Sirdsapziņas izmeklēšana: apkārtējā vide

No 4. līdz 5. martam pāvests Francisks Žēlsirdības ārkārtējās Jubilejas izsludināšanas bullā aicina atsaukties iniciatīvai “24 stundas Kungam”, kurā īpaši izcelts Izlīgšanas sakraments. Šajā gavēņa laikā vēlamies lasītājus aicināt vairāk pievērsties sirdsapziņas izmeklēšanai, lai ielūkotos sirdī un uzdotu jautājumus – varbūt lietas, pie kurām esmu pieradis un kuras man šķiet normālas, morāli jāvērtē ar mīnuss zīmi, jo tās nes reālu ļaunumu Dieva radītajai pasaulei.

Pagājušā gada 18. jūnijā pāvests Francisks izdeva encikliku “Esi slavēts” (Laudato si’), kurā galvenais jautājums ir, kādu pasauli mēs gribam nodot tālāk tiem, kuri dzīvos pēc mums. Enciklikā pāvests aicina ikvienu no mums uz “ekoloģisko atgriešanos”, lai uzņemtos skaisto un atbildīgo iesaistīšanos rūpēs par mūsu “kopējām mājām” – planētu Zemi.

Tāpēc šajā gavēņa laikā, veicot sirdsapziņas izmeklēšanu, aicinām pārdomāt savas attiecības ne tikai ar Dievu, apkārtējiem cilvēkiem un sevi pašu, bet arī to, kāda ir mana attieksme pret apkārtējo vidi. Lūk, desmit jautājumi, kurus, izmeklējot sirdsapziņu, aicina pārdomāt dabaszinātņu maģistrs ķīmijā Arnis Ludboržs, kurš ieguvis arī humanitāro zinātņu bakalaura grādu reliģijas zinātnēs. 

  • Vai, mazgājot veļu, es vienmēr veļas mašīnā ieberu/ieleju veļas mazgājamā līdzekļa ražotāja ieteikto daudzumu?
  • Vai, ejot uz veikalu, es līdzi ņemu daudzkārt lietojamo iepirkuma maisiņu no videi draudzīga auduma vai arī vairākas reizes izmantoju kādreiz nopirkto polimēra maisiņu?
  • Vai es šķiroju atkritumus un izmetu tos tikai un vienīgi šim mērķim paredzētās vietās? Vai es pievēršu īpašu vērību savu mūžu nokalpojušām lietām, kas satur bīstamas ķīmiskas vielas: baterijām, akumulatoriem, izdegušām dienasgaismas spuldzēm, vecai sadzīves tehnikai, zālēm, kam beidzies derīguma termiņš; vai nododu šīs lietas tam īpaši paredzētās vietās?
  • Vai es pa pilsētu vai tuvējo apkārtni pārvietojos kājām, braucu ar velosipēdu vai ar sabiedrisko transportu? 
  • Vai, gatavojot maltīti, es apsveru, cik liels ēdiena daudzums būs nepieciešams man un maniem mīļajiem? Labāk mazliet mazāk, nekā izmetu ēdienu.
  • Vai, saimniekojot dārzā vai mazdārziņā, priekšroku dodu organiskajam mēslojumam? Vai to izmantoju saskaņā ar ražotāja norādījumiem? Vai pesticīdus izmantoju atbildīgi, resp., tikai galējas nepieciešamības gadījumā un saskaņā ar ražotāju norādījumiem?
  • Vai, nocērtot koku, tā vietā iestādu divus?
  • Vai pēc atpūtas pie dabas, izvēlēto atpūtas vietu atstāju tādā pašā stāvoklī, kādu to atradu, vai pat tīrāku?
  • Vai es rūpējos par mana mājokļa energoefektivitāti? Tā es ne tikai ietaupu naudu, maksājot kārtējo rēķinu par apkuri, bet mana mājokļa apsildīšanai ir vajadzīgs mazāks enerģijas apjoms, resp., mazāk dabas resursi tiek patērēti šim mērķim. Sava mājokļa apgaismošanai es varu izvēlēties lietot tikai A un A+ klases energoefektīvās spuldzītes.
  • Vai es apzinos, ka sintētiskie gaisa “atsvaidzinātāji” piesārņo iekštelpu gaisu, nevis uzlabo to kvalitāti? Labāk ir telpas izvēdināt un patīkamu aromātu tajās radīt ar apelsīna “ezi”, kuram adatu vietā saspraustas krustnagliņas, vai lavandas eļļā samērcētu vates piciņu.

Arnis Ludboržs

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti