Meklē un atrod līdzekļus dievnamu atjaunošanai

Valsts kultūrkapitāla fonds ir piešķīris 2000 eiro Rīgas Sv. Jēkaba katedrāles jumta arhitektoniskajai un tehniskajai apsekošanai, kā arī jumta atjaunošanas programmas izstrādei. Šobrīd ir novērsta avārijas situācija torņa jumta segumā un AIG (Arhitektoniskās Izpētes grupa) veic tā izpēti, lai konstatētu, kāds remonts ir veicams un kādas varētu būt aptuvenās tā izmaksas.

Aizvadītā gada nogalē vēja brāzmu dēļ tika bojāta katedrāles torņa smaile un jumta segums. Vējš vietām bija atrāvis jumtu un torni sedzošās skārda loksnes. Avārijas situācija patlaban ir novērsta, tomēr gan jumtam, gan arī ēkai būs nepieciešams plašāks remonts. Patlaban tiek veikti izpētes darbi pirms plānotā jumta remonta, informēja projekta vadītāja Vita Ļuta. Draudze par saviem līdzekļiem cenšas veikt steidzamos remontdarbus – piemēram, ir nostiprināti brūkoši ķieģeļi, tāpat arī vitrāža, kas draudēja izkrist.

Valsts kultūrkapitāla fonds vairākas reizes gadā izsludina projektu konkursus. Pērn un šogad līdzekļi piešķirti arī vairākām citām katoļu draudzēm. Piemēram, Krāslavas Sv. Ludvika baznīcai tika piešķirti līdzekļi kolonnu kapiteļu restaurācijai, bet šogad sānu altāra gleznas “Sv. Vincents ar bērnu” restaurācijai. Pērn šādā veidā līdzekļus gleznu un svētbilžu restaurācijai guva arī Stoļerovas katoļu baznīca, Sarkaņu baznīca un Alsungas katoļu draudze. Šogad līdzekļi piešķirti Rozentovas (Maltas) baznīcas kokgriezuma “Dieva visuredzošā acs” restaurācijai, arī Gudenieku katoļu baznīcas eļļas gleznas restaurācijai.

Par vieniem no rūpīgākajiem un labākajiem kultūras pieminekļu saimniekiem Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija 2011. -2012. gadā atzina Krāslavas katoļu draudzes prāvestu Edgaru Voroņecki un Alsungas, Jūrkalnes un Gudenieku draudzes prāvestu Andri Vasiļevski. Par ieguldījumu sakrālās mākslas un mantojuma saglabāšanā viņi saņēma Kultūras mantojuma Gada balvu.

Priesteris A. Vasiļevskis, komentējot savu pieredzi rūpēs par kultūrvēsturisko mantojumu baznīcās, uzsver, ka ir svarīgi uzņemties iniciatīvu un rūpēties, lai senie māksas darbi atgūtu savu iepriekšējo godību. Pirmajos divos gados, rakstot projektus, tika pieļautas daudzas kļūdas, daudzi no projektiem “tika atmesti atpakaļ”, bet viņš uzskata, ka padoties nedrīkst. Lūdzot padomu citiem un mācoties no kļūdām, pēdējos četros gados Alsungas, Gudenieku un Jūrkalnes dievnamos izdevies īstenot vairākus projektus, gan pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam, gan citām iniciatīvām.

Viņš uzsver, ka ir daudz iespēju, lai atjaunotu sakrālos priekšmetus un mākslas darbus. Paralēli projektu rakstīšanai var meklēt sadarbības iespējas ar Mākslas akadēmijas un Amatniecības skolas studentiem, kā arī sadarboties ar restauratoriem individuāli. Tomēr visam pamatā ir pašu iniciatīva, spēja novērtēt mākslu un vēlme padarīt sakrālo telpu skaistāku.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti