Now Reading
Skolēni no svētā Mārtiņa mācās palīdzēt

Skolēni no svētā Mārtiņa mācās palīdzēt

8. novembrī Rīgas Katoļu ģimnāzijā notika tradicionālais Mārtiņdienas labdarības tirgus, kura laikā tirgotājus un pircējus „apmeklēja” svētais bīskaps Mārtiņš. Viņš savā ziedojumu kastē vāca līdzekļus smagi slimu bērnu atbalstam. Senie latvieši Mārtiņa dienu svinēja 10. novembrī, iezīmējot laiku, kad sākas ziema. 11. novembrī Baznīcā atzīmējam arī svētā Mārtiņa no Tūras dienu. Varētu teikt, ka skolā šīs abas tradīcijas savijušās kopā – tradicionālo Mārtiņdienas gadatirgu papildina labdarība un stāsts par svēto Mārtiņu.
Leģenda stāsta, ka svētais Mārtiņš bijis romiešu kareivis, kurš reiz ceļā saticis kādu ubagu. Mārtiņam palicis salstošā nabaga žēl, un viņš ar zobenu uz pusēm pārdalījis savu mēteli, pusi atdodot ubagam. Naktī pie Mārtiņa sapnī atnācis Jēzus, tērpies Mārtiņa mētelī. Mārtiņš sapratis, ka uz ceļa satiktais ubags bijis pats Jēzus, kuram viņš iedevis tikai pusi no sava mēteļa. Mārtiņš pēc tam kļuvis par priesteri un arī visu mīlētu bīskapu, kurš vienmēr bijis devīgs un palīdzējis visiem trūkumcietējiem.
Dažās Rietumeiropas valstīs īpaši atzīmē Mārtiņa dienu. Piemēram, Austrijā un Vācijā Mārtiņa dienas vakarā bērni ar laternām rokās dodas gājienā pa pilsētu ielām. Laternas gatavo viņi paši, uz tām parasti attēlots svētais Mārtiņš. Laternas simbolizē to, ka Dieva gaisma pasaulē ienāk un spīd caur cilvēkiem, kas dara labus darbus. Tāpat daudzi bērni šai dienā ziedo visdārgāko, kas viņiem pieder, – tās ir rotaļlietas – bērniem, kam to trūkst vai nav.
Arī mēs skolā iedzīvinām labdarības un dalīšanās tradīciju. Mūsu Mārtiņdienas tirdziņš ir kļuvis par labdarības tirgus dienu. Jau vairākus gadus šajā dienā sākumskolas bērni, kuri tirgo pašdarinātas rotas, sveces, spēles un citas lietas, kā arī gardumus, daļu no ietirgotās naudas ziedo Mārtiņa fondam, kurš rūpējas par bērniem, kas slimo ar onkoloģiskām slimībām. Pērn bērni saziedoja 140 latus, daudzi atdeva pat visu nopelnīto naudu. Šogad bīskapa Mārtiņa ziedojumu kastē bija sabiruši 181,87 lati!
Rīgas Katoļu ģimnāzija
Scroll To Top