Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā pabeigta altārtelpas otrā stāva restaurācija

Klusajā nedēļā Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā pabeigta otrā stāva sienu un griestu restaurācija altārtelpas daļā, noņemtas arī stalažas. Restaurācijas darbi turpinājās divus mēnešus, bet Kristus augšāmcelšanās svētkus draudze jau sagaidīs ar gaišāku altāra telpu.

Kā pastāstīja mākslinieks un  restaurācijas darbu vadītājs Leons Podgaiskis, norāde uz karnīzes liecina, ka restaurācijas darbi dievnamā pēdējo reizi veikti 1974. gadā. Otrā stāva sienas grezno bizantiešu ornamenti, kas, viņaprāt, ir bijuši arī telpas pirmā stāva sienu gleznojumos. Taču, iespējams, padomju gados trūka pieredzes, tāpēc tie aizkrāsoti. Savukārt otrā stāva gleznojumos iepriekšējā remonta laikā darbs ir veikts pavirši, līnijas ir vilktas pāri senajiem gleznojumiem. Pirms restaurācijas otrā stāva sienas un griesti bija nokvēpuši no vīraka un parafīna svecēm.

“Restaurācijas darbi noritēja divus mēnešus. Darbs nenorit ļoti ātri. Tur jānomazgā, jo vietām ir plaisas. Pēc tam jāgaida, lai plaisas izžūst un līme, kas tiek likta plaisās, iedarbotos. Lai būtu kvalitatīvi, nevar visu ātri izdarīt. Kad plaisas salabotas, tad izņem “mīkstumus”, iztīra, pilda ar grunti, virsējo slāni nostiprina ar speciālu līmi, izmantojot špricītes, pēc tam virsējo slāni piespiež klāt. Tas jādara vairākas reizes, lai pielīmētu visu rūpīgi. Beigās tiek špaktelēts un špakteļu vietas gruntētas, un krāsas slāņa zudumi tiek tonēti tikai vietās, kur ir krāsas toņa zudums. Ornamenti nav pārkrāsoti! Vietās, kur līnijas nebija pilnīgas, tās tika uzlabotas, pieasinātas,” skaidro L. Podgaiskis.

Vairākas dienas tika veltītas gleznu mazgāšanai. Darbu vadītājs pastāstīja, ka arī tās bija nokvēpušas. Vienai no gleznām atjaunots un salabots arī rāmis. Abas altārgleznas ir Georga Šenberga agrīnie darbi, kas radīti ap 1936. gadu.

Draudzes pārstāve Inese Švekle pastāstīja, ka ir plānots turpināt restaurēt otrā stāva sienas un griestus arī draudzes telpā. “Saņemta darbu atļauta Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā. Iesniegts līdzekļu pieprasījums inspekcijas programmā “Mantojums”, kā arī Rīgas Domes Īpašumu departamenta jaunajā programmā, kas paredz līdzfinansēt kultūras pieminekļu restaurāciju,” paskaidroja I. Švekle. Patlaban tiek gaidīti rezultāti. Ja būs nepieciešamais finansējums, tad darbus plānots pabeigt jau šogad.

Tāpat draudze uzrunā uzņēmējus, draudzes locekļus un labas gribas cilvēkus, lai piesaistītu nepieciešamos līdzekļus. Pēc viņas sacītā, projekts ir garš un sarežģīts. Tas notiek kārtās, lai dievnams nebūtu pilnībā jāslēdz.

Draudze aicina atsaukties ziedotājus Svētās Marijas Magdalēnas baznīcas projekta „Vēsturisko ēku kompleksa  atjaunošana, saglabāšana un sociālekonomiskās izmantošanas nodrošināšana“  2. kārtas atbalstam, kuras laikā tiks atjaunotas otrā stāva sienas un griesti draudzes telpā.

Projektu īsteno Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrija kopā ar draudzi. Projekta kopējās izmaksas ir 100 599.97 EUR. 1. posma – altārdaļas griestu restaurācijas/ konservācijas – izmaksas bija 30 250.00 EUR, savukārt nākamā posma izmaksas ir 70 349.97 EUR.

Iesaistīties dievnama atjaunošanā var ar savu garīgo pienesumu un kalpošanu draudzē, kā arī ar finansiālu atbalstu, pārskaitot līdzekļus Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas Romas katoļu draudzei (Reģ. Nr. 90000099163; Adrese: Klostera iela 2, Rīga, LV-1050) uz kontu: LV77HABA000140J051886 ar norādi: Ziedojums baznīcas griestu restaurācijai.

LRKB IC; FOTO: Iveta Pērkone

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti