Pēteris Skudra. Ko darīt gavēnī?

Jau nedēļa pagājusi kopš sācies gavēņa laiks, bet, iespējams, kādam joprojām ir aktuāls jautājums: ko darīt gavēnī?

Bieži vien gavēnis ir saistīts ar veselīgas diētas ievērošanu, gatavošanos pludmales sezonai, liekā svara nomešanu… Tomēr, gribas iebilst, tas nav gavēņa pamatmērķis. Jā, atteikšanās no ēdiena ir būtiska gavēņa sastāvdaļa. Pirmie cilvēki sagrēkoja, nespējot atteikties no iekārojama ēdiena. Atsakoties no iemīļotiem ēdieniem, mēs sevi vingrinām, norūdām, lai kārdinājumu brīžos spētu atteikties no grēka.

Gavēnis ir kas vairāk par atteikšanos no ēdieniem. Gavēnis ir laiks, kurā pārvērtēt savas prioritātes. Vai Dievam joprojām ir vieta manā dzīvē starp rēķinu kaudzēm, paaugstinātām transporta un degvielas cenām, attiecībām, darba pienākumiem un citām svarīgām ikdienas dzīves realitātēm? Gavēnis ir būtiska kristīgās dzīves sastāvdaļa. Tas palīdz cīnīties ar ļaunumu, labāk izprast sevi un, pats galvenais, tuvoties Dievam. Gavēņa galvenais mērķis ir tuvoties Dievam, kurš mūs aicināja kļūt līdzīgiem Viņam (Mt 5: 48).

Gavēņa laikā izšķir trīs jomas, kurām jāpievērš uzmanība. Tās ir: gavēnis, lūgšana un žēlsirdības darbi.

Gavēnis

Ja mēs sevi uzskatam par Jēzus sekotājiem, tad mums jāseko Jēzum arī tuksnesī un jāgavē (Mt 4: 1). Gavēnis mūs aicina sastapties ar mūsu vēlmēm un iegribām un pakārtot tās Dievam. Tāpēc ir labi atteikties no tā, kas man traucē sastapties ar Dievu. Vispirms jau tas ir grēks. Gavēnis ir lieliska iespēja sākt pieteikt karu saviem netikumiem, ar kuriem apvainoju Dievu. Varbūt ne viss ir grēcīgs un ļauns savā būtībā, bet, būdams labs un derīgs, tas man var būt svarīgāks par Dievu. Pāvests Francisks savā gavēņa vēstījumā labi norāda, ka Dievs gavēnī mūs aicina uz patiesu upuri, nevis formālu gavēni vai tādu gavēni, kas patiesībā rada apmierinājumu un liek justies labi. Kas manā dzīvē ir tāds, no kā es varētu atteikties Dieva dēļ, lai atbildētu Viņa mīlestībai? Iedomājies! Jēzus, visvarens Dievs, bija gatavs kļūt par cilvēku ar visiem tā ierobežojumiem un pat atdot savu dzīvību tevis dēļ! Ko tu esi gatavs(-a) upurēt Viņa dēļ?

Lūgšana

Kā jau minēju, gavēnis nav tikai sevis pilnveidošana un iespēja baudīt gandarījumu par sasniegumiem pašdisciplīnā. Gavēņa mērķis – tīra sirds, kurā ielaist Dievu. Ja reiz Dievs ir visa centrā, mums ir jārunā ar Viņu! Atrodi laiku Dievam – personiskai, atklātai sarunai ar kādu, kas tevi neprātīgi mīl. Ja gavēšana mani nemudina sastapties ar Dievu, komunicēt ar Viņu, tad kaut kas nav kārtībā ar manu gavēņa motivāciju. Tāpēc atrodi laiku lūgšanai! Apņemies katru dienu īpašu laiku veltīt tikai Dievam un nekam citam. Jā, Dievs ir visur un dzird, un redz mūs visur, bet atrodi laiku, kurā tev ir vieta tikai Dievam un nekam citam.

Žēlsirdības darbi

Svētajos Rakstos ir teikts, ka mūsu mīlestība pret Dievu izpaužas attieksmē pret līdzcilvēkiem (Mt 25: 32 – 46, 1 Jņ 4: 20, Jēk 2: 14 – 17). Ja es cenšos vairāk tuvoties Dievam, atvērt savu sirdi Viņam, tad es spēšu paraudzīties arī uz citiem līdzcilvēkiem, uz viņu vajadzībām. Šajā sakarā ļoti vērtīga ir Isaja grāmatas 58. nodaļa, kuru lasām gavēņa sākumā. Dievam nav patīkams gavēnis un lūgšana, kuras laikā tiek apspiesti bāreņi, atraitnes, neizmaksātas algas, izspiesti parādi, pazemoti cilvēki utt. Tāpēc gavējot pārdomā, kādas ir tavas attiecības ar līdzcilvēkiem. Varbūt tev ir vienaldzīgi bezpajumtnieku, bāreņu, veco un vientuļo cilvēku, atkarībās nonākušo vai cietumnieku likteņi? Varbūt pat kaitina paša ģimene un darba kolēģi? Kā kādreiz pravietis Isajs, tā pāvests Francisks šodien īpaši mudina gavēnī atteikties no vienaldzības pret citu vajadzībām, saskatīt sabiedrības atstumtos un censties palīdzēt.

Pieņem lēmumu!

Nav vērts par gavēni domāt, lasīt, bet neko nedarīt. Tāpēc pieņem lēmumu. Sāc jau šodien kaut ko darīt lietas labā.

Vispirms pārdomā konkrētas lietas, ko vēlies darīt gavēnī. Apņemšanas vairāk lūgties ir laba, bet pārāk nekonkrēta. Izvēlies konkrētu lūgšanas veidu, piemēram, Krustaceļu vai Rožukroni, vai adorāciju, vai kādu citu. Sastādi grafiku. Atzīmē savā kalendārā, kurš laiks tev būs šodien veltīts lūgšanai. Kādu lūgšanu tu lūgsies? Kur? Galvenais neuzņemies visu uzreiz. Beigās nevarēsi to visu izdarīt, padosies pavisam vai arī, pienākot svētkiem, būsi tik ļoti izmocījies, ka nevarēsi baudīt Lieldienu prieku. Sāc pamazām, ar konkrētiem soļiem.

Svarīga loma gavēnī ir garīgajam vadītājam, kurš tev var palīdzēt pieņemt gavēņa apņemšanos, izvēlēties atbilstošu lūgšanas veidu. Garīgais vadītājs ir labs palīgs, ar ko pārrunāt garīgās cīņas, to augļus un arī neveiksmes.

Daži praktiski līdzekļi

1. Sastādi plānu. Kā jau minēju iepriekš, lai gavēnis nebūtu pavadīts veltīgi, pārdomā, ko konkrētu tu vari darīt, un atzīmē to savā kalendārā. Sāc ar vienkāršām un paveicamām lietām.

2. Sakramenti. Gavēnis ir lielisks laiks sirdsapziņas izmeklēšanai un regulārai grēksūdzei. Gavēnī vari apņemties iet biežāk uz Svēto Misi.

3. Svētie Raksti. Kā būtu ar vienas Evaņģēlija nodaļas lasīšanu dienā?

4. Laba grāmata. Laba literatūra man palīdz labāk iepazīt sevi un Dievu. Te būs daži ieteikumi, ko izlasīt gavēņa laikā:

pāvesta Franciska vēstījums gavēnim
– pāvesta Franciska apustuliskais pamudinājums „Evaņģēlija Prieks”
– Pāvesta Benedikta XVI grāmata „Jēzus no Nācaretes”
– Ķempenes Toma „Sekošana Kristum”
– Jāņa Pakāpnieka „Pakāpieni uz debesīm”

5. Lūgšana. Atrodi konkrētu laiku sarunai ar Dievu. Sākumā tās var būt 20 minūtes, ko velti Dievam, braucot mašīnā vai sabiedriskajā transportā uz darbu, vai arī vakarā pirms gulētiešanas. Pastaigājoties vari palūgties Rožukroni. Varbūt vari atrast laiku palūgties Krustaceļu kopā ar draudzi? Laiks, ko pavadām adorācijā, vienmēr ir vērtīgs.

6. Atsakies. No kā konkrēta tu vari atteikties šajā laikā? Varbūt no ēšanas starp ēdienreizēm? Varbūt jāpārtrauc aprunāt citus? Kā būtu ar atteikšanos no mīļākās TV pārraides Jēzus dēļ? Vai arī apņemties sociālos portālus izmantot tikai 30 min dienā? Varbūt atteikties no slaistīšanās un izpildīt visus mājasdarbus?

7. Esi žēlsirdīgs. Aizej pie kāda, kas ir vientuļš, ziedo viņam savu laiku. Piesakies draudzes „Caritas” grupā. Piezvani kādam, ar ko sen neesi runājis. Varbūt kādam jāpalūdz piedošanu? Par naudu, ko ietaupi, atsakoties no mīļa ēdiena, nopērc kādam trūkumcietējam paēst. Vai arī ziedo labdarībai.

Nepadodies!

Šeit ir minēti tikai daži ieteikumi, kā pavadīt gavēni. Nebaidies būt radošs un prasi Dievam, ko Viņš no tevis šajā gavēnī vēlās. Un nepārdzīvo, ja arī gadās padoties un atkāpties no saviem labajiem nodomiem. Dažreiz kritieni mums ir nepieciešami, lai mēs saprastu, ka paši bez Dieva neko nespējam. Lai tev auglīgs šis laiks!

Pr. Pēteris Skudra

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti