Now Reading
Kinoforumā “Un Vārds tapa filma” šogad arī latviešu kino

Kinoforumā “Un Vārds tapa filma” šogad arī latviešu kino

Ceturtdien, 24. aprīlī, plkst. 18 ar poļu režisora Maceja Pjepžicas (Maciej Pieprzyca) filmas “Dzīve ir brīnišķīga” seansu sāksies 16. kinoforums “Un Vārds tapa filma”, kuru organizē kristīgā misija “Luterāņu stunda” sadarbībā ar kino zinātnieci Anitu Uzulnieci, Kultūrkapitāla fondu un Happy art museum (Laimīgās mākslas muzejs). Kinoforums noslēgsies 1. maijā.

Kinoforums jau otro gadu norisināsies Happy art museum telpās Dzirnavu ielā 67, galerijas “Rīga” 7. stāvā. 16. kinoforuma programmā iekļautas filmas, kas pasaules lielākajos kinofestivālos saņēmušas Ekumeniskās vai Interfilm žūrijas, ka arī Templetona balvu, kas tiek piešķirta par sasniegumiem nozarēs, kas atrodas uz robežas starp zinātni un reliģiju. Šogad programmā ir arī latviešu autoru kinodarbi, kuros dominē garīgā dimensija. Pēc latviešu filmu seansa svētdien, 27. aprīlī, iecerēta tikšanās ar to varoņiem un autoriem. Arī pārējās foruma filmas iecerēts apspriest ar teologiem, kritiķiem, žurnālistiem un skatītājiem.

Kinoforuma atklāšanas filma “Dzīve ir brīnišķīga” tapusi 2013. gadā, tās veidotāji radījuši aizkustinošu kinostāstu par cerebrālās triekas slimnieku Mateušu, kuru apkārtējā pasaule uzskata par “dārzeni”, bet kurš spēj apliecināt sevi kā garīgi pilnvērtīgu personību. Filma saņēmusi Skatītāju balvu Gdaņskas un Čikāgas kinofestivālā.
2004. gadā tapusī brāļu Dardēnu filma “Bērns”, kuras seanss notiks 25. aprīlī, stāsta par kādu klaidoni, kura draudzene dzemdē bērnu. Pieradis dzīvot no sociālajiem pabalstiem, zādzībām, lai tiktu pie naudas, puisis pārdod zīdaini. Tikai redzot, kādu šoku tas izraisa viņa draudzenei, ierunājas sirdsapziņa. Filma saņēma Zelta Palmas zaru Kannu kinofestivālā 2005. gadā, Vācijas Evaņģēliskā žūrija to izvirzīja par „Mēneša filmu” 2005. gada novembrī.
Sestdien, 26. aprīlī, būs skatāma režisora Kšistofa Zanussi (Krzystof Zanussi) filma “Imperatīvs” (1982), kas ir kamerstilā uzņemta līdzība par dzīves jēgas meklējumiem pasaulīgajā Rietumu sabiedrībā. Augustīna lomas atveidotājs Roberts Pouvels reiz spēlēja Jēzu Dzefirelli filmā Jēzus no Nācaretes. Par Augustīna lomu filmā „Imperatīvs” viņš saņēma Zelta Fēniksu Venēcijas kinofestivālā kā labākais aktieris, filma – žūrijas Speciālo un O.C.I.C. balvu.

Kā minēts, svētdien notiks latviešu filmu seanss. Būs iespēja noskatīties latviešu īsfilmas: režisora Ivo Kalpenieka “Latvijas hronika”; Sergeja Nikolajeva “Māksla 1991. Nr.1” (Anna Rancāne); Ilonas Brūveres “Māksa 1992. Nr.2/3” (Lūgšana, Uldis Bērziņš); Tālivalda Margeviča “Enciklopēdija Nr.4” (Jānis Pujats); Rūtas Celmas “Es tuvojos Viņam” (Helēnas Heinrihsones altārglezna).

Pirmdien, 28. aprīlī, kinomīļi varēs noskatīties šveiciešu režisores Alises Rohrvaheres (Alice Rohrwacher) darbu “Dievišķais ķermenis” par to, kā saskarsmē ar pasauli cilvēkbērns nobriest arī tad, ja ģimene un pat iesvētes mācība to neveicina. Jaunajai meitenei pietiek drosmes stāties pretī autoritātēm un aizstāvēt humānas vērtības, kas ir tik neparasti šajā vecumā. Ar zināmu humora devu filma rāda arī Baznīcas grūtības jauniešu audzināšanā un garīgo vērtību mācīšanā. Filmai piešķirta Interfilm balva “Arsenālā” un balva par labāko debiju Gēteborgas festivālā.

Kinoforumā jau rādīti vairāki grieķu režisora Teo Angelopolusa darbi. Šogad programmā ietverta viņa filma “Ulisa acīm” par episku ceļojumu pa Balkāniem, ko varēs noskatīties 29. aprīlī. Turpretī trešdien, 30.aprīlī, būs skatāma Līgas Gaisas filma „Spēle ar beigām”. Tajā uzmanības centrā ir četri cilvēki, kuri cieš no izkaisītās sklerozes un iestudē Semjuela Beketa lugu “Beigu spēle”. Izrāde sniedz viņiem iespēju izprast pašiem sevi un palīdz dzīvot tā saukto normālo cilvēku vidū.

16. kinoforumu “Un Vārds tapa filma” 1. maijā noslēgs Godfreja Redžio (Godfrey Reggio) filma “„Koyaanisqatsi”, kas tulkojumā nozīmē “no līdzsvara izsista dzīve”.

Visu filmu seansu sākums plkst. 18. Ieeja būs par ziedojumiem.

LRKB IC

Scroll To Top