Arhibīskaps: Alkatības un savtīgu interešu grēks slāpē Latvijas attīstību

14. augusta vakarā Aglonā sākās Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētki. Vakara dievkalpojumu vadīja Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, kurš savā sprediķī akcentēja šī gada svētku īpašo kontekstu – Latvijas valsts simtgadi, pāvesta Franciska vizīti un arī gaidāmās Saeimas vēlēšanas.

Arhibīskaps apliecināja, ka mūsu tauta gadsimtu gaitā ir turējusies pretī iznīcības spēkam un pirms 100 gadiem „ar savu valodu, kultūru, ticības pārliecību un dzīvesziņu” izcīnījusi brīvu valsti, kurā integrējusi arī citu tautību ļaudis. Latvijas valsts himnas vārdi „liecina, ka Dieva atziņa bija klāt pie Latvijas valsts dibināšanas, ka Latvijas brīvības cīnītāji apzinājās, ka brīvība ir Dieva dāvana,” teica arhibīskaps. „Šajā viņu izvēlē varam saklausīt vēstījumu: „Mēs vēlamies, lai visām nākošajām paaudzēm tiek atgādināts, cik svarīgi ir saglabāt brīvās Latvijas publiskajā telpā atziņu par nepieciešamību lūgt Dieva svētību. Mēs cīnījāmies par brīvību un saņēmām to kā dāvanu no Dieva, un tikai ar Viņa gādību un palīdzību varēsim to nosargāt nākotnē.””

Runājot par gaidāmo pāvesta vizīti Latvijā, arhibīskaps norādīja, ka tās mērķis ir mums palīdzēt atvērties uz dievišķās klātbūtnes spēku, kas ir triumfējis Jaunavas Marijas miesā, kura pēc nāves netika pakļauta satrūdēšanai, un īpaši taustāmi darbojies mūsu tautas vēsturē tai periodā, kad tika izcīnīta neatkarība. „Dievs vēlas būt klātesošs mūsu tautā arī šodien, rīt un visā nākamajā simtgadē. Pāvesta misija ir palīdzēt mums atpazīt šo klātbūtni un atvērties uz to,” norādīja Z. Stankevičs.

Viņš arī pauda pārliecību, ka pāvesta ierašanās Latvijā šai vēsturiskajā brīdī liecina, ka „te notiek procesi, no kuru gala iznākuma var būt atkarīgi arī citu valstu un tautu likteņi”. Kā piemēru arhibīskaps minēja kristiešu sadraudzības un sadarbības aspektu, kā arī to, ka atrodamies uz Austrumu un Rietumu kristietības un civilizācijas robežlīnijas. „Domāju, ka mēs līdz galam vēl neesam apzinājušies mūsu oriģinalitāti un misiju citu tautu vidū un līdz ar to arī Dieva plānā.”

Kas traucē Latvijai uzplaukt un ziedēt, pilnā mērā piepildīt savu misiju Dieva plānā? Arhibīskaps kā iemeslus minēja alkatību, slimīgas ambīcijas, varaskāri, savtīgas intereses un viltus ideoloģijas. „Alkatības un savtīgu interešu grēks slāpē un smacē Latvijas attīstību. Pēc nepilniem diviem mēnešiem mūs gaida Saeimas vēlēšanas. Aicinu skatīties nevis uz vēlēšanu kandidātu deklarācijām un vārdiem, bet izvērtēt viņu līdzšinējos darbus. Ja vārdi nav saskanējuši ar darbiem, izvēlēsimies citus pretendentus. Aicinu ikvienu izpildīt savu pilsoņa pienākumu, piedaloties vēlēšanās. Aicinu izmantot savas tiesības svītrot tos kandidātus, par kuru godprātību ir kaut mazākā šaubu ēna, un likt plusiņus tiem, kuriem uzticaties. Aicinu kā galveno vērtēšanas kritēriju izvēlēties kandidātu gatavību kalpot kopējam labumam, t.i. visas tautas interesēm, un spēju pieņemt patstāvīgus lēmumus, nevis gļēvi peldēt pa straumi.”

Arhibīskaps sprediķī arī norādīja, ka „valsts varas uzdevums ir rūpēties par ikviena Latvijas iedzīvotāja labklājību un nodrošināt viņam pilnvērtīgas izaugsmes iespējas gan materiālajā, gan kultūras, gan garīgajā jomā”. Taču „Latvijas iedzīvotāju līdzšinējā masveida izbraukšana no valsts cita starp liecina par to, ka cilvēkos ir dziļš rūgtums par to, ka pastāv korumpētība. Uzņēmēji sūdzas par zemas kvalitātes pārvaldi, nodokļu slogu un nevajadzīgiem birokrātiskajiem šķēršļiem. Viņi sūdzas arī par to, ka nejūtas aizstāvēti sarežģījumu situācijās attiecībās ar citām valstīm. Valsts pienākums ir aizstāvēt gan savus pilsoņus, gan uzņēmējdarbības jomas pārstāvjus. Ir grūti pārliecināt cilvēkus balsot, kad viņi redz, ka ir pieņemti arī tādi likumi un lēmumi, kas ir vērsti pret tautu. Tāpēc patiešām ir apsveicami soļi, kas pēdējā laikā sperti, lai sakārtotu gan OIK, gan maksātnespējas administratoru, gan arī ātro kredītu jomu”.

Noslēgumā arhibīskaps atzina, ka Latvijā ir vajadzīga Dieva palīdzība un gudrība no augšienes, lai pārvarētu grēka izpausmes Latvijā.

Pilns arhibīskapa sprediķa teksts pieejams šeit

LRKB IC, foto: Markus Novaks

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti