Iepazīstina ar restauratoru darbu sakrālās mākslas saglabāšanas jomā

Aprīlī Mencendorfa namā bija iespējams apmeklēt Latvijas Restauratoru biedrības rīkotu izstādi „Sakrālās mākslas restaurācija”, kurā apkopoti dažādi Latvijas baznīcās esošie mākslas priekšmeti, kas pēc restauratoru veikuma ir atjaunoti vai vēl atrodas restaurēšanas procesā un tādējādi arī tiek pasargāti no bojāejas. Lielākoties tās ir dažādas altārgleznas, bet ir skatāmas arī trīs ikonas. Visi darbi ir unikālas kultūrvēsturiskas liecības un pēc izstādes atgriezīsies dievnamos.

Restauratori atzīst, ka darbus bojā ne tikai laiks, bet arī cilvēku neuzmanība, piemēram, nolietie sveču sveķi, darbu pārvietošana vai izmantošana dievkalpojumos, tāpēc agrāk vai vēlāk, īpaši baznīcās esošajiem mākslas priekšmetiem, nepieciešami uzlabošanas darbi.

Izstādē līdzās katram darbam bija izklāstīti arī restaurācijas procesa soļi un tehnika, kādā strādāts, kas ļāva dziļāk ieskatīties pašā atjaunošanas procesā, ne tikai aplūkot gatavo rezultātu, un tas noteikti bija lielisks papildinājums.

Bija iespēja arī redzēt darbu foto uzņēmumu pirms un pēc tā restaurācijas un jāteic, ka padarītais darbs ir milzīgs un var tikai apbrīnot mākslinieku pacietību. Piemēram, viens no darbiem – 1854. gadā tapusī F. G. Špēra svētglezna ar svēto Miķeli joprojām ir tikai restaurācijas procesā, taču jau tagad ir skaidri redzami veiktie uzlabojumi.

Šī bija lieliska iespēja ielūkoties Latvijas baznīcu dārgumu krājumos, tai pat laikā uzzinot daudz jauna par restaurācijas procesu un mākslas saglabāšanas nozīmīgumu.

Paula Beloglazova

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti