Jau 18. reizi Rīgā notiks kinoforums “Un Vārds tapa filma…”

Pirmdien, 28. martā, pl. 18 Laimīgās mākslas muzejā, kas atrodas tirdzniecības centra “Galerija Rīga” 7. stāvā, tiks atklāts 18. kinoforums “Un Vārds tapa filma…”. Kinoforumu atklās Rabaha Amēra-Zaimehe (Rabah Ameur-Za?meche) filma “Jūdas stāsts”, kas 1999. gadā Berlīnālē ieguva ekumeniskās žūrijas balvu.     

Alžīriešu izcelsmes Francijā dzīvojošais režisora uzskata, ka Jēzus nepieder vienai reliģijai. „”Visu laiku lielāko stāstu” šajā filmā redzam no Jūdas, Jēzus labākā drauga, pozīcijas,” teikts filmas anotācijā. „Kad okupētajā Palestīnā romieši Jēzu nogalina, Jūda ieņem viņa vietu. Ar minimāliem dialogiem, zemnieku un ganu vidē, antīko piļu drupās veidotajā „Jūdas stāstā” nav ievērots Evaņģēlija “burts”, bet ir saglabāts tā gars, kas aktuāls šodien, kad Austrumu un Rietumu kari prasījuši tik daudz upuru.” Pēc filmas notiks diskusija, kurā piedalīsies Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, mācītājs Agris Sutra, kā arī kinoforuma organizētāja Anita Uzulniece.

Kinoforums Laimīgās mākslas muzejā turpināsies līdz 3. aprīlim. Pirmās četras dienas notiks pa vienam filmu seansam, savukārt piektdien, sestdien un svētdien notiks divi filmu seansi. Pēc katras filmas būs laiks diskusijai.

Vairākas kinoforuma filmas ir veltītas kara tēmai. Tā otrdien, 29. martā, pl. 18 varēs noskatīties režisora Zazas Urušadzes filmu “Mandarīni”, kuras darbība notiek 20. gadsimta 90. gadu Abhāzijas kara laikā. Trešdien pl. 18 skatītājiem tiks piedāvāta latviešu režisora Dāvja Sīmaņa 2015. gada filma “Pelnu sanatorija”, kura arī ir stāsts par kara laiku, par Pirmo pasaules karu un nomaļu sanatoriju, kurā ierodas kara ārsts. Pēc filmas būs iespēja tikties ar filmas režisoru. Savukārt ceturtdien, 31. martā, pl. 18 būs skatāma Elhina Musaoglu filma “Nabata”, kas stāsta par Nabatu, kura kara ēnā, kad vairums iedzīvotāju ir pametuši azerbaidžāņu kalnu ciemu, paliek un katru rītu nes uz ciema centru piena kannas, kopj uz gultas esošo slimo vīru. Pēc vīra nāves Nabata katru vakaru aizdedzina visus iespējamos eļļas gaismekļus cerībā, ka reiz kāds te atgriezīsies.

Piektdien, 1. aprīlī, būs iespēja apmeklēt divas filmas. Pirmā no tām būs skatāma pl. 17 – krievu režisora Ivana Tverdovskija “Korekcijas klase”. Otrā filma – norvēģu “1001 grams”, kas ieguvusi „Interfilm” balvu Ziemeļvalstu kinodienās Lībekā, būs skatāma pl. 19.30. Tās centrā ir stāsts par Mariju, kuras dzīvē viss ir saprogrammēts līdz brīdim, kad viņa dodas uz kādu kongresu Parīzē un zaudē savu tēvu.

Sestdien pl. 17 varēs noskatīties igauņu režisora Marti Heldes filmu “Caurvējā” – rekviēmu visiem nevainīgajiem Austrumeiropas cilvēkiem, kas cietuši un miruši no padomju tirānijas”. Savukārt seansā pl. 19 tiks piedāvāta japāņa Izuru Narušima filma “Nostaļģijas zemesrags” par zaudējumiem, mīlestību, draudzību un kopību kādā japāņu mākslinieku komūnā. Ar vieglu humoru, psiholoģisku dziļumu un pat zināmu jautrību te tiek svinēts humānisms. Lieliski uzņemtais un pārliecinoši inscenētais darbs, veiksmīgi apvienojot atšķirīgus elementus, tomēr nekļūst nostalģisks, bet ietver sevī arī spēcīgu dzīves apliecinājumu, teikts filmas aprakstā.

Svētdien, 3. aprīlī, kinoforuma noslēguma dienā, vispirms varēs noskatīties ASV režisora Hala Hartleja filmu “Neds Raifls”, kas ir triloģijas par Raiflu ģimeni pēdējā daļa. Stāsts ir par 18 gadus veco Nedu, kurš pamet dievbijīgos audžuvecākus un dodas nogalināt savu ar literatūru apsēsto tēvu, kura dēļ viņa mātei piespriests mūža ieslodzījums. Ar smalku absurdo humoru veidotais darbs ir arī filozofiska refleksija par labo un ļauno cilvēkā. Filmas seanss sāksies pl. 14.

18. kinoforumu “Un Vārds tapa filma…” svētdien pl. 16 noslēgs Volfganga Pancera filma “Salauztais klusums” par kartēziešu mūka Frīda braucienu uz Indonēziju, kura laikā pēc 25 gadu meditācijām viņam nākas lauzt savu klusēšanu vārda vairākās nozīmēs. Pēc filmas notiks diskusija ar mācītāju Gunti Dišleru.

Sīkāk uzzināt par kinoforuma programmā iekļautajām filmām iespējams mājaslapā www.stunda.lv.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti