Ar plašu pasākumu programmu Rīgā svinēs godināmā bīskapa Sloskāna 120 gadu jubileju

B. Sloskāns dzimis 1893. gada 31. augustā Rēzeknes apriņķa Stirnienes pagastā. Par priesteri kļuva 1917. gadā Pēterpilī. Tā kā revolūcijas laikā Pēterpilī priesteru trūka, viņš pēc studijām neatgriezās Latvijā, bet savu kalpojumu sāka tur. Sākās ticīgo un garīdznieku vajāšanas un 1926. gadā Padomju Savienībā vairs nebija palicis neviens bīskaps. Tāpēc pāvests Pijs XI slepenībā par bīskapiem nolēma iesvētīt priesterus, kas bija Padomju Savienībā. Viens no tiem bija B. Sloskāns, kuram 33 gadu vecumā uzticēja atbildību par Minskas un Mogiļevas diecēzi. Jau 1927. gada 17. septembrī viņš tika arestēts un nepatiesi apsūdzēts spiegošanā. Sākās viņa sešus gadus ilgais Golgatas ceļš – 17 dažādi cietumi, Solovki un Sibīrija – līdz 1933. gada 22. janvārim, kad Latvijas valdība viņu atbrīvoja, apmainot pret Padomju Savienības spiegu Stahovski. Bīskapa B. Sloskāna dzīve uzrunā, jo, neskatoties uz piedzīvoto necilvēcīgo pazemojumu un ciešanām, viņš spēja saviem mocītājiem piedot un būt līdz galam uzticīgs Kristum un Baznīcai.
Otrā pasaules kara laikā B. Sloskāns bija spiests atstāt dzimteni vēl vienu reizi. Dzīvojot trimdā Vācijā un Beļģijā, bīskaps nezaudēja mīlestību pret savu valsti, vienmēr atgādināja, ka Baznīca māca mīlēt savu tēvzemi. Viņš rūpējās par jauno priesteru un laju izglītošanos, jo zināja, ka neatkarību atguvušai Latvijai būs nepieciešami zināšanām bagāti cilvēki. Viņš kļuva par vienu no pazīstamākajiem pagājušā gadsimta latviešiem Rietumeiropā, kurš darīja zināmu plašākai pasaulei Padomju Savienības tautu likteni. Viņš ir arī pirmais latvietis, pēc kura nāves Vatikānā oficiāli sācies beatifikācijas process. 
Bīskapa B. Sloskāna jubilejas svinības Rīgā sāksies 3. oktobrī plkst. 15 ar Rīgas Katoļu ģimnāzijas skolēnu uzvedumu par godināmo bīskapu. Plkst. 17 skolas teritorijā (O.Vācieša ielā 6) tiks atklāta Bīskapa Boļeslava Sloskāna iela. Pirms ielas plāksnītes iesvētīšanas un atklāšanas uzrunu teiks Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Latvijas vēstnieks pie Svētā Krēsla Einars Semanis un Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane.
Plkst. 17.45 Rīgas Katoļu ģimnāzijā tiks atklāta Vajātās Baznīcas mocekļu un ticības liecinieku piemiņas istaba, kur ar uzrunām uzstāsies Rīgas diecēzes ģenerālvikārs pr. Andris Kravalis un profesors pr. Andris Marija Jerumanis, kas ir šīs ieceres autori. 3. oktobra svētku programma noslēgsies ar ekumenisku dievkalpojumu plkst.19 Rīgas Katoļu ģimnāzijas kapelā, kurā piedalīsies evaņģēliski luteriskās, pareizticīgās un baptistu baznīcas pārstāvji. Dievkalpojuma laikā tiks atskaņoti komponista Riharda Dubras bīskapam veltītie skaņdarbi.
Piektdien, 4. oktobrī, svinības sāksies ar Sv. Misi plkst. 11 Rīgas Sv. Franciska baznīcā, kurā piedalīsies Latvijas un ārvalstu bīskapi. Bet plkst. 16 visi aicināti uz Latvijas Romas katoļu Baznīcas un Rīgas Latviešu biedrības kopīgi rīkoto konferenci „Patiesība un piedošana”.
Bīskaps Boļeslavs Sloskāns savulaik rakstīja: „Latviešu tauta varēs pastāvēt vienīgi kā ticīga tauta ar augstu morāli, kāda bija mūsu tautai cauri gadu simtiem. Ne ienaidnieki iznīcina tautu, bet tauta pati sevi iznīcina, kad morāle pagrimst.” Tāpēc konferences rīkotāji par tās mērķi ir izvirzījuši ar dvēseles acīm un caur latviešu bīskapa B. Sloskāna dzīves prizmu saskatīt savu stāju kā tautai un sabiedrībai, kā arī censties noformulēt, kas veido mūsu nācijas gara kodolu. 
Konferencē piedalīsies tieslietu ministrs Jānis Bordāns, Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Boļeslava Sloskāna fonda Latvijā vadītājs, teoloģijas zinātņu doktors Andris Marija Jerumanis, Okupācijas muzeja direktora vietnieks, vēstures zinātņu doktors Ritvars Jansons, represētā Lidija Doroņina – Lasmane, A. Meņa labdarības fonda vadītāja Natālija Boļšakova, kinorežisore Dzidra Smiltēna, dzejniece Anna Rancāne.
Dalībnieku vidū būs arī ārvalstu garīdznieki: grieķu katoļu apustuliskais vizitators Baltkrievijā, arhimandrīts Sergio Gajeks, Esenes palīgbīskaps, Vācijas Bīskapu konferences pārstāvis Ludgers Šepers, Ļvovas palīgbīskaps, Ukrainas Bīskapu konferences pārstāvis Leons Mali, Svētā Krēsla apustuliskās nunciatūras Baltijas valstīs padomnieks, monsiņjors Džovanni Gaspari, bīskapa B. Sloskāna fonda Beļģijā vadītājs Dr. Stefans Van Kalsters.   
Par konferences muzikālo noformējumu rūpēsies pianists Vestards Šimkus un Rīgas Latviešu biedrības kamerkoris „Austrums”.
Ieeja visos pasākumos ir bez maksas.
LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti