Now Reading
Kanapenes svētku skaistums Skaistkalnē

Kanapenes svētku skaistums Skaistkalnē

No 2. līdz 4. augustam Skaistkalnē tradicionāli svinēja Kanapenes svētkus. Skaistkalnes Dievmātes, Latvijas Ģimeņu aizbildnes, svētvietā 2. augustā bija Slimnieku diena, kad īpašas aizlūgšanas tika veltītas par slimniekiem, 3. augustā bija Ģimeņu diena, kad laulātajiem bija iespēja atjaunot savus solījumus, bet 4. augustā Skaistkalnes Dievmātes – Latvijas Ģimeņu Aizbildnes svētki.

Skaistkalnes draudzes locekle Liene Žeimunde pastāstīja, ka šoreiz salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem mazāk bija svētceļnieku, bet svētki bija ļoti sirsnīgi un ģimeniski un baznīca pārpildīta. 3. un 4. augustā draudzē viesojās Jelgavas bīskaps emeritus Antons Justs, kas dalīja Iestiprināšanas sakramentu un pēc katra dievkalpojuma priekšā aicināja bērnus, kuriem sniedza vienkāršu, uzrunājošu katehēzi. Svētdien tā bija veltīta Radīšanas grāmatā aprakstītajiem notikumiem. Bērni izvēlējās Ievas, Ādama un citas lomas un kopā ar bīskapu vienkāršā veidā izdzīvoja Ēdenes dārzā notikušo.  

Aizkustinošs brīdis bija laulāto solījumu atjaunošana, jo vienā rindā sastājas gan pavisam jauni laulātie pāri, kuru kopdzīves laiks nesniedzas pat vienā gadā, gan arī sirmas galvas, kas pie augstās precēto šķiršanās statistikas šķita kā īsts retums.

Skaistkalnes baznīca bija brīnišķīgi izpušķota ar ozollapu vītnēm. L. Žeimunde pastāstīja, ka tā ir ļoti sena tradīcija, tik sena, ka pat visvecākās draudzes locekles atceras to, kā mazas meitenes būdamas nākušas līdzi tantēm un mammām līdzi šādas ozolzaru vītnes pīt. Pirmdienā pirms Kanapenes svētkiem draudzes vīri dodas uz apkārtējo saimnieku mežiem un sagriež ozolu zarus. Otrdienā kopā nāk sievas – tādas, kas to dara gadiem ilgi, un viņām pievienojas arī pa kādai jaunai. Sievu skaits svārstās no 10 līdz 15. Vītnes sāk pīt deviņos no rīta un ap plkst. 16 pēcpusdienā tās ir gatavas. Ir speciāli šņori, kas ir pietiekami stipri un vajadzīgajā garumā un katru gadu tie tiek rūpīgi noņemti, satīti kamolīšos un saglabāti pēc vītņu izjaukšanas rudenī. Liene Žeimunde saka, ka vītņu pīšana ir ļoti īpaša atmosfēra, notiek gan sadzīviskas sarunas, gan arī var uzzināt ciema vēsturi un cilvēku dzīvesstāstus. Vesels piedzīvojums ir arī brīdis, kad tās tiek pieliktas pie griestiem. Vīriem jākāpj uz bēniņiem, tad tiek nolaistas šņores un no augšas uzvilktas.

Vēl viena, nesenākos gados izveidojusies tradīcija ir jauniešu pūtēju orķestra „Skaistkalne” uzstāšanās pirms galvenā dievkalpojuma svētdien plkst.12.  L. Žeimunde pastāstīja, ka diriģents Jānis Kalniņš no vidusskolas bērniem ir izveidojis ļoti kvalitatīvu orķestri, kurā nu jau spēlē arī vecāki jaunieši, kas paši vairs nedzīvo Skaistkalnē. Uz katriem svētkiem viņi izveido īpašu, baznīcas svētkiem piemērotu repertuāru un īsi pirms dievkalpojuma priecē visus ticīgos.

LRKB IC, foto: Liene Žeimunde

Paldies, ka izlasījāt šo rakstu. Tā sagatavošanai kāds nesavtīgi veltīja savu laiku. Ja vēlaties atbalstīt šo darbu, būsim pateicīgi par ziedojumu (LRKB IC, Reģ. nr.: 40008069666, konta nr.: LV19HABA0551003218814).

Scroll To Top