Now Reading
Bāreņu svētdienā šogad aicinās kļūt par viesģimenēm

Bāreņu svētdienā šogad aicinās kļūt par viesģimenēm

1.novembrī jau otro gadu pēc kārtas Latvijas kristīgās draudzes pievienosies ekumeniskai iniciatīvai – “Bāreņu svētdiena”, kurā iesaistījušās draudzes aptuveni 70 pasaules valstīs. Iniciatīvas mērķis ir pievērst uzmanību bērniem, kas dzīvo bērnunamos, atbalstīt viņus, kļūstot par adoptētājiem, aizbildņiem, viesģimenēm, audžuģimenēm vai brīvprātīgajiem darbiniekiem bērnunamos.

Iniciatīvas pirmsākumi meklējami Zambijā, kur kādu atbraucēju no ASV pārsteidza draudzes gana aicinājums atbalstīt bez vecākiem palikušos bērnus. Neskatoties uz nabadzību, draudzes locekļi ziedoja naudu, apģērbu, apavus. Amerikāni Geriju Šneideru šis pasākums neatstāja vienaldzīgu, un viņš iesaistījās palīdzības koordinēšanā. Pēc tam šī iniciatīva pārauga starptautiskā pasākumā.

Kristīgo konfesiju vadītāji Latvijā ir pauduši atbalstu iniciatīvai, pievēršoties šai tematikai svētdienas, 1. novembra, dievkalpojumos. Arī katras draudzes priesteri aicināti šajā dienā ne tikai aizlūgt par bāreņiem, bet aicināt draudzes locekļus uzņemties rūpes par bērniem, kuru vecāki ir miruši vai par viņiem nerūpējas, lai Latvijā būtu arvien mazāk bērnu bērnunamos.

Lai vismaz svētdienās, vasaras brīvdienās vai pāris dienas gadā bērni varētu atstāt bērnunamu, šī gada „Bāreņu svētdienā” plānots īpaši aicināt cilvēkus kļūt par viesģimenēm. Cilvēki, kuri ir ieguvuši viesģimenes statusu, var uzņemt bāreņus savās mājās uz laiku vai arī apciemot viņus bērnunamos. Lai arī cilvēki nereti domā, ka bērna paņemšana no bērnunama uz laiku viņam ir lieka trauma, audžumamma Ārija Martukāne apgalvo, ka tā nav. Pat šie īsie brīži ģimenē bērnam var palikt atmiņā kā visskaistākie no dzīves institūcijā. Viņas sapnis ir, ka vismaz svētkos bērnunami ir tukši, jo katram bērnam ir iespēja sagaidīt svētkus viesģimenē.

„Bāreņu svētdienas“ centrālais pasākums notiks Rīgas Vecajā Svētās Ģertrūdes evaņģēliski luteriskajā draudzē. Tas sāksies ar dievkalpojumu, kura laikā liecinās cilvēki, kas jau palīdz bāreņiem. Turpretī bērnunamu audzēkņiem būs iespēja piedalīties radošajās darbnīcās un sacensībās.

Latvijā ir 347 tūkstoši bērnu, no kuriem 7,6 tūkstoši neatrodas savās bioloģiskajās ģimenēs, 4,8 tūkstoši ir aizbildnībā, bet 1,2 tūkstoši – audžuģimenēs. Savukārt 1,6 tūkstoši dzīvo institūcijās. Pastāv valsts sociālās aprūpes centri, kuros pārsvarā mitinās bērni ar veselības problēmām, kā arī pašvaldību uzturēti bērnu nami. 

LRKB IC

Scroll To Top