Priesteris R. Rasnacis dalās iespaidos pēc pirmās misijas pie latviešiem Londonā

Lai izzinātu iespējas kalpot latviešiem Lielbritānijā, no 6. maija līdz 12. maijam Londonā uzturējās Madonas katoļu draudzes prāvests Rihards Rasnacis. Šo braucienu priesteris dēvē par sava veida izlūkbraucienu. Tā laikā notika tikšanās ar Latvijas vēstniecības, vietējo diecēžu un citu institūciju pārstāvjiem, kā arī dažiem latviešiem.

Aicinājums doties misijā uz Lielbritāniju nāca no Latvijas vēstnieka Apvienotajā Karalistē Andra Teikmaņa, kurš lūdza arhibīskapu izvērtēt iespējas šīm mērķim izvēlēties kādu priesteri. Priesteris R. Rasnacis pastāstīja, ka pirmā brauciena mērķis bija tikties un iepazīties ar vietējo diecēžu (Londonā tās ir trīs) pārstāvjiem, jo, lai darbotos citā diecēzē, pirmkārt, ir nepieciešams vietējā bīskapa akcepts. Tāpat šī brauciena mērķis bija iepazīstināt ar sevi kā priesteri, kas nozīmēts kalpošanai latviešiem Lielbritānijā.

Kā pastāstīja Vestminsteras diecēzes ģenerālvikārs, Londonā vien darbojas ap 60 tā saucamie etniskie kapelānu dienesti, kas pastorāli apkalpo dažādu nāciju ticīgos. Diecēze nevēlas, lai būtu vēl vairāk šādu dienestu, jo patiesībā mērķis ir tāds, lai katras nācijas ticīgie spētu integrēties vietējā Baznīcā. Tai pat laikā nākas atzīt, ka daudzi savulaik aktīvi Latvijas katoļi ārvalstīs nespēj iekļauties vietējo draudžu apritē. Priesteris R. Rasnacis domā, ka problēma varētu būt valodas barjera, draudzības saišu trūkums vietējā draudzē, kā arī latviešiem piemītošais dabīgais kautrīgums.
Priesteris R. Rasnacis skaidro, ka kapelānu, kas dzīvotu uz vietas Londonā, nemaz nevarētu un negatavojas nodrošināt, tomēr priestera pienākums būtu palīdzēt katoļiem no Latvijas atrast pulcēšanās vietas. Tās nebūtu latviešu draudzes. Drīzāk varētu izveidot latviešu grupas, kas darbotos pie vietējām draudzēm. Turpretī nepraktizējošajiem vai neticīgajiem latviešiem varētu noderēt priestera un latviešu kopienas palīdzība, jo grūtībās, esot atšķirtībā no savējiem, cilvēki sāk domāt par Dievu, dzīves jēgu. Viņiem jāpalīdz to atrast.
Londonā priesteris R. Rasnacis iepazinās ar lietuviešu priesteri, kas kalpo vietējiem lietuviešiem. Viņiem baznīca Londonā ir jau vairāk kā 100 gadus un katru svētdienu uz katru no trim Svētajām Misēm pulcējas pilna baznīca. Gadā 250 pāri tiek sagatavoti laulībām. R. Rasnacis uzskata, ka viens no latviešus apkalpojošā priestera uzdevumiem varētu būt pāru sagatavošana laulībām tur uz vietas.
Vizītes laikā priesteris tikās ar vēstnieku un runāja par latviešu diasporas aktivitātēm, apmeklēja Lielbritānijas Alfa biroju. Pēc šī apmeklējuma radās doma, ka varētu uzrunāt draudzes, kas rīko Alfa kursu un kuru tuvumā ir latviešu centri, lai tās piedāvā savā draudzē Alfa kursu mazo grupu diskusijas latviski. Priesteris R. Rasnacis uzņemtos apmācīt grupiņu vadītājus, bet vietējiem latviešiem būtu iespēja tikties, iepazīt un stiprināt ticību.
Priesteris R. Rasnacis sazinājās arī ar vienu no Lielbritānijā kalpojošajiem latviešu luterāņu mācītājiem Viesturu Vāveri, lai iepazītos ar tautiešu garīgajām aktivitātēm luterāņu konfesijā.
Priesteris atzīst, ka diemžēl šajā reizē neizdevās tikties ar daudziem latviešiem, jo Londona ir liela, arī valsts ir liela, viņš arī vēl nav autorizēts no vietējās Baznīcas vadības darboties Lielbritānijā. Ņemot vērā, ka pagaidām nav pulcēšanās vietas un atbilstošu koordinatoru, kā arī nav informācijas apmaiņas, tad tas ir vēl jo sarežģītāk. Lai sāktos informācijas aprite, priesteris www.draugiem.lv ir izveidojis domubiedru grupu („Latviešu katoļi UK”), kurā aicina pievienoties tos, kuri dzīvo Lielbritānijā un vēlas tikties, dalīties ticībā, iepazīties. Daži jau ir izrādījuši interesi un atsaukušies. Lūdz atsaukties arī tos, kas gatavi uzņemties kalpošanu savā apkaimē Lielbritānijā un sociālajos tīklos, rakstot uz e-pastu: r.rasnacis@gmail.com.
Oficiālie dati liecina, ka visā Lielbritānijā dzīvo ap 100 000 latviešu, tomēr viņu skaits varētu būt lielāks. Priesteris R. Rasnacis cer, ka pēc pāris mēnešiem, kad tiks nokārtoti visi nepieciešamie dokumenti un līgumi, būs iespēja sākt kalpot latviešiem, sākumā tikai Londonā, pēc tam, ja būs iespēja, arī citur.
LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti