fbpx
Now Reading
Baiba Brūdere: Kādam būs pārsteigums uzzināt, ka koncils izteicies par tik daudziem jautājumiem

Baiba Brūdere: Kādam būs pārsteigums uzzināt, ka koncils izteicies par tik daudziem jautājumiem

Noslēdzot sarunu ciklu par Vatikāna II koncila nozīmi Universālajā Baznīcā un Latvijā, piedāvājam nelielu interviju ar Rīgas Augstākā reliģijas zinātņu institūta asociēto profesori Baibu Brūderi. Arī viņa bija viena no tiem ekspertiem, kas iesaistījās dokumentu izdevuma sagatavošanā latviešu valodā.

Kāda ir koncila dokumentu aktualitāte Latvijā šodien?

Vatikāna II koncila dokumenti bez šaubām joprojām ir aktuāli. Kāpēc? – Cilvēks tik ātri nemainās, un mūsu laikmets neveicina cilvēka „mainīšanos uz augšu”. Daudzi mūsu laikabiedri dzīvo tā, it kā Dieva nebūtu. Patērētāju sabiedrība veicina pašpietiekamības ilūziju, virspusēju un drudžainu dzīvi, atsvešinātību pašam no sevis. Tas viss traucē cilvēkam būt saskaņā ar savu patieso būtību, kas nav iedomājama bez saiknes ar Dievu. Cilvēka galīgais aicinājums patiesībā ir viens, proti, dievišķs (sal. Gaudium et spes, 22).

Patiesi, cilvēks, kas aiziet no personiskām attiecībām ar Dievu ikdienā, nezina vairs, kas viņš ir. Un nekas nespēs aizvietot dāvanu, ko viņam paredzējis Dievs.

Ko vērtīgu iegūs katoļi, Baznīca un sabiedrība kopumā, ja iepazīsies ar dokumentu saturu?

Koncila teksti sniedz atbildes uz daudziem jautājumiem. Tie ļaus padziļināt skatienu uz Baznīcu un cilvēku ikvienam – gan ticīgam, gan neticīgam. Taču nav tā, ka tie sniegs „gatavas receptes”. Tekstu saturs ir visai intensīvs, bagāts ar atsaucēm uz Svētajiem Rakstiem, Baznīcas maģistērija dokumentiem un citiem precizējumiem. Tematiskais rādītājs grāmatas beigās palīdzēs atrast attiecīgos dokumentus par interesējošo tematu.

Kas ir auditorija, kurai šāda veida materiāls varētu noderēt, kāpēc?

Koncila teksti latviešu valodā tika ilgi gaidīti, tāpēc jācer, ka ar tiem vēlēsies iepazīties gan katoļu inteliģence, gan vēl jo vairāk – studējošie, kuriem pienākas zināt Baznīcas mācību. Iespējams, kādam tas būs pārsteigums uzzināt, ka koncils izteicies par tik daudziem jautājumiem.

Kā dokumentos iekļauto vēsti pēc tam īstenot ne tikai savā dzīvē, bet varbūt arī visas mūsu valsts Baznīcas un sabiedrības ietvaros kopumā?

Īstenošanas metode ir universāla. Tikai dzīvojot saskaņā ar patiesību, iespējams mainīties un mainīt vidi ap sevi. Bet, pirmkārt, nepieciešama vēlēšanās to darīt un dzīvas attiecības ar dzīvo Dievu. 

LRKB IC

Scroll To Top