fbpx
Now Reading
Grašu bērnu ciemats aug un attīstās

Grašu bērnu ciemats aug un attīstās

10. maijā tika atklāta un iesvētīta ceturtā Grašu bērnu ciemata dzīvojamā māja “Sudraba Vītoli”. Māju iesvētīja priesteris Rihards Rasnacis, un uz šo svinīgo brīdi bija pulcējušies gan esošie Grašu bērnu ciemata iemītnieki, gan tie, kuri ir devušies prom no Grašiem un uzsākuši patstāvīgu dzīvi.

“Idejai par jaunas mājas celšanu pamatā bija finansiālais aspekts,” atklāj “Fonds Grašu bērnu ciemats” direktore Sandra Stade. Katru gadu ir nācies cīnīties ar pašvaldībām, jo to sniegtais finansējums nosedz tikai daļu no nepieciešamajiem līdzekļiem. Tomēr, ja Grašu bērnu ciemats spētu uzņemt lielāku bērnu skaitu, tad arī tiktu saņemts lielāks finansiālais atbalsts.

Lai uzceltu jauno dzīvojamo māju, tika piesaistīti ziedotāji. Finansiālais atbalsts tika saņemts no Francijas labdarības organizācijām un ziedotājiem, palīdzēja arī divas organizācijas no Vācijas, viena no Zviedrijas, kā arī “Latvijas Valsts meži”, kuri nodrošināja jauno mājiņu ar mēbelēm.

Iepriekšējās trīs mājas ieguvušas koku nosaukumus. Turpinot iesākto tradīciju, arī šīs mājiņas nosaukumā tika iekļauts koks. Tā kā blakus mājiņai aug vītoli, tad arī mājiņas nosaukums ir “Sudraba Vītoli”.

Grašu bērnu ciematā kopumā ierīkotas četras bērnu dzīvojamās mājiņas: “Kļavas”, “Ošlejas”, “Ozoliņi” un nupat atklātā “Sudraba Vītoli”. Bērnu izmitināšana atsevišķās mājiņās tiek nodrošināta, lai atmosfēra būtu tuvināta ģimeniskai videi. Vasarā bērniem ir iespēja daļu brīvlaika pavadīt viesģimenēs Latvijā un Francijā. Tas viņiem dod iespēju gūt pozitīvu ģimenes dzīves pieredzi, kā arī apgūt jaunu svešvalodu.

“Fonds Grašu bērnu ciemats” jau kopš 1995. gada savā aprūpē uzņem no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm un bez vecāku gādības palikušos bērnus vecumā no 2 līdz 18 gadiem. Šobrīd Grašu ciematā dzīvo 34 bērni un jaunieši, tomēr kopumā šajā laikā Grašos ir dzīvojuši vairāk kā 100 bērni. No Grašu bērnu ciemata patstāvīgā dzīvē devušiem 50 jaunieši.

Jaunieši, kuri ir uzauguši Grašu bērnu ciematā, bet nu jau devušies lielajā dzīvē, labprāt atgriežas Grašos, lai satiktu audzinātājas un redzētu, kā viss mainās. Viņi atzīst, ka šis bērnunams nav kā valsts bērnunams, šeit katram tiek veltīta īpaša uzmanība un gādība, kura bērnam ir īpaši svarīga, lai attīstītos tālāk.

Ir veiksmīgi piemēri, kuri pēc Grašu bērnu ciemata pamešanas  ir izveidojuši veiksmīgu profesionālo karjeru, lielākoties Francijā, pateicoties viesģimenēm, un atceras “Fonds Grašu bērnu ciemats” ar labām atmiņām, tomēr ir arī tādi, kuri pusaudžu gados ir pieļāvuši daudz kļūdu un, tikai izjūtot sekas, apjauš, cik daudz ir zaudējuši.

“Fonds Grašu bērnu ciemats” gandrīz 25 gadu pastāvēšanas laikā ir strauji audzis un attīstījies, lai dotu Grašos mītošajiem bērniem nepieciešamo atbalstu. Kopš 2000. gada tiek pievērsta pastiprināta uzmanība bērnu veselības stāvoklim. Bez tā ir piesaistīta arī psiholoģe, kas strādā ar bērniem ikdienā, kā arī psihoterapeiti no Francijas, kuri ar bērniem individuāli tiekas 2 reizes gadā.  2017. gadā papildus nodarbībām ar psihologiem, audzēkņus apskatīja bērnu osteopāts, kas veica dažādas manipulācijas, lai palīdzētu novērst miega traucējumus, uzmanības nenoturību, smagu emocionālu pārdzīvojumu sekas, kas saistīti ar pamešanu un vardarbību, ko viņi ir piedzīvojuši savās ģimenēs.

Par dzīvi Grašu bērnu ciematā var uzzināt apmeklējot mājaslapu www.grasufonds.lv un sekojot līdzi jaunumiem vietnē facebook.com “Fonds Grašu bērnu ciemats”. Jau kopš 2012. gada ir pieejama arī Grašu bērnu ciemata elektroniskā dienasgrāmata grasilatvija.blogspot.com, kā arī reizi gadā izdotā “Grašu bērnu ciemata avīze”, kura apskatāma mājaslapā.

“Fonds Grašu bērnu ciemats” aicina ikvienu labdari palīdzēt, atbalstot ar finansiālajiem līdzekļiem, veicot mantisko ziedojumu vai dāvājot savu laiku, zināšanas, prasmes un radošumu. Ir iespēja kļūt par Grašu bērnu ciemata draugu un bērna viesģimeni, palīdzēt organizēt ekskursijas bērniem, piedāvāt iespēju bērniem piedalīties radošās vai kristīgās nometnēs vai vienkārši dāvāt savu laiku un individuālo uzmanību bērniem.

LRKB IC

Scroll To Top