Francijā iznākusi latviešu ikonu mākslinieku grāmata

Vairāku gadu garumā, sadarbojaties latviešu māksliniekiem Kasparam un Rūtai Poikāniem un Francijas psihoterapeitei Koletei Kombei (Colete Combe), tapusi grāmata “L’ic?ne par la porte du r?ve: Art, psychanalyse et spiritualité” ( “Ikona caur sapņu durvīm: Māksla, psihoanalīze un garīgums”, izdevniecība “Nouvele Site”). Tās galvenais iedvesmas avots ir trīs cilvēku domu apmaiņa par kristīgo mākslu, psihoterapiju un garīgo dzīvi.

Pagaidām grāmata nopērkama tikai franču valodā, bet drīzumā grāmatu izdos arī Slovēnijā un Itālijā. Latvijā grāmata franču valodā nopērkama grāmatnīcā “Globuss”. Iespējams, kādreiz to tulkos arī latviešu valodā . “Par tulkošanu latviski pagaidām neesam nopietni domājuši, jo tas ir pamatīgs darbs. Nepieciešams arī izdevējs, kas vēlētos šādā projektā ieguldīt. Taču no sirds vēlētos, lai grāmata ieraudzītu dienas gaismu arī Latvijā,” teic Rūta. 

Grāmatā psihoterapeite komentē ikonas no semantiskā viedokļa, izskaidrojot ebreju vārdu saknes, tā bagātinot biblisko tekstu izparatni, kā arī ieved ikonu tapšanas garajā procesā, papildinot ar vairākām sarunām no psihoanalītiķes redzes punkta. Grāmata parāda, ka Bībelē atrodamās situācijas ir līdzīgas mūsdienām, taču, ieliekot mūsu trauslumu un nespēku Dieva rokās, asaras var pārvērsties priekā.  “Kolete ir mūsu draugs, kura aptuveni deviņus gadus pie mums mācās, kā gleznot ikonas. Viņa tās ir ļoti iemīlējusi. Kā ticīgs cilvēks Kolete ar psihoterapiju saistītās tēmas redz jaunā gaismā. Trijatā esam ļoti daudz runājuši gan par psihoterapiju, gan filozofiju, gan ikonām. Mūs pašus visvairāk uzrunā cilvēka trauslums, kas iet kopā ar Dieva spēku tik daudzos gan Vecās, gan Jaunās Derības notikumos,” stāsta māksliniece Rūta Poikāne.

Līdzās izzinošajām sarunām atspoguļoti arī Kaspara un Rūtas darbi, sākot no 2003. gada. Māksliniekus iedvesmojusi pirmo gadsimtu kristīgā māksla, kā arī rietumu un austrumu kristīgā māksla vidusslaikos. Savos darbos viņi respektē tradīcijas, ļaujoties mūsdienīgiem pieskārieniem. “Prieks parādīt, ka tradīcijās iesakņota māksla nebūt nav kaut kas vecs un noputējis, bet var būt aktuāls mūsdienu cilvēkam,” uzskata Rūta. Līdzās ikonām ir arī mākslinieku darbi citās tehnikās. Piemēram, apjomīgas freskas Starptautiskajā Marijas no Nācaretes centrā (Centre International Marie de Nazareth), liturģisko mēbeļu ansamblis 13. gs. Villara les Dombes baznīcā. Sakrālās mēbeles inkrustētas ar emalju un pusdārgakmeņiem; īpaši skaista ir ambona ar divpadsmit Vecās Derības praviešu portretiem, kas izgatavoti emaljā. Uzrunājoša ir arī Jēzus seja, kas gleznota uz liela auduma (3 metri diametrā) un atrodas kopienas “Chemin Neuf” mājā, bijušajā cisterciešu abatijā Otkombā. Šim darbam veltītas vairākas grāmatas lapas. Uz grāmatas vāka ir ikona, kuras centrā atrodas Jēzus seja, bet tai apkārt sižeti no Bībeles, kas atspoguļo cilvēka trauslumu un paļāvību uz Dievu dažādās situācijās. Ikona tapusi speciāli gramatai un atrodas mākslinieku darbnīcā Dombē.

Gan poētiskie teksti, gan attēli palīdz ieiet apcerē, ļauties Dieva darbībai un iedvesmai. Ikonās iemiesotā Svētā Gara gaisma un lūgšanas spēj uzrunāt, mierināt, tuvināt cilvēku ar tā Radītāju. “Grāmata ir savdabīga, jo tā nav tikai mākslas grāmata, tā nav tikai teoloģiska, ne arī tikai filozofiska vai vienīgi lasītāju lokam, kas interesējas par psihoanalīzi. Tā adresēta dažādiem cilvēkiem, un katrs tajā atradīs kaut ko negaidītu. Grāmata nojauc robežas starp mākslas, filozofijas, psihoanalīzes un ticības sfēru, ļaujot ieiet jaunā, kurā ikviens cilvēks aicināts uz brīvību un izvēlēties Dieva mīlestību. Izvēlēties katru brīdi no jauna nostāties Gaismas pusē, lai kas arī ar mums nenotiktu. Tas ne vienmēr ir vienkārši,” uzsver Rūta.

Par autoriem:

Mākslinieki, Kaspars un vina dzīvesbiedre Rūta ir latvieši, kas jau 15 gadus dzīvo Francijā. Ir vecāki pieciem bērniem. Iesaistījušies katoļu kopienā ar ekumenisku aicinājumu “Chemin Neuf”. Atvēruši Svētā Lūkas darbnīcu Dombes abatijā, kur abi strādā, kā arī pasniedz ikonogrāfijas kursus. Viens no mākslinieku nozīmīgākajiem darbiem – lielizmēra freskas, vairāk nekā divdesmit ikonas un interjers Starptautiskajā Marijas no Nācaretes centrā;  sakrālās mēbeles un ikonas Villara les Dombes baznīcā. Vairāk informācijas par māksliniekiem Sv. Lūkasa darbnīcas mājas lapā: http://ateliersaintluc.fr/lv.

Kolete Kombe, psihoterapeite, literāte, filozofa Anrī Maldinē (Henri Maldiney, viens no Francijas pazīstamākajiem fenomenoloģijas pārstāvjiem) skolniece. Pasniedz ieklausīšanās prasmi izglītības darbiniekiem un skolotājiem, daudzu psihoanalīzes publikāciju, kā arī vairāku pētījumu autore.

Evija Puķe – Jansone

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti