„Magis” – vairāk kopā ar Dievu

Pirms dažiem gadiem Baznīcā tika dibināts projekts „Magis”. Pastāstīt par šo projektu esmu aicinājis māsu Signi no Euharistiskā Jēzus māsu kongregācijas.

– Pastāstiet, lūdzu, kas šis ir par projektu?
– „Magis” ir pastorālais projekts jauniešiem, kura aizsākumi meklējami ignāciskajā garīgumā. Oficiāli šo nosaukumu tas ir ieguvis 2005. gadā Ķelnē, kur notika Pasaules Jauniešu dienas. Tur jezuītu tēvi nolēma, ka nepieciešams vairāk sagatavoties šim pasākumam. Tā ir nedēļa pirms Jauniešu dienām, kuras laikā cilvēkiem ir iespējams piedalīties dažādos eksperimentos. Šobrīd tā ir kļuvusi par tradīciju, ka pirms katrām jauniešu dienām ir iespēja piedalīties tādā „Magis” projektā.

– Tulkojumā no latīņu valodas „magis” nozīmē „vairāk”. Ko ar to sapratis Svētais Ignācijs no Lojolas, kas ir Jēzus Sadraudzības ordeņa dibinātājs?

– Ikviens cilvēks, ja ielūkojas dziļi savā sirdī, atrod vēlmi, kuru mēs varētu nosaukt par „vairāk”. Bieži vien mēs mēģinām šo vēlmi noslāpēt vai tulkot neadekvāti, ar to saprotot, ka mums ir nepieciešams vairāk mantas, vairāk naudas, uzkāpt augstāk pa karjeras kāpnēm. Bet svētais Ignācijs šo vārdu saprata citādāk. Viņš runā par: vairāk pazīt, vairāk mīlēt, vairāk kalpot, vairāk paļauties, vairāk sekot… Tātad, vairāk attiecībās ar Dievu. Tiešām, ikviens cilvēks, kurš iet šo ticības ceļu, agrāk vai vēlāk nonāk pie vēlmes: Es gribu vairāk savās attiecībās ar Dievu. Kungs, dod man vairāk piedzīvot Tevi savā dzīvē! Tātad, par šādu „vairāk” runā Ignācijs.

Tas nav kaut kāds šablons, kurš būtu piemērojams ikvienam cilvēkam. Katram cilvēkam šis „vairāk” ir citādāks. Piemēram, vienam no pirmajiem jezuītiem, Franciskam Ksaveram, „vairāk” bija doties misijās uz Indiju, uz Japānu un tur kristīt tūkstošiem cilvēku. Mātei Terēzei „vairāk” bija, kalpot nabadzīgākajiem no nabadzīgajiem. Maija mēneša „Mieram tuvu” mēs lasījām par trapistu tēvu, kura „vairāk” bija veidot sadraudzību ar musulmaņiem.

Katrā cilvēkā ir šis „vairāk”. Ja man tagad jautātu, kas šobrīd ir mans „vairāk”, tad es varētu teikt, ka mans „vairāk” ir pastāstīt jums par šo „Magis” projektu un burvīgajām iespējām tajā piedalīties. Gribas, lai šī labā lieta nonāktu pie tiem, kuri tiešām šajā vasarā grib vairāk piedzīvot savās attiecībās ar Dievu.

– Tātad, mēs varam saprast, ka ilgošanās ir ielikta katrā cilvēkā un tas bieži vien aiziet nepareizā virzienā, materiālie labumi, karjera un tā tālāk. Būtībā, tā ir ilgošanās pēc Dieva, kura tiek nepareizi izprasta. Vai mēs to varam tā saprast?

– Es domāju, ka katra cilvēka garīgā pieredze par to arī liecina, jo mēs nekad nejūtamies piepildīti. Pēc vienas mantas seko nākamā, pēc vienas naudas summas nākamā. Pilnīga ļaušanās patērētāju kultūrai, kura uzstāj, ka varam būt laimīgi tikai tad, ja mums pieder aizvien vairāk, ir absolūts strupceļš. Arī mīlestības alkas, kuras ir mūsos, nav piepildāmas. Mīlestības doza, ja tā var teikt, ar kuru mums vakar pietika, šodien mums jau vairs nav pietiekama.

Tiešām, tas, par ko runā Ignācijs, ir kaut kas cits, šādā veidā tulkojot „vairāk”, mēs iemantojam mierinājumu. Mēs kļūstam laimīgāki, ja jūtam, ka ejam virzienā pie Dieva. Tas mums rada šo laimes sajūtu, pēc kā alkst katrs cilvēks.

– Te taču ir jāsaprot, ka iegūt mantu nav slikti. Galvenais ir, uz ko mēs liekam uzsvaru, kas mums ir galvenais? Mēs varam būt vairāk vai mazāk turīgi, bet justies vairāk laimīgi vai nelaimīgi, atkarība no tā, kādas mums ir attiecības ar Dievu.

– Jā, es nekādā ziņā negribu pretstatīt šīs lietas, bet norādīt uz to, ka Ignācijs šajā gadījumā runā tieši par attiecībām ar Dievu.

– Tātad, uz to var iet jebkurš cilvēks, neatkarīgi no viņa sociālā stāvokļa utt.

– Jā, šis ir viens no „Magis” projekta brīnišķīgajiem pamatprincipiem, atvērtība jebkuras rases, jebkura sociālā stāvokļa priekšā. Pat jebkuras konfesijas cilvēki tiek aicināti piedalīties. Par to jau arī liecina iepriekšējie projekti, kuros piedalījās cilvēki gan no luterāņu, gan no pareizticīgo draudzēm. Mēs bijām kopā un kopīgi meklējām šīs „vairāk” attiecības savā dzīvē ar Dievu.

– Kāda ir jūsu pieredze šajā projektā?

– Es projektā iesaistījos pirms gada, jo sajutu, ka šī ir ļoti spēcīga metode. Ignāciskais garīgums, kas mudina lasīt laika zīmes, „Magis” projekts liek turēt roku uz pulsa un teikt, ka jauniem cilvēkiem šobrīd tiešām ir nepieciešams eksperimentatora gars, kur neparastos apstākļos tiek dota iespēja spēcīgai saskarei un neparastai Dieva pieredzei. Šis projekts to palīdz darīt. Februāra mēnesī mums bija mazais „Magis” ziemas projekts, kurā cilvēki arī no Latvijas varēja pavadīt vairākas dienas klusumā slēgtā benediktīniešu brāļu klosterī Lietuvā, Palendrai. Tas bija tik spēcīgi, ka es nolēmu piedalīties arī vasaras projektā.

– Kādas ir ieceres tuvākajā laika?

– Lietuvas un Latvijas jezuītu province aicina jaunus cilvēkus, vecumā no 18 līdz 35 gadiem, piedalīties „Magis” projektā, kas notiks no 22. līdz 30. jūnijam. Šoreiz mēs piedāvāsim četras pieredzes, ko saucam par eksperimentiem. No tiem katrs varēs izvēlēties to, kas viņam šķitīs pats interesantākais vai šobrīd aktuālākais. Pirmais eksperiments būs paļāvības svētceļojums, kad iepriekš nesagatavoti, bez pārtikas līdzekļiem un sarunātām nakstvietām, cilvēki paļāvībā svētceļos pa Lietuvu. Otrais eksperiments būs saistīts ar kādu kopienu, kurā no dažādām atkarībām Dieva spēkā tiek dziedināti cilvēki. Iesaistīties šīs kopienas dzīves ritmā un būt kopā ar šiem cilvēkiem gan lūgšanās, gan darbā. Trešais eksperiments būs saistīts ar dažādu garīgumu “pagaršošanu”. Būs iespēja iepazīties ar dažādu garīgumu lūgšanu veidiem un šajā nedēļā to izdzīvot. Ceturtais eksperiments jeb pieredze būs saistīta ar mākslas nozari. Būs iespēja zīmēt ikonas un veidot vides instalācijas jeb objektus no dabas materiāliem kopā ar lūgšanu. Sīkāka informācija par to atrodama: www.magis2013.lt/lv

Aigars Brikmanis

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti