Ikonu rakstītāji no Latvijas piedalās starptautiskā izstādē

Šonedēļ Jaunajā Valāmas klosterī Somijā tika atklāta ceļojošā ikonu izstāde “Vienotās Baznīcas svētie”, kurā apskatāmi arī piecu Latvijas mākslinieku darbi. Pirmā izstāde 2017. gada nogalē tika atklāta Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā, Nacionālajā mākslas muzejā. Somijā tā būs skatāma gadu, un plānots, ka pēc tam tā ceļos uz Latviju.

Kā pastāstīja viena no Latvijas ikonogrāfēm Anna Zandberga Šenke, projekta aizsākumi meklējami 2017. gadā. Toreiz biedrība “Artos” no Krievijas aicināja Latvijas pārstāvjus piedalīties proejktā, kurā kopumā līdz šim ir iesaistījušies ap 150 ikonu rakstītāji ar vairāk nekā 200 darbiem, pārstāvot Krieviju, Latviju, Franciju, Spāniju, kā arī citas – kopumā 15 – Eiropas valstis.

Mākslinieku uzdevums bija radīt ikonogrāfiju svētajiem, kuri dzīvojuši laikā līdz lielajai Baznīcas shizmai, tas ir, līdz 1054. gadam un kurus godina gan rietumu, gan austrumu baznīca. Akcents tika likts uz Rietumeiropas svētajiem, kuru ikonogrāfija ir reta vai nav izstrādāta austrumu baznīcas tradīcijā.

A. Zandberga Šenke arī pastāstīja, ka katrs mākslinieks tika aicināts atainot konkrētu svēto. Ņemot vērā, ka lielākā daļa no svētajiem ikonās līdz šim nav tikuši atainoti, tad darbs bijis ļoti radošs un interesants. “Bija jāmeklē visa iespējamā informācija par svēto, iespējamie attēli, ja tādi ir utml. Rezultātā, katrs veidoja kompozīciju, izstrādāja zīmējumu – būtībā, tā ir jauna, vēl nebijusi ikonogrāfija katram svētajam,” skaidro māksliniece.

Izstādes rīkotāji norāda, ka nosaukums “Nedalāmā Baznīca” ir attiecināms uz Baznīcas pirmo tūkstošgadi, kad Rietumu un Austrumu baznīcas bija vienotas. Projekta mērķis ir pievērst Rietumu un Austurmu kristiešu uzmanību kristietības pirmās tūkstošgades svētumam un svētajiem un veicināt kultūras apmaiņu starp Eiropas valstū un Krievijas kristīgajām draduzēm. Tāpat izstāde ir kopīga pareizticīgo un katoļticīgo liecība par mūsdienu Eiropas kristīgajām saknēm.

Latvijas pārstāvju dalībai izstādē var sekot vietnē: www.eleusa.lv/musu_izstades.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti