Now Reading
Citāda pieeja bērnu dzimumaudzināšanā

Citāda pieeja bērnu dzimumaudzināšanā

Janvāra vidū psiholoģe Diāna Staņko devās uz Minheni, lai iepazītos ar projektu „MFM Project” (My fertilities matters – Manas auglības jautājumi) un tā norisi Vācijas skolās. Šis projekts Vācijā tiek īstenots jau kopš 1999. gada. Tā autore ir medicīnas doktore Elizabete Raita-Paula, kura kā ārste sākotnēji sievietes bija konsultējusi par auglības jautājumiem un izskaidrojusi viņu fizioloģiju. No sievietēm viņa bieži saņēma jautājumu: “Kāpēc mēs par to nezinājām agrāk?”, tāpēc drīz vien tapa grāmata, kurā tās autore jaunām meitenēm stāstīja par auglības pazīmēm. Ar laiku radās doma izveidot programmu 10 līdz 12 gadus vecām meitenēm un zēniem, kuras ietvaros viņi saņemtu informāciju par savu ķermeni, seksualitāti, dzimumu atšķirībām un auglību.

Kā skaidro programmas autore E. Raita-Paula, veselības mācībā pusaudži nesaņem adekvātu informāciju par to, kas ar viņiem notiek. Drīzāk pusaudži uzzina, ka grūtniecība noteiktā vecumā ir nevēlama un kā no tās izvairīties, izmantojot medicīnas izgudrojumus. Turpretī „MFM projekt” laikā bērnus nepiespiestā gaisotnē ar uzskates līdzekļu, spēļu, mūzikas un stāstu palīdzību iepazīstina ar viņu seksualitāti, ar to, kas notiek pubertātes vecumā, kā tiek ieņemti bērni, kā arī uzsver atbildīgu izturēšanos pret savu ķermeni un seksualitāti.

Patlaban programma ir pieejama Vācijā, Francijā, Ungārijā, Austrijā, atsevišķos Itālijas reģionos, Šveicē un Anglijā. Kopš 2000. gada to ir apmeklējuši vairāk nekā 330 000 bērnu, viņu vecāki un skolotāji. Projekta ietvaros notiek atsevišķas apmācību dienas meitenēm un zēniem. Apmācības ilgst četras stundas, kuru laikā bērni interaktīvā veidā dodas aizraujošā ceļojumā, iepazīstot savu ķermeni.

Pamatojot to, kāpēc kurss notiek tik maziem bērniem, D. Staņko saka, ka šai vecumposmā bērni ir ļoti atvērti un ieinteresēti, tas ir arī laiks, kad viņiem tuvojas pubertātes vecums, kad ķermenī notiek vairākas pārmaiņas. Turklāt bērniem ir laba atmiņa un, ņemot vērā lekcijas interaktivitāti, viņi saņemto informāciju atceras vēl ilgu laiku. Meitenēm notiek nodarbība “Cikla šovs”, bet zēniem – “Aģents misijā”. Meitenēm lekcijas vada sievietes, zēniem – vīrieši. Nodarbības atbalsta zāļu ražotājs „Boehringer Ingelheim GmbH”.

Pirms lekcijas bērniem notiek divu stundu vakara nodarbība vecākiem, kuras laikā viņi uzzina par šo apmācības metodi, redz materiālus, kas tiks izmantoti nodarbībā ar bērniem, un iepazīstas ar to, kādu informāciju un kādā veidā saņems viņu bērni. Projektā iesaistītie norāda, ka parasti vecāki ir sajūsmā un gatavi maksāt par nodarbībām bērniem, jo tā nav valsts finansēta programma. Tāpat nereti vecāki atzīst, ka pašiem daudzas lietas ir bijušas atklājums. Vecāki var nopirkt arī grāmatu, kurā ir visa nepieciešamā informācija, ja nu gadījumā pēc tam kaut kas aizmirsies vai ir vēlme kaut ko uzzināt padziļināti.

Pēc apmeklējuma Vācijā D. Staņko ir pārliecināta, ka tā bija vērtīga pieredze, kuru, iespējams, nākotnē vajadzētu īstenot arī Latvijā.

LRKB IC

Scroll To Top