Notiks labdarības koncerts Rīgas Sāpju Dievmātes baznīcas atjaunošanas atbalstam

Svētdien, 9. decembrī, pl. 15 Rīgas Sāpju Dievmātes baznīcā jau ceturto gadu notiks labdarības koncerts “Mīlestības pieskāriens” dievnama atjaunošanas atbalstam. Koncertā piedalīsies vairāki vīru kori,  Rucavas etnogrāfiskais ansamblis, grupa “Putnu balle”, Samanta Tīna, Maija Lūsēna, Zigfrīds Muktupāvels, Māris Lasmanis, Varis Vētra, Jānis Paukštello un vēl citi mūziķi.

Koncerts ir gan pateicība tiem, kas jau ir devuši savu artavu dievnama uzturēšanā un atjaunošanā, gan arī lūgums sniegt atbalstu turpmākā darbā, jo celtne ir smagā stāvoklī, tāpēc darāmā ir daudz. Līdz šim par ziedojumiem un projektos piesaistīto naudu izdevies restaurēt daļu jumta, kā arī daļu logu, kas bija vissmagākajā stāvoklī. Tāpat ir veikta pamatu izpēte, kuras rezultātā tapa skaidrs, ka pamatus nepieciešams stiprināt, un arī tam ir nepieciešami līdzekļi. Joprojām remontdarbi nepieciešami baznīcas kompleksa dzīvojamā daļā, jāatjauno arī vitrāžas, ērģeles, kā arī jāveic virkne vēl citu darbu.

Vēsturiski Sāpju Dievmātes baznīca bija pirmā katoļu svētnīca, kas pēc Reformācijas ienākšanas Rīgā tika uzbūvēta šīs pilsētas katoļticīgajiem. 16.-17. gadsimta mijā Rīgas pilsētas attēlos saskatāma maza Vissvētākās Jaunavas Marijas baznīca, kas atradās netālu no Ordeņa pils, tai vietā, kur tagad atrodas Sāpju Dievmātes baznīca. Ir ziņas, ka pēc tam šajā vietā dievnams ir uzcelts 1765. gadā. 1780. gadā Austrijas erchercogs Jāzeps II ceļā uz Krievijas galvaspilsētu apmeklēja Rīgu. Ieraudzījis katoļu kapelas niecīgos apmērus un nabadzīgo iekārtojumu, viņš sarunās ar carieni Katrīnu II lūdza uzcelt jaunu mūra baznīcu Rīgā.

Baznīcas būvdarbi sākās 1783. gadā. 1785. gada 28. jūlijā Mogiļevas palīgbīskaps Jānis Benislavskis konsekrēja jaunuzcelto dievnamu Jaunavas Marijas Sāpju Dievmātes godam. Dievnamam blakus tika uzbūvēta agrā klasicisma stila divstāvu plebānija ar augstu mansarda jumtu, kurā tika atvērta draudzes skola.

Sāpju Dievmātes baznīca kardināli pārbūvēta un paplašināta 1859.-1860. gadā, 1895. gadā baznīcas rietumu pusē uzbūvēja neorenesanses stila baptistēriju. Pēc tam dievnama iekštelpas atjaunotas 20. gs. 50. un 90. gados. 2000. gada rudenī veikta baznīcas torņa skārda daļēja krāsošana un atjaunots krusts.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti