Izdota monsinjoram Pēterim Vilcānam veltīta grāmata un CD disks

19. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atvēršanas svētkus piedzīvoja „Monsinjora Pētera Vilcāna fonda” sagatavotā grāmata „Monsinjors Pēteris Vilcāns 1929 – 2012”, kā arī CD disks „Promesa”. Uz pasākumu bija ieradies liels pulks cilvēku, kuri bija palīdzējuši abu izdevumu tapšanā, kā arī personīgi pazina cienījamo priesteri, kas mūžībā devies pirms četriem gadiem.

Grāmatas vāku rotā rožukronis, ko monsinjors saņēmis dāvanā no pāvesta Jāņa Pāvila II. Līdzīgām šādām zīmēm ir veidots viss izdevums. Grāmatiņā ir iekļauts monsinjora dzīvesstāsts, informācija par visām viņa kalpošanas vietām, cilvēku atmiņu stāsti, kas ar viņu kopā ir darbojušos dažādās Latvijas draudzēs. Vienā nodaļā ir publicēti monsinjora sprediķi dažādos laika posmos. Iekļauta arī neliela sadaļa par viņa saraksti un saņemtajiem apsveikumiem, tostarp daži ir nopublicēti ilustrāciju sadaļā. Grāmatā ir iekļauts arī neliels fotogrāfiju albums.

Gan grāmatā minētajās liecībās, gan arī pr. Mārtiņa Kluša grāmatas prezentācijas pasākumā teiktajā uzrunā tika uzsvērts fakts, ka pr. Pēterim Vilcānam bija milzīga bibliotēka, viņš ļoti daudz lasījis grāmatas un bijis patiesi zinošs cilvēks. Lai gan man personīgi nebija iespēja iepazīties ar monsinjoru Pēteri Vilcānu, šī grāmata, dedzība, ar kādu tā ir veidota, kā arī sirsnīgās liecības pārliecina par šī cilvēka personības lielumu.

Grāmatai pievienotajā CD diskā „Promesa” ir iekļautas 11 dziesmas, tostarp astoņas ar dzejnieku Jāņa Poruka, Friča Bārdas un Kārļa Skalbes vārdiem. Fonda valdes locekle Ilga Cimbule pastāstīja, ka šie bija monsinjora Pētera Vilcāna mīļākie dzejnieki. Ja viņam jautāja par citiem dzejniekiem, rakstniekiem, piemēram, par Jāni Raini, viņš neko neteica, jo bija radis sliktu nerunāt. Savukārt J. Poruku, F. Bārdu viņš ļoti mīlēja un bieži analizēja viņu darbus. Tāpat, lasot 404 saglabājušos monsinjora P. Vilcāna sprediķus, ir viegli pamanīt, ka viņš bieži pieminēja un atsaucās tieši uz Kārļa Skalbes teikto.

CD disks tapa sadarbībā ar Latvijas Radio fonotēkas vadītāju Gunu Rāgu un Radio 3 „Klasika” direktori Gundu Vaivodi. Īpašu paldies fonds saka solistam Egilam Siliņam, kurš piekrita sadarboties CD izveides projektā. Diskā ir iekļautas četras viņa dziedātas dziesmas. Tāpat ir arī Riharda Dubras un Ērika Ešenvalda skaņdarbi. I. Cimbale pastāstīja, ka monsinjoram P. Vilcānam ļoti patika klasiskā mūzika. Tāpēc arī viņi, veidojot grāmatu, vēlējās, lai cilvēkiem, izlasījušiem priestera dzīvesgājumu un domas par dažādiem dzīves jautājumiem, būtu iespēja vēl 30 min noklausīties mūziku, kas monsinjoram patika.

Grāmata ir izdota 1500 eksemplāros, un tie visi tiks izplatīti pa dažādu Latvijas novadu bibliotēkām, draudzēm, pašvaldībām.

Ingrīda Lisenkova, LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti