Vatikānā sākas tikšanās par nepilngadīgo aizsardzību

21. februārī Vatikānā sākās tikšanās par nepilngadīgo aizsardzību (Meeting of Protection of Minors), kas norisināsies līdz svētdienai, 24. februārim. Tajā piedalās 190 Baznīcas pārstāvju, lielākā daļa no tiem ir nacionālo Bīskapu konferenču priekšsēdētāji, lielāko reliģisko ordeņu ģenerāļi un Austrumu Katoļu Baznīcas vadītāji. Latviju pārstāv Latvijas Bīskapu konferences priekšsēdētājs Viktors Stulpins.

Tikšanās pirmajā dienā, uzrunājot klātesošos, pāvests Francisks uzsvēra: “Šeit tiekoties, mēs izjūtam pastorālās un ekleziālās atbildības smagumu, kas pieprasa, lai mēs diskutētu kopā par to, kā stāties pretim ļaunumam, kas sagādā ciešanas Baznīcai un cilvēcei. Šai sarunai jābūt dziļai un atklātai un jānorisinās sinodiālā veidā, kurā ieklausāmies cits citā. Svētā Dieva tauta raugās uz mums, sagaidot nevis vienkāršu un paredzamu nosodījumu esošajai situācijai, bet gan konkrētu un efektīvu rīcības plānu. Mums jābūt konkrētiem!”

Katrai darba dienai ir izvirzīta noteikta tēma. Pirmās dienas tēma ir atbildība (responsibility), bet otrās un trešās – attiecīgi uzticamība (accountability) un caurspīdīgums (transparency).

Tikšanās programma katrā dienā ietver kopīgu lūgšanu (sestdienas pēcpusdienā tiks īstenota kopīga grēku nožēlas liturģija), vairākas prezentācijas, lai ieskicētu situāciju dažādos kontekstos, kultūrās un kontinentos, darbu grupās, kā arī pāvesta Franciska uzrunu dienas pirmajā daļā, bet pēc vēlēšanās arī dienas noslēgumā. Tikšanās noslēgsies svētdien ar kopīgām Svētās Mises svinībām un pāvesta Franciska uzrunu, kas kalpos kā notikušā kopsavilkums.

Lai dotu iespēju izteikties seksuālās vardarbības upuriem, Bīskapu konferenču pārstāvjiem, gatavojoties pasākumam, bija uzdevums tikties ar upuriem savā valstī. Vairākas liecības (gan videoformātā, gan klātienē) būs dzirdamas arī tikšanās laikā.

Pagājušā gadā septembrī pāvests Francisks paziņoja par savu nodomu pulcināt Bīskapu konferenču pārstāvjus uz tikšanos, kas veltīta nepilngadīgo aizsardzības tēmai. Viņš uzsvēra, ka vēlas, lai bīskapi skaidri apzinātos to, kas viņiem jādara situācijās, kas saistītas ar seksuālu vardarbību Baznīcā. Atgriežoties no Pasaules Jauniešu dienām Panamā šī gada janvārī, pāvests žurnālistiem sniedza plašāku ieskatu par to, ko viņš sagaida no bīskapiem. Pirmkārt, to, lai viņi skaidri apzinātos situācijas traģiskumu un upuru ciešanas. Otrkārt, lai viņiem būtu skaidra rīcība, kas no viņiem tiek sagaidīta – kādas ir veicamās procedūras dažādos Baznīcas līmeņos, lai veicinātu atbildības pārskatāmību.

LRKB IC; Foto: ekrānšāviņš no “Vatican News” video

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti