Now Reading
E. Melngaiļa 140 gadu jubilejā Igates baznīcā notika garīgās mūzikas koncerts

E. Melngaiļa 140 gadu jubilejā Igates baznīcā notika garīgās mūzikas koncerts

Sestdien, 24. maijā, Vidridžu pagasta Melngaiļos ar vairākām aktivitātēm un koncertiem svinēja komponista Emila Melngaiļa 140 gadu jubileju. Šogad pasākuma programmā pirmo reizi notika arī garīgās mūzikas koncerts un ekumenisks dievkalpojums. Tie norisinājās Igates Svētā Jāņa Kristītāja un Marijas Magdalēnas baznīcā.

Kā pastāstīja baznīcas pārstāvis Valters Piebalgs, E. Melngaiļa svētki notiek nākamajā gadā pēc Vispārējiem latviešu dziesmu un deju svētkiem komponista dzimtajās mājās. Pasākums sākās ar makšķerēšanas sacensībām, jo E. Melngailis bijis kaislīgs makšķernieks, pēc tam sekoja arī velo izbraucieni, notika bērnu koncerts.

Šogad pirmo reizi Igates baznīcā notika garīgās mūzikas koncerts. Koncertā piedalījās Saulkrastu jauktais koris “Anima” un Ogres jauktais koris Jāņa Zirņa vadībā. Kori izpildīja latviešu un ārzemju autoru darbus. Koncerta noslēgumā kori izpildīja E. Melngaiļa komponēto „Mūsu Tēvs debesīs”, kas bija skaista kulminācija, kad visi klātesošie piecēlās kājās un tie, kas zināja, dziedāja līdzi.

Pirms noslēguma koncerta estrādē baznīcā notika ekumenisks dievkalpojums, kurā piedalījās Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs, katoļu priesteris Modris Lācis, luterāņu mācītājs Māris Lukaševičs un baptistu mācītājs Raimonds Locs. Arhibīskaps savā uzrunā norādīja, ka caur mūziku, mākslu, kultūru cilvēks pietuvojas dievišķajai pasaulei. Viņš arī pastāstīja, ka kultūrai, dziesmai, mūzikai ir vairākas funkcijas. Viena no tām ir atainot skaisto, atainot dievišķās pasaules skaistumu, padarīt to klātesošu.

“Braucot uz šejieni, priesteris Modris [Lācis] nolasīja skaistu fragmentu no Apustuļa Jāņa Atklāsmes grāmatas, kur 5. nodaļā runa ir par debesīm. Tur rakstīts: “Tad viņš paņēma rakstu rulli, četras dzīvās būtnes un 24 vecajie nokrita Jēra priekšā. Tiem katram bija rokā cītara un zelta kausi, pilni kvēpināmām zālēm, kas ir svēto lūgšanas. Viņi dziedāja jaunu dziesmu.” Debesīs ir jauna, citādāka dziesma. Dziesma, kas piepilda cilvēku ar Dieva majestātes klātbūtni, kas izsaka viņa būtību. Man dzima tāda doma, kad pārdomāju par šo Rakstu vietu, ka skaistākajos, ģeniālākajos mūzikas skaņdarbos, kas ir arī mūsu tautā, ir šīs jaunās dziesmas, Debesu dziesmas atklāsme, tāpēc tā uzrunā mūsu sirdi, paceļ garu,” sacīja Z. Stankevičs. Un papildināja, ka mūziķi ne tikai atklāj skaisto. Mūziķu misija ir arī kalpot patiesībai, nevis ideoloģijai, piemēram, caur dziesmas vārdiem.

Pēc dievkalpojuma noslēguma koncertā estrādē piedalījās vairāk nekā 2500 dziedātāju. Skatītaju rindās bija arī Z. Stankevičs. V. Piebalgs pastāstīja, ka pasākums bija izdevies, nesamākslots un sirsnīgs. Viņš arī izteica cerību, ka nākotnē estrādē un baznīcā varētu rīkot garīgās mūzikas dienas, aicnot piedalīties dažādus korus un ansambļus.

LRKB IC; FOTO: Valters Piebalgs

Scroll To Top