Arvien ekumeniskāk

Kopiena “Chemin Neuf” šogad piedzīvo izmaiņas, uzticas Svētā Gara vadībai, saņem arvien jaunus aicinājumus uz kopienu un turpina kalpot tās misijās. Tās īpašais Svētā Gara auglis ir ekumeniska pieredze, kuru kopienas dalībnieki izdzīvo ik dienas, un kura ar katru gadu kļūst arvien dziļāka un plašāka.

Šogad kopienai “Chemin Neuf” Latvijā ir jauns vadītājs – luterāņu mācītājs Andis Smilga. Atbildību par kopienu viņš dalīs ar sievu Olitu Smilgu, un Tomasu Jāņkalnu no Romas katoļu Baznīcas. “Šo atbildību es saņēmu kā Dieva aicinājumu. Pirms vēl mani uzrunāja kopienas atbildīgie no Francijas, biju saņēmis rakstu vietu no Marka 5. nodaļas. Tajā Jēzus aicina izmest tīklus uz augšu, bet pēc tam mācekļi izvelk neticami lielu lomu. Sekoju šim Jēzum aicinājumam, izvēlos uzticēties un izmest tīklus. Savā kalpošanā uzticos, ka Jēzus zina labāk, kas kopienai šobrīd nepieciešams. Cenšos ieklausīties Svētajā Garā un tad rīkoties,” stāsta Andis, norādot, ka “protams, ka šī atbildība ir arī izaicinājums”. Andim un Olitai Smilgām ir pieci bērni, jau viens mazbērns, abi strādā savā ģimenes uzņēmumā, ķīmiskajā tīrītavā un veļās mazgātavā “Sano” Valmierā. Bez kalpošanas kopienai, Andis apkalpo arī divas evaņģēliski luteriskās draudzes – Matīšos un Alojā. “Lai vadītu kopienu Latvijā, esmu saņēmis abu arhibīskapu atbalstu – gan Jāņa Vanaga, gan Zbigņeva Stankeviča. Taču reizē ir arī nosacījums, ka man jāpaliek par mācītāju Matīšos un Alojā,” atklāj Andis. Ar kopienu viņš soļo jau no tās pirmsākumiem Latvijā 2010. gadā, kā arī vēl vairākus gadus pirms tam, iesaistoties gan toreiz tās vienīgajā misijā Latvijā – Kānā, gan arī nelielā cilvēku grupiņā, kas reizi mēnesī sanāca kopā, lai lūgtos par kopienas sākumu Latvijā.

Ekumenisms ir svarīgs kopienas aicinājums, un arī Andis no sirds  vēlas kalpot vienotībai starp dažādajām konfesijām. “Man svarīgi ir Jāņa evaņģēlija 17. nodaļas vārdi: “Lai visi ir viens, itin kā Tu, Tēvs, Manī un Es Tevī, lai arī viņi ir Mūsos, lai pasaule ticētu, ka Tu Mani esi sūtījis.” Kopienā mēs katrs paliekam savā konfesijā un, respektējot viens otra atšķirības, darām kopā to, ko varam darīt kopā. Mēs kopā kalpojam, lūdzamies, slavējam Dievu, mēs visi sekojam vienam Kristum un ieklausāmies Dieva Vārdā.”  Faktiski, kopiena ne tikai runā un lūdzas par ekumēnismu, bet ikdienas to arī izdzīvo – pašlaik tajā aptuveni puse dalībnieku – iesaistīto, sadraudzības cilvēku, formācijas ieguvēji – ir luterāņi, bet puse katoļi. Kopienas ceļu iet arī viens baptistu pāris Roze un Artis Feldmaņi, kā arī no Nītaures evaņģēlists Artūrs Bogdānovs ar sievu Renāti.

Interesanti, ka kopienā arvien vairāk iesaistās evaņgēliski luteriskās baznīcas mācītāji – bez Anda, tajā ar solījumu iesaistījies arī Ivo Ķirsis, kurš kalpo Rīgas svētās Trīsvienības evaņģēliski luteriskajā draudzē. Gan Andis, gan Ivo kopienas ceļu sāka vēl pirms bija uzsākuši studijas, lai kļūtu par mācītājiem. Pašlaik Nācareti – sagatavošanās posmu, lai iesaistītos ar solījumu kopienā –  iziet arī Rinalds Grants ar ģimeni. Viņš kalpo Sv. Ģetrūdes draudzē Rīgā. Savukārt sadraudzībā iesaistījies luterāņu mācītājs Mārtiņš Kalējs ar ģimeni no Ogres evaņģēliski luteriskās draudzes.

Kopienas mājā Liepājā šogad turpinās dzīvot Voldemārs un Līvija Safronovi, bet viņiem pievienojies kopienietis Kaspars Jonikāns, kurš tikko atgriezies pēc kopienas dzīves pieredzes Francijā.

Tāpat kā citus gadus turpināsies Kānas misija, jauniešu misija 14 – 18, divas reizes gadā notiks klusuma rekolekcijas saskaņā ar sv. Ignācija no Lojolas garīgajiem vingrinājumiem, kā arī aprīlī būs iespēja nedēļas garumā iziet kopienas dziedināšanas anamnēzi. Turpināsies kristīgo videofilmu “Net For God” misija dažādās Latvijas vietās – Rīgā, Valmierā, Liepājā, kā arī lūgšanu grupas Rīgā, Liepājā, Valmierā, Madonā un Siguldā. Pamazām atsāksies arī jauniešu misija 18 – 30, piemēram , šogad ir iecere aicināt jauniešus iziet kopienas organizētās Jērikas rekolekcijas, kas janvāra beigās notiks Kauņā. Kopienas formāciju – divus Nācaretes gadus – pašlaik iziet deviņi pāri, kā arī viens Sv. Marijas Magdalēnas draudzes loceklis no Rīgas. Sadraudzībā iesaistījušies 10 pāri, kā arī pāris jauniešu, tajā skaitā Blažejs Reda no Polijas, kurš pašlaik dzīvo Latvijā.

Kopienas Nācaretes pāris Egmonts un Liene Gāliņi šogad izies ciklu “A” kopienas ģimeņu izglītošanas centrā Saragosā (Spānija) bijušajā kartūziešu klosterī. Cikls ietver teoloģiskas studijas, rekolekcijas, kopienas iepazīšanu, brālīgo dzīvi četru mēnešu garumā. 

Kopiena ir atvērta jebkāda veida ziedojumiem, kas varētu palīdzēt kapelas izbūvēšanai saimniecības ēkā pie kopienas mājas Liepājā, Karostā. Pašlaik kapela kopienas mājā kļuvusi jau par mazu kopīgai Svētās Mises vai dievkalpojuma svinēšanai. Nākotnes plānā ir rekonstruēt vēl vienu kopienai piederošu ēku,  kas pašlaik sliktā stāvoklī atrodas kopienas teritorijā. Plānots, ka tā varētu kalpot ģimeņu misijai.

Jaunumus un sīkāku informāciju par kopienas piedāvātajiem pasākumiem varēs izlasīt tās mājas lapā (pašlaik izstrādes stadijā), kas būs saistīta ar saiti https://www.chemin-neuf.org/fr/. Informāciju par pasākumiem var uzzināt arī Facebook kontā, kā arī www.kana.lv. Sīkākas atbildes par kopienu jums sniegs Andis Smilga, mob. tel. 29242348.

Evija Puķe-Jansone

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti