Now Reading
Ilūkstē atklāta skulptūra Māras zemes karalienei

Ilūkstē atklāta skulptūra Māras zemes karalienei

22. aprīlī, Otrajās Lieldienās, pie Ilūkstes katoļu baznīcas tika atklāta skulptūra Māras zemes karalienei. Skulptūras atklāšanā piedalījās ne tikai vietējās Baznīcas un pašvaldības autoritātes un ticīgie, bet arī Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis, Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins, skultūras idejas autors priesteris Arnis Maziļevskis, jezuītu kopienas pārstāvis Tadeušs Ciesļaks, kā arī citi viesi.

Pasākums sākās ar Svēto Misi Ilūkstes Vissvētākās Jaunavas Marijas vārda baznīcā, kuru celebrēja Z. Stankevičs. Dievkalpojuma noslēgumā klātesošos uzrunāja E. Pavlovskis, kurš pateicās par skulptūras ideju un tās realizēšanu, kā arī uzsvēra, ka Marija tagad redzamā veidā atgādinās garāmgājējiem, ka tie var noskaitīt kādu “Esi sveicināta, Marija” vai vienkārši klusi sirdī palūgties.

A. Maziļevskis pasākumā pauda prieku, ka, pateicoties Ilūkstes pilsētas domes priekšsēdētajam Stefanam Rāznam, kā arī bīskapu atbalstam, projekts varēja tikt īstenots. Priesteris sacīja, ka katrai valstij ir svētais aizbildnis, bet mūsu zeme ir veltīta Dievmātei. Viņa ir mūsu zemes karaliene. “Karalis nevar valdīt, ja nav cilvēku, caur kuriem to darīt. Arī mūsdienās Dievmāte un Dievs meklē tos cilvēkus, kas ietic, ka Dievam ir brīnišķīgs plāns mūsu dzīvēs,” sacīja A. Maziļevskis. Viņš uzskata, ka skulpūra ir kā atgādinājums, lai atdodam sevi Dieva un Jaunavas Marijas rokās.

Skulpūru veidoja tēlnieks Tālivaldis Muzikants, kurš sacīja, ka viņa sapnis ir bijis reiz izveidot Mariju. “Tā ir neparasta Marija, no viņas plūst ūdens.” T. Muzikants atminējās, ka sākotnēji nebija iecerēts, ka ūdens plūdīs tieši no skulptūras. Tā esot bijusi A. Maziļevska ideja, kad tēlnieks Ilūkstē bija ieradies ar skultūras skici. “Domāju, no kuriens lai tas [ūdens] nāk? Dievs deva ideju, ka tas varētu būt lilijas zieds. Tas ir Marijas simbols, un tas ir viņas rokās,” atmiņās par skultūras tapšanas laiku dalījās T. Muzikants. Viņa ir dzīvības ūdens devēja, ūdens un lilijas nozīmi skulptūras kompleksā skaidroja tēlnieks.

Atgādinot Z. Stankeviča sprediķī sacītos vārdus, ka Marija ir pirmā augšāmcelšanās lieciniece, V. Stulpins pauda pārliecību, ka, ejot šeit garām, Dievmāte atjaunos atmiņu, kā jādzīvo, lai sekotu Kristum, lai ikdienā piedzīvotu prieku par augšāmcelšanos”.

Skulptūru pasvētīja Z. Stankevičs, kurš noslēgumā atgādināja klātesošajiem Marijas vārdus: Dariet, ko viņš jums liks. Marija ir tā, kas palīdz mums tuvoties un satikties ar viņas Dēlu.

LRKB IC; Foto: Kristīne Mežniece

Scroll To Top