumi, var doties uz Sv. Jāņa baznīcu, kur notiks vokālo ansambļu garīgās mūzikas koncerts „Latviešu psalmu dziedājumi”. Pasaules mūzikā psalmi ir unikāla parādība – to sākotne meklējama 3000 gadu senā vēsturē. Psalmiem – lūgšanu tekstu un melodijas savijumam – ir bijusi milzīga nozīme kristietiskajā tradīcijā, tie vijas cauri akadēmiskās mūzikas un tautas mūzikas attīstībai, nereti cieši savijoties, tā laužot skaidras žanra robežas. Koncerta programmas trīs galvenās pamatlīnijas ir Viduslaiku un Renesanses psalmi, Latgales saļmu dziedājumi un mūsdienu komponistu skaņdarbi. Kopā ar gaismas režiju un režisorisko risinājumu šis koncerts solās būt neaizmirstams piedzīvojums. Koncerta koncepcijas pamatā ir iecere parādīt psalmus kā izdziedātus tekstus, kas muzikāli izteiksmīgi un kontrastaini caurvij latviešu mūzikas vēstures dažādos laikmetus no senlaikiem līdz pat mūsdienām. Koncertā piedalīsies septiņi labākie Latvijas vokālie ansambļi: „Schola Cantorum Riga”, Mūzikas akadēmijas ansamblis „Luar”, vīru vokālā grupa „Magnēts”, Mūzikas akadēmijas „Saļmu projekts”, Āgenskalna ģimnāzijas jauniešu ansamblis, kā arī ansambļi „Canto” un „Ludus”. Psalmu tekstus koncerta laikā lasīs Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs. Biļetes cena uz šo koncertu ir 3 un 5 lati.
Sestdien, 6. jūlijā, plkst. 22 Rīgas Sv. Jēkaba katedrālē sāksies kokļu mūzikas nakts koncerts „Lai top gaisma!”. Koncertā būs iespēja dzirdēt dažādu latviešu komponistu oriģinālmūziku koklēm un Rietumeiropas komponistu klasiskās un romantiskās mūzikas pārlikumus koklēm. Tajā koncertkokle atklāsies visdažādākajos veidos – gan solo un dueta, gan ansambļu un apvienoto ansambļu skanējumā. Apvienotājā koklētāju ansamblī vienkopus muzicēs apmēram 60 koklētājas. Koncertā ieeja būs bez maksas.
Svētku nedēļā būs arī vairāki citi bezmaksas koncerti. Gandrīz nepārtraukti skanēs mūzika un virmos dejas Vērmanes dārzā, teātra mīļi bez maksas varēs noskatīties amatierteātru izrādes Dailes un Leļļu teātrī. Muzicēšanu un dejošanu varēs baudīt arī Doma laukumā un citos Rīgas parkos un skvēros.
Ilze Mežniece, Katoļu Baznīcas Vēstnesis

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti